Bratislava  3. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP/Magda Borodáčová)
 
3. októbra
Narodenia
1895 – narodil sa ruský básnik Sergej Alexandrovič Jesenin, jeden z najväčších lyrikov 20. storočia. Autor komornej dedinskej lyriky. Revolučnú dobu opísal v diele Pieseň o veľkom pochode, O Rusku a revolúcii. Písal tiež milostné verše: Anna Sneginová: Perzské motívy. Svoj život ukončil 28. decembra 1925 pravdepodobne samovraždou.

Na kombosnímke Eva Kostolányiová a George Washington skladá prísahu

1919 – narodil sa francúzsky herec Jean Lefebvre. Vo filme ho preslávili najmä komické úlohy. Diváci si ho môžu pamätať predovšetkým ako jedného zo žandárov zo Saint Tropez. Objavil sa tiež vo filmoch …a Boh stvoril ženu, Angelika a kráľ, Muž z Acapulca, Kam sa podela siedma rota?, Návrat siedmej roty, Vrátnik od Maxima, Siedma rota za úplnku a iných. Zomrel v roku 2004.
1936 – narodil sa český herec Jan Kačer. Známy je napríklad z filmov Údolí včel, Operace mé dcery, Svědek umírajícího času, Výchova dívek v Čechách, Bolero a tiež z televíznych projektov Rodinná pouta alebo Velmi křehké vztahy.
1962 – narodil sa americký bubeník Tommy Lee, známy najmä ako zakladajúci člen heavymetalovej skupiny Mötley Crüe.
1964 – narodil sa anglický herec Clive Owen. Na konte má cenu BAFTA, Zlatý glóbus a nomináciu na Oscara z roku 2005 za vedľajšiu rolu v romantickej dráme Na dotyk. V roku 2012 ho nominovali na Primetime Emmy a v roku 2013 na Zlatý glóbus za stvárnenie Ernesta Hemingwaya v televíznom filme Hemingway a Gellhornová. V roku 2015 získal ďalšiu nomináciu na cenu Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov za úlohu doktora Johna W. Thackeryho v seriáli Knick: Doktori bez hraníc. Okrem toho si zahral aj v snímkach ako Zatvor moje oči, Bent, Croupier, Agent bez minulosti, Kráľ Artuš, Na dotyk, Vykoľajení, Sin City – mesto hriechu, Spojenec, Potomkovia ľudí, Kráľovná Alžbeta: Zlatý vek, Dvojitá hra, Elitní zabijaci, Valerian a mesto tisícich planét alebo Anon.
1969 – narodila sa americká speváčka Gwen Stefani. Známa je predovšetkým ako frontmanka kapely No Doubt, s ktorou vydala albumy No Doubt, The Beacon Street Collection, Tragic Kingdom, Return of Saturn, Rock Steady a Push and Shove. Ako sólová interpretka má na konte nahrávky Love. Angel. Music. Baby., The Sweet Escape, This Is What the Truth Feels Like a You Make It Feel Like Christmas.
1971 – narodil sa americký spevák Kevin Richardson, známy ako člen skupiny Backstreet Boys.
1973 – narodila sa anglická herečka Lena Headey, známa predovšetkým ako Cersei Lannister zo seriálu Hra o tróny, v ktorom účinkuje od roku 2011. Do sveta filmu sa dostala v roku 1992, keď získala vedľajšiu úlohu v dráme Waterland, v ktorej si zahrala s Ethanom Hawkeom či Jeremym Ironsom. Ďalšie menšie roly po boku slávnych hercov prišli s filmami ako Súmrak dňa, Onegin, Aberdeen, Ripley’s Game alebo Posadnutosť. Výraznejšie na seba upozornila v snímke Kliatba bratov Grimmovcov Terryho Gilliama alebo filmoch ako Červený barón či 300, kde stvárnila kráľovnú Gorgo, ktorú si zahrala aj v pokračovaní s názvom 300: Vzostup impéria. Tiež bola predstaviteľkou hlavnej postavy v seriáli Terminátor: Príbeh Sáry Connorovej.
1973 – narodila sa kanadská herečka Neve Campbell, celým menom Neve Adrianne Campbell. Známa je najmä ako Sidney Prescott zo série filmov Vreskot. Diváci a diváčky ju môžu poznať aj ako Juliu Salinger zo seriálu Správna päťka alebo Leann Harvey z dramatickej série Dom z kariet. Zahrala si tiež vo filmoch Spolok čarodejníc, Divoké hry, Traja do tanga, Company či Tráva.
1975 – narodila sa americká soulová speváčka India.Arie, celým menom India Arie Simpson. Držiteľka štyroch cien Grammy. Albumy: Acoustic Soul, Voyage to India, Testimony: Vol. 1, Life & Relationship, Testimony: Vol. 2, Love & Politics, Songversation, Christmas With Friends.
1975 – narodil sa americký rapper Talib Kweli. Debutoval v roku 1998 albumom s Mos Defom s názvom Mos Def & Talib Kweli Are Black Star. O dva roky neskôr vydal nahrávku Train Of Thought s producentom Hi-Tekom, s ktorým tvorí formáciu Reflection Eternal. Na ňu dvojica nadviazala v roku 2010 albumom Revolutions Per Minute. Kweliho sólový debut s názvom Quality vyšiel až v roku 2002, po ňom nasledovali nahrávky The Beautiful Struggle, Eardrum, Gutter Rainbows, Prisoner of Conscious, Gravitas, Fuck The Money a Radio Silence. S producentom Madlibom tiež vydal album Liberation. Okrem toho je členom formácie Idle Warship, s ktorou vydal štúdiovku Habits Of The Heart.
1976 – narodil sa americký herec, komik a producent Seann William Scott, známy najmä ako Steve Stifler zo série komédií Prci, prci, prcičky. Zahral aj vo filmoch ako Nezvratný osud, Road Trip, Kámo, kde mám fáro?, Jay a mlčanlivý Bob vracajú úder, Vitajte v džungli, Nepriestreľný mních, Mladosť v ťahu, Mamin frajer je postrach, Poliši, Jackass 3D či Mládeži neprístupné. Svoj hlas prepožičal postavám v animovaných snímkach Doba ľadová 2, Doba ľadová 3, Planéta 51, Doba ľadová: Zem v pohybe či Doba ľadová: Mamutí tresk.
1984 – narodila sa americká speváčka a príležitostná herečka Ashlee Simpson. V roku 2004 vydala prvý album Autobiography, po ktorom nasledovali nahrávky I Am Me a Bittersweet World. V rokoch 2002 – 2004 účinkovala v seriáli V siedmom nebi, v roku 2005 si zahrala vo filme Undiscovered. Sestra speváčky Jessicy Simpson a bývalá manželka basgitaristu skupiny Fall Out Boy Petea Wentza.
1988 – narodila sa švédska herečka Alicia Vikander. Držiteľka Oscara za vedľajšiu rolu v životopisnej snímke Dánske dievča má na konte aj švédsku filmovú cenu Guldbagge a po dve nominácie na Zlaté glóbusy a britské ceny BAFTA za herecké výkony v snímkach Dánske dievča a Ex Machina. V roku 2013 ju na cenu BAFTA nominovali aj v špeciálnej kategórii Rising Star a v roku 2011 bola jednou z mladých hereckých talentov (Shooting Stars) na medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne. Známa je aj z filmov Čistá, Korunovačné klenoty, Kráľovská aféra, Anna Karenina, WikiLeaks: Informačná vojna, Siedmy syn, Krycie meno U.N.C.L.E., Dokonalý šéf, Jason Bourne, Tulipánová horúčka, Eufória, Až na dno či Tomb Raider.
 
Úmrtia
1839 – zomrel najvýznamnejší židovský učenec 19. storočia Chatam Sófer, vl. m. Moše Schreiber. Po štúdiách pôsobil v Boskoviciach, Prostějove a maďarskom Nagy Mártone a od roku 1806 bol rabínom bratislavskej náboženskej obce a viedol rabínske učilište – Ješivu, známe po celej Európe. Venoval sa tiež sudcovskej činnosti. Jeho hrob bol pôvodne na cintoríne na bratislavskom hradnom úbočí. V súčasnosti, po stavebných úpravách, sa nachádza neďaleko tunela, v podzemnom mauzóleu. Narodil sa v roku 1762.
1975 – zomrela speváčka Eva Kostolányiová. Vystupovala so skupinami Ľuba Beláka, Braňa Hronca, Modus a vlastnou skupinou Hej a spolupracovala s textármi Tomášom Janovicom, Kamilom Peterajom a i. Medzi jej najznámejšie piesne patrili Farebný sen, Dobré ráno želám – Zlatá lýra v roku 1974. Účinkovala v televíznom muzikálovom spracovaní operety Mam’zelle Nitouche z roku 1972. Narodila sa v roku 1942.
2004 – zomrela americká herečka Janet Leigh, vl. m. Jeanette Helen Morrison. Preslávila sa účinkovaním vo filme Alfreda Hitchcocka Psycho, za ktorý ju v roku 1961 nominovali na Oscara v kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe a získala zaň Zlatý glóbus. Z ďalších filmov: Malé ženy, Dotyk zla, Hmla, Halloween: H 20 a i. Narodila sa v roku 1927.
2015 – zomrel sochár Tibor Bártfay. Študoval na AVU v Budapešti a na AVU v Prahe. Venoval sa monumentálnej tvorbe, pamätníkovej tvorbe a komornému sochárstvu. Najznámejšie diela: Nad hrobom bojovníka (bratislavský Slavín), pomník Ľudovíta Štúra v Bratislave, pomník Pribinu v Nitre, Fontána mieru na Hodžovom námestí v Bratislave. Autor súsošia Klementa Gottwalda v Bratislave, ktoré po novembri 1989 odstránili. Narodil sa v roku 1922.
 
Ostatné udalosti
1789 – prezident George Washington vyhlásil Deň vďakyvzdania (Thanksgiving Day) za oficiálny sviatok USA. Oslavuje sa vždy vo štvrtý novembrový štvrtok.
1926 – Ján Majko objavil jaskyňu Domica, ktorá sa nachádza v Slovenskom krase.
1945 – vtedy 10-ročný Elvis Presley sa zúčastnil na talentovej súťaži, čo bolo jeho prvé verejné spevácke vystúpenie. Stojac na stoličke zaspieval do mikrofónu Old Shep.
 
Príspevok Pohľad do minulosti: 3. októbra vyhlásil George Washington Deň vďakyvzdania, zomrela speváčka Eva Kostolányiová zobrazený najskôr Hlavné správy.