Bratislava 24. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš, Dior Facebook)
 
24. októbra
Deň OSN – v roku 1945 vstúpila do platnosti Charta OSN, oslavuje sa od roku 1948
Narodenia

Na kombosnímke logo známej módnej značky Chriastian Dior a spevák Jozef Ráž

1882 – narodil sa maďarský skladateľ Imre (Emmerich) Kálmán, jeden zo zakladateľov viedenskej operety. Žil v Rakúsku, Švajčiarsku, Francúzsku a USA. Medzi jeho najznámejšie operety patria Čardášová princezná a Grófka Marica. Zomrel v roku 1953.
1927 – narodil sa francúzsky šansoniér a herec Gilbert Bécaud. Autor filmovej hudby i opery L’opéra d’Aran. Najznámejšie šansóny: Nathalie, L’important c’est la rose, Et maintenant. Ako herec získal svetovú popularitu účinkovaním vo filme Krajina, odkiaľ prichádzam. Zomrel v roku 2001.
1954 – narodil sa spevák Jozef Ráž. V roku 1968 založil so Zdenom Balážom, Vašom Patejdlom a Jurajom Farkašom skupinu Elán. V júni 1999 mal vážnu dopravnú nehodu, po vyliečení sa opäť vrátil na koncertné pódiá.
1980 – narodila sa americká speváčka a herečka Monica, celým menom Monica Denise Brown. Albumy: Miss Thang, The Boy Is Mine, All Eyez on Me, After the Storm, The Makings of Me, Still Standing, New Life, Code Red. Dosiaľ si vyslúžila štyri nominácie na prestížne Grammy, pričom jednu z nich sa jej podarilo premeniť na zlatý gramofónik. Ten v roku 1999 získali spolu s kolegyňou Brandy za pieseň The Boy Is Mine.
1980 – narodil sa americký módny návrhár Zac Posen. Svoju prvú ready-to-wear kolekciu predstavil vo februári 2002 v New Yorku. Medzi celebrity, ktoré si obľúbili jeho tvorbu, patria napríklad Natalie Portman, Rihanna, Amanda Seyfried, Kate Winslet, Claire Danes, Cameron Diaz, Jennifer Lopez, Mischa Barton alebo Beyoncé Knowles.
1986 – narodil sa kanadský spevák, rapper a herec Drake, celým menom Aubrey Drake Graham. Začínal ako herec v seriáli Degrassi: The Next Generation, neskôr účinkoval napríklad v snímkach Charlie Bartlett alebo Breakaway. V súčasnosti je ale známejší ako hudobník, pričom vydal štúdiové albumy Thank Me Later, Take Care, Nothing Was the Same, Views a Scorpion. Na konte má tri Grammy z 35 nominácií.
 
Úmrtia
1601 – zomrel dánsky astronóm a alchymista Tycho Brahe. V roku 1573 vyšla jeho práca De nova stella, v ktorej popísal supernovu v súhvezdí Kasiopeja. Vypracoval koncepciu planetárnej sústavy, ktorá pripúšťala pohyb planét okolo Slnka. V Prahe pôsobil na dvore kráľa Rudolfa II. a spolu s nemeckým astronómom Johannesom Keplerom vytvorili z Prahy astronomické stredisko svetového významu. Brahe sa narodil v roku 1546 v meste Knudstrup, zomrel a pochovaný je v Prahe.
1918 – zomrel švajčiarsky hotelier César Ritz. Začínal ako čašník. V roku 1898 si v Paríži otvoril prvý hotel a v ďalších rokoch založil podobné v ďalších veľkých európskych mestách. Narodil sa v roku 1850.
1948 – zomrel rakúsky skladateľ Franz Lehár. Kapelník vojenských orchestrov, skomponoval napríklad operety Veselá vdova, Gróf Luxemburský, Frasquita a ďalšie. Narodil sa v roku 1870.
1957 – zomrel francúzsky módny návrhár Christian Dior. Jeho salón od roku 1947 rozhodujúcim spôsobom ovplyvňoval svetovú módu. Narodil sa v roku 1905.
2001 – zomrel český režisér Jaromil Jireš. Jeden z tvorcov českej novej vlny 60. rokov. Jeho adaptáciu románu Žert Milana Kunderu ocenili na MFF v San Sebastiáne. Ďalšie filmy: Křik, …a pozdravuji vlaštovky, Mladý muž a bílá velryba, Opera ve vinici, Helimadoe, Učitel tance, Dvojrole. Nakrúcal tiež filmy pre Laternu magicu a s Českou televíziou spolupracoval na projekte GEN (Galerie elity národa). Narodil sa v roku 1935.
2002 – zomrel spisovateľ a novinár Vladimír Ferko. Pochádzal z drotárskej rodiny a túto profesiu opísal aj v mnohých svojich dielach, napríklad v knihe Svetom, moje svetom a románe o drotároch Ako divé husi, ktorý napísal spolu so synom Andrejom a režisér Martin Ťapák ho adaptoval do podoby televízneho seriálu. Venoval sa tiež faktografickej literatúre, napríklad Kniha o Slovensku, Slovensko – moja vlasť a mnohé diela venoval deťom a mládeži. Narodil sa v roku 1925.
 
Ostatné udalosti
1885 – vo Viedni mala premiéru opereta Cigánsky barón, ktorú skomponoval Johann Strauss mladší.
1966 – americkí hudobníci Simon & Garfunkel vydali album Parsley, Sage, Rosemary and Thyme.
Príspevok Pohľad do minulosti: 24. októbra sa narodil Jožo Ráž a zomrel zakladateľ svetoznámej módnej značky Christian Dior zobrazený najskôr Hlavné správy.