Bratislava 26. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini, Richard Drew)
 
26. októbra
Narodenia
1910 – narodil sa herec Štefan Figura. Dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla. Známym sa stal vďaka dvojúlohe Tanierika-Kopoviča v groteske Suchovo-Kobylina Smrť Tanierika v réžii Jána Jamnického. Ďalšie herecké úlohy v SND sa spájajú s pôsobením režisérov Tibora Rakovského a Miloša Pietora. Okrem herectva sa venoval aj zlepšovateľstvu a vynálezectvu – stereoskopii. Zomrel v roku 2001.

Na kombosnímke Hillary Clintonová a herečka a speváčka Rita Wilson

1942 – narodil sa herec Stanislav Dančiak. Začínal v Činohre Slovenského národného divadla, účinkoval tiež v Divadle na Korze, na Novej scéne a od roku 1990 bol opäť členom Činohry SND. Jeho doménou bol tragikomický prejav: Kočkarev v Ženbe, Šťastlivcov v Lese, Liola v Sicílskej komédii. Popularitu získal aj ako Lord Norton v rozhlasovom seriáli Jána Snopka Lord Norton a jeho sluha James a dabovaním mimozemšťana Alfa v rovnomennom televíznom seriáli. Účinkovanie vo filme a televízii: Skrytý prameň, Sebechlebskí hudci, Lekár umierajúceho času, Jožko Púčik a jeho kariéra, Návrat Jána Petru, Súkromné životy, Dávajte si pozor!, Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý, Rivers of Babylon, Dážď padá na naše duše, Šílení, Ordinácia v ružovej záhrade. Na odovzdávaní cien OTO (Osobnosť televíznej obrazovky) 2010 ho uviedli do Siene slávy. Zomrel v auguste 2018.
1942 – narodil sa anglický herec Bob Hoskins, celým menom Robert William Hoskins. Známy bol najmä zo snímok ako Mona Lisa, ktorou si vyslúžil Zlatý glóbus, cenu BAFTA a nomináciu na Oscara, animovano-hranej krimi komédie Kto obvinil králika Rogera? či vojnovej historickej drámy Nepriateľ pred bránami. Diváci a diváčky ho mohli vidieť aj vo filmoch Úsvit Zuluov, Nebezpečné diamanty, Brazil, Sladká sloboda, Problémy so srdcom, Hook, Nixon, Malí veľkí podvodníci, Kráska z Manhattanu, Ruská mafia, Slovník do postele, Hranice života, Utrhnutý z reťaze, Paríž, milujem ťa, Vianočná koleda či Snehulienka a lovec. Na konte mal tiež cenu International Emmy za účinkovanie v britskom seriáli The Street. Zomrel v roku 2014.
1947 – narodila sa americká politička Hillary Rodham Clinton. Manželka bývalého prezidenta USA Billa Clintona bola senátorkou New Yorku a ministerkou zahraničných vecí USA. V roku 2016 neúspešne kandidovala za prezidentku.
1950 – narodil sa český herec Pavel Trávníček. Jeho najznámejšou postavou je princ v legendárnej rozprávke Tři oříšky pro Popelku. Z ďalších filmových úloh: Třetí princ, Kukačka v temném lese, O štěstí a kráse, Kouzelnice od křídového potoka, Tajemství pouze služební a i.
1951 – narodil sa americký funkový hudobník Bootsy Collins, vl. m. William Earl Collins. Známym sa stal začiatkom 70. rokov ako člen kapely Jamesa Browna. Neskôr pôsobil aj v zoskupení Parliament-Funkadelic Georgea Clintona. Od roku 1997 je spolu s ďalšími členmi druhej menovanej formácie členom Rock’n’rollovej siene slávy.
1951 – narodil sa americký filmár a maliar Julian Schnabel. Známy je najmä vďaka životopisnej dráme Skafander a motýľ, ktorej réžia mu vyniesla cenu z medzinárodného filmového festivalu v Cannes, Zlatý glóbus i nomináciu na Oscara. Režíroval tiež snímky Basquiat, Kým sa zotmie a Miral.
1956 – narodila sa americká herečka a speváčka Rita Wilson, vl. m. Margarita Ibrahimoff. Manželka Toma Hanksa je známa napríklad zo snímok Bezsenné noci v Seattli, Teraz a potom, Všade samé zvončeky, Psycho, Nevesta na úteku, Náš príbeh či Nejako sa to komplikuje. Venuje sa tiež produkcii a účinkuje na Broadwayi. Ako speváčka má na konte albumy AM/FM a Rita Wilson.
1961 – narodil sa americký herec Dylan McDermott, vl. m. Mark Anthony McDermott. Diváci a diváčky ho môžu poznať zo seriálov Ally McBealová, Advokáti, Sieť teroru, Big Shots, Vnútorný nepriateľ, Hostages či Stalker. Zahral si aj v snímkach Oceľové magnólie, V dráhe strely, Zázrak na 34. ulici, Domov na sviatky, Kráľovná korenia, Ten, kto stojí v kúte (Charlieho malé tajomstvá), Pr(e)dvolebné sľuby, Pád Bieleho domu či Prenasledovaná. V rokoch 2011 – 2013 sa predstavil v prvej a druhej sezóne antológie American Horror Story. Na konte má jeden Zlatý glóbus z celkovo troch nominácií a jednu nomináciu na Primetime Emmy.
1972 – narodil sa anglický filmár Rupert Wyatt. Jeho celovečerným debutom bola autorská snímka The Escapist, ktorá v januári 2008 absolvovala svetovú premiéru na festivale Sundance. V roku 2011 zaujal réžiou sci-fi Zrodenie planéty opíc a v roku 2014 predstavil svoj zatiaľ posledný celovečerný režisérsky počin The Gambler. Bol tiež výkonným producentom prvej sezóny hororovej série The Exorcist, pričom sa postaral aj o réžiu prvej časti.
1973 – narodil sa americký herec, režisér, scenárista a producent Seth MacFarlane. Pracoval na niekoľkých animovaných seriáloch pre deti, kým v roku 1999 nevytvoril dnes už legendárnych Griffinovcov. Stojí tiež za seriálom American Dad!. Režíroval celovečerné komédie Macík, Macík 2 a Všetky cesty vedú do hrobu. Spolupracoval na nich aj ako scenárista a herec, pričom v prvej a druhej menovanej prepožičal hlas drzému plyšovému medvedíkovi. Ako herec sa predstavil napríklad aj v seriáloch Ženy z rodu Gilmorovcov, Rodinná vojna alebo FlashForward.
 
Úmrtia
1957 – zomrel grécky spisovateľ Nikos Kazantzakis. Autor románu Alexis Zorbas, ktorý sa stal známym vďaka muzikálu i filmu Grék Zorba. Napísal aj knihu Kristus znovu ukrižovaný, ktorá poslúžila ako predloha pre operu Grécke pašije Bohuslava Martinů a epos Odysseia, ktorý je moderným pokračovaním Homérovho diela. Narodil sa v roku 1883.
1993 – zomrel český herec František Filipovský. Pôsobil v Osvobozeném divadle a v rokoch 1945 – 1992 bol členom Národního divadla. Predstaviteľ predovšetkým komických úloh, pričom medzi najvýznamnejšie filmy, v ktorých sa predstavil, patria Škola, základ života, Cesta do hlubin študákovy duše, Šest medvědů s Cibulkou, Hodíme se k sobě, miláčku…?, televízny film Nezralé maliny alebo seriály Hříšní lidé města pražského a Arabela. Pôsobil v rozhlase a v dabingu, kde vynikajúco daboval francúzskeho komika Louisa de Funés. Narodil v roku 1907.
2009 – zomrel český spisovateľ a humorista Miloslav Švandrlík, ktorý používal tiež pseudonym Rudolf Kefalín. Autor obľúbenej knihy Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky z prostredia socialistickej armády, na ktorú nadviazal mnohými pokračovaniami. Narodil sa v roku 1932.
 
Príspevok Pohľad do minulosti: 26. októbra sa narodila Hillary Clintonová a herečka a speváčka Rita Wilsonová zobrazený najskôr Hlavné správy.