Bratislava  26. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, archív)
 
26. septembra
Narodenia
1888 – narodil sa básnik a dramatik Thomas Stearns Eliot. Zakladateľ modernizmu v anglickej literatúre vydal zbierku J. A. Prufrock a iné básne a poému Pustatina. Ďalšie diela: Vražda v katedrále, Štyri kvartetá. Laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 1948. Zomrel v roku 1965.

Na kombosnímke Vladimír Remek a herečka Květa Fialová

1898 – narodil sa americký skladateľ a klavirista George Gershwin. Autor svetoznámej skladby Rhapsody in Blue, najprv pre klavír a džezový orchester, neskôr pre symfonický orchester. Úspech dosiahol aj symfonickou skladbou Američan v Paríži a operou Porgy a Bess. Jeho populárne piesne sú evergreenmi americkej populárnej hudby. Autor klavírneho koncertu F dur spolupracoval aj s filmovými štúdiami. Zomrel v roku 1937.
1908 – narodila sa herečka Alžbeta Poničanová. Okrem množstva postáv v Činohre SND, kde bola dlhoročnou členkou, si zahrala napríklad vo filmoch Vlčie diery, Kozie mlieko, Rodná zem, Drevená dedina, Šťastie príde v nedeľu, Muž, ktorý sa nevrátil a i. Pedagogicky pôsobila na VŠMU v Bratislave. Bola manželkou básnika Jána Poničana. Zomrela v roku 1987.
1948 – narodil sa prvý československý kozmonaut Vladimír Remek, ktorý sa od 2. do 10. marca 1978 zúčastnil na vesmírnej misii Sojuz 28. Bol prvým kozmonautom z inej krajiny ako USA a ZSSR.
1948 – narodila sa austrálska speváčka a herečka Olivia Newton-John. Začínala ako folková speváčka a v polovici 70. rokov minulého storočia dosiahla úspech s albumami If You Love Me, Let Me Know a Have You Never Been Mellow. Po filmovom muzikáli Pomáda, ktorý ju preslávil na celom svete, si zahrala v snímkach ako Xanadu, Nebeský pár alebo Vyrieši to dieťa?. Naďalej sa venovala aj hudbe, pričom získala i štyri ceny Grammy. Medzi jej najväčšie hity patria skladby I Honestly Love You, Have You Never Been Mellow, Magic, Xanadu (feat. Electric Light Orchestra) alebo Physical.
1949 – narodil sa scenárista a pedagóg Ondrej Šulaj. Autor scenárov filmov Tichá radosť, Neha, Všetko čo mám rád, Orbis pictus, Sokoliar Tomáš, Muzika, Agáva a tiež Záhrada, za ktorý získal v roku 1996 Českého leva v kategórii Najlepší scenár.
1968 – narodil sa americký herec Jim Caviezel, celým menom James Patrick Caviezel. Známy je najmä ako Ježiš z kontroverznej historickej drámy Umučenie Krista Mela Gibsona. Zahral si aj vo filmoch G.I. Jane, Tenká červená čiara, Pošli to ďalej, Frekvencia, Policajtka, Ťažký zločin, Gróf Monte Christo, I Am David, Smrť na diaľnici, Hráč so smrťou, Bobby Jones: Stroke of Genius, Déja Vu, Uväznení, Déja vu, Plán úteku (Útek z väzenia), Savannah alebo Apoštol Pavol. V rokoch 2011 – 2016 účinkoval v kriminálnom seriáli Lovec zločincov.
 
Úmrtia
1900 – zomrel chirurg, pedagóg, prekladateľ a básnik Eduard Albert, osobný lekár cisára Františka Jozefa I. V roku 1881 na základe menovacieho dekrétu podpísaného cisárom Františkom Jozefom I. sa stal prednostom 1. chirurgickej kliniky vo Viedni. Ako prvý uskutočnil transplantáciu nervu a odstránil strumu a ľadvinu. Zaviedol pojem neurochirurgia, očkovanie proti besnote a antiseptické opatrenia, vďaka ktorým sa odbúrali hnisavé pooperačné komplikácie. Narodil sa v roku 1841.
1902 – zomrel americký obchodník nemeckého pôvodu Levi Strauss, vl. m. Löb Strauss. Jeho firma Levi Strauss & Co. začala v roku 1853 v kalifornskom San Franciscu vyrábať džínsy, ktoré sú dodnes obľúbeným oblečením na celom svete. Bol aj filantropom, založil štipendijnú nadáciu pre chudobných študentov, ktorí stratili rodičov. Narodil sa v roku 1829.
1945 – zomrel maďarský skladateľ a klavirista Béla Bartók. Od roku 1940 žil v USA. Je autorom inštrumentálnej a komornej hudby, opier i baletov. Zbieral tiež ľudovú hudbu. Narodil sa v roku 1881.
1990 – zomrel taliansky spisovateľ Alberto Moravia, predstaviteľ neorealizmu a jeden z najprekladanejších talianskych prozaikov. Vynikol už románom Ľahostajní z roku 1929 o úpadku meštianskej rodiny v Taliansku. Tému zobrazil aj v dielach Augustín, Opovrhnutie, Nuda, Pozornosť. V románoch Konformista, Rimanka a Horalka sa venoval protifašistickej tematike a svet drobných Rimanov opísal v Rímskych poviedkach. Mnohé jeho romány a poviedky sfilmovali. Narodil sa v roku 1907.
2008 – zomrel americký herec, režisér a automobilový pretekár Paul Newman. Slávnym sa stal účinkovaním v snímke Mačka na rozpálenej plechovej streche, v ktorej si zahral po boku Elizabeth Taylor. V šesťdesiatych rokoch sa predstavil napríklad vo filmoch Exodus, Hud, Hombre, Frajer Luke či Butch Cassidy a Sundance Kid. V roku 1987 získal Oscara za hlavnú úlohu vo filme Farba peňazí. Okrem toho mal na konte ďalších deväť nominácií na ceny americkej Akadémie filmových umení a vied. V roku 1986 dostal čestného Oscara a v roku 1994 aj Humanitárnu cenu Jeana Hersholta. Ocenili ho aj na MFF v Cannes a v Berlíne. Z ďalších filmov: Harry a syn, Pán a pani Bridgeovci, Súmrak, Správa vo fľaši, Cesta do zatratenia. Ako režisér stál napríklad za filmami Rachel, Rachel, Harry a syn alebo Sklenený zverinec. Od roku 1958 bola jeho manželkou oscarová herečka Joanne Woodward. Narodil sa v roku 1925.
2017 – zomrela česká herečka Květa Fialová. Vyštudovala brnianske konzervatórium a JAMU. Po škole vystriedala niekoľko divadiel, bola tiež členkou Armádneho divadla v Martine a v roku 1958 ju angažoval Jan Werich do pražského Divadla ABC. Popularitu jej priniesla postava Tornádo Lou vo filme Limonádový Joe aneb Koňská opera a tiež účinkovanie v televízii a mnohých ďalších filmoch, napríklad Fantom Morrisvillu, Partie krásného dragouna, Babička, Adéla ještě nevečeřela, Příliš hlučná samota, Všichni moji blízcí, Účastníci zájezdu a i. Narodila sa v roku 1929.
 
Ostatné udalosti
1957 – na Broadwayi mal premiéru muzikál West Side Story Arthura Laurentsa, Stephena Sondheima a Leonarda Bernsteina.
1969 – vyšiel jedenásty štúdiový album skupiny The Beatles s názvom Abbey Road.
 
Príspevok Pohľad do minulosti: 26. septembra sa narodil prvý československý kozmonaut Vladimír Remek a zomrela herečka Květa Fialová zobrazený najskôr Hlavné správy.