Bratislava 28. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Remy de la Mauviniere, Archív)
 
28. septembra
Narodenia
1571 – narodil sa taliansky maliar Michelangelo Merisi da Caravaggio, zakladateľ talianskeho barokového realizmu. Zomrel v roku 1610.

Na kombosnímke Brigitte Bardotová a Alexander Fleming

1924 – narodil sa taliansky herec Marcello Mastroianni. Predstaviteľ dramatických i komediálnych postáv vo filmoch popredných talianskych režisérov ako Federico Fellini, Vittorio De Sica, Luchino Visconti alebo Ettore Scola. Počas kariéry si vyslúžil tri nominácie na Oscara za herecké výkony v hlavných úlohách – v roku 1963 za Rozvod po taliansky, v roku 1978 za Zvláštny deň a v roku 1988 za Oči čierne. Ďalšie významné filmy: Sladký život, 8 1/2, Včera, dnes a zajtra, Manželstvo po taliansky, Cudzinec, Slnečnica, Rím, Veľká žranica, Prízrak lásky, Ginger a Fred, Za mrakmi. Zomrel v roku 1996.
1934 – narodila sa francúzska herečka Brigitte Bardot, na prelome 50. a 60. rokov ideál ženskej krásy. Z filmov: …a Boh stvoril ženu, Babeta ide do vojny, Pravda, Súkromný život, Pohŕdanie, Viva Maria!. V súčasnosti sa venuje najmä ochrane zvierat.
1967 – narodila sa americká herečka Mira Sorvino. Po menej významných úlohách na seba upozornila v roku 1994 vo filme Quiz Show, ktorý režíroval Robert Redford. V roku 1996 získala Oscara ako najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe filmu Mocná Afrodité Woodyho Allena. Ďalšie filmy: Romy a Michele, Mimic, Muži na zabitie, Na prvý pohľad, Krvavé leto v New Yorku, Triumf lásky, Bohovia a generáli, Reservation Road a i.
1968 – narodila sa britská herečka Naomi Watts. V roku 2001 zažiarila vo filme Mulholland Drive Davida Lyncha. Diváci a diváčky ju môžu poznať napríklad aj z drámy 21 gramov, za výkon v ktorej ju nominovali na Oscara. Druhú nomináciu na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied si vyslúžila v roku 2013 hlavnou rolou v dráme Nič nás nerozdelí. Známa je aj z filmov Kruh, Rozvod po francúzsky, Hranice života, King Kong, Farebný závoj, Prísľuby z Východu, Poznáš muža svojich snov, Dreamhouse, J. Edgar / Najmocnejší muž FBI, Diana, Mládeži neprístupné, Birdman, Rezistencia, Demolition, V pasci, Experiment, The Glass Castle alebo The Book of Henry. V roku 2017 sa predstavila aj v seriáloch Mestečko Twin Peaks a Gypsy.
1987 – narodila sa americká herečka a speváčka Hilary Duff. Je známa zo seriálu Lizzie McGuire, či filmov ako Popoluškin príbeh, Nikdy to nevzdávaj, Dokonalý chlap / Pán Božský alebo Miliónové kočky. Vydala tiež päť štúdiových albumov: Santa Claus Lane, Metamorphosis, Hilary Duff, Dignity a Breathe In. Breathe Out.
 
Úmrtia
1825 – zomrela rakúska maliarka Barbara Krafft, známa portrétom Wolfganga Amadea Mozarta, ktorý vznikol 28 rokov po jeho smrti podľa pokynov jeho sestry Nannerl. Patrila medzi najvyhľadávanejších portrétistov svojej doby a bola tiež autorkou žánrových scén, náboženských motívov a maliarkou miniatúr. Narodila sa v roku 1764.
1891 – zomrel americký spisovateľ Herman Melville. Debutoval v roku 1846 knihou Raj ľudožrútov inšpirovanou jeho pobytom na ostrove Nuku Hiva v súostroví Markézy. Známy je však najmä vďaka románu Biela veľryba z roku 1851. Narodil sa v roku 1819.
1895 – zomrel francúzsky chemik, mikrobiológ Louis Pasteur, zakladateľ imunológie. Vynašiel pasterizáciu, objasnil fermentačný proces, presadil zavedenie očkovania, pripravil vakcínu proti besnote. Taktiež objavil princíp profylaxie proti baktériám. Narodil sa v roku 1822.
1953 – zomrel americký astronóm Edwin Hubble, ktorý dokázal existenciu ďalších galaxií, okrem Mliečnej dráhy. Tiež zistil, že všetky galaxie nevyzerajú rovnako a vypracoval prvú klasifikáciu galaxií (1925), ktorá sa používa dodnes. Medzi jeho najväčšie objavy patrí Hubblov zákon (1929) – popísanie vzťahu medzi rýchlosťou rozpínania galaxií a ich vzdialenosťou. Narodil sa v roku 1889.
1966 – zomrel francúzsky spisovateľ André Breton. Zakladateľ surrealizmu, autor manifestu a tiež štúdie o surrealistických maliaroch Surrealizmus a maliarstvo. Autor poetickej prózy Nadja. Narodil sa v roku 1896.
1991 – zomrel americký džezový trubkár a skladateľ Miles Davis, všeobecne považovaný za jedného z najvplyvnejších hudobníkov 20. storočia. Jeho diskografia pozostáva zo 48 štúdiových albumov, 36 živých nahrávok, 38 kompilácií, 17 box setov, troch soundtrackov a mnohých ďalších nahrávok. V roku 2006 ho uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy. Narodil sa v roku 1926.
2003 – zomrel americký režisér a spisovateľ gréckeho pôvodu Elia Kazan. Vyrastal v New Yorku, kde začínal ako herec, neskôr sa venoval divadelnej réžii a v roku 1947 spoluzakladal známe Actors Studio. V 50. a 60. rokoch režíroval filmy Električka zvaná Túžba, Viva Zapata!, Na východ od raja, Trblietanie v tráve, Amerika, Amerika, Tichá dohoda. Počas kariéry si vyslúžil dva Oscary za réžiu, v roku 1948 za Džentlmenskú dohodu a v roku 1955 za snímku V prístave. V roku 1999 mu americká Akadémia filmových umení a vied udelila aj Oscara za celoživotné dielo. Narodil sa v roku 1909.
2010 – zomrel americký režisér Arthur Penn. Začínal na Broadwayi a vo filme sa preslávil v 60. rokoch. Americká Akadémia filmových umení a vied ho trikrát nominovala na Oscara v kategórii Najlepšia réžia – za snímky Zázračná vychovávateľka, Bonnie a Clyde a Alicina reštaurácia. Z ďalších filmov: Štvanica, Malý veľký muž, Terč. Narodil sa v roku 1922.
 
Ostatné udalosti
1830 – v Bratislave sa uskutočnila posledná korunovácia – arcibiskup Alexander Rudnay korunoval za uhorského kráľa Ferdinanda V. Habsburského (1793 – 1875).
1928 – Sir Alexander Fleming si v jednej z Petriho misiek vo svojom laboratóriu všimol pleseň, ktorá ničila baktérie a objavil tak penicilín.
1994 – potopenie trajektu Estonia, ktorý premával medzi estónskym Tallinnom a švédskym Štokholmom, si vyžiadalo 852 životov, zachránilo sa len 137 ľudí. Nešťastie sa stalo, keď voda cez uvoľnenú záklopku vnikla do priestoru pre autá a autobusy.
 
Príspevok Pohľad do minulosti: 28. septembra Sir Alexander Fleming objavil penicilín a narodila sa francúzska filmová hviezda Brigitte Bardot zobrazený najskôr Hlavné správy.