Bratislava  21. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Island Records)
 
23. septembra
Deň jesennej rovnodennosti

Na kombosnímke Bob Marley a Sigmund Freud

Narodenia
1901 – narodil sa český básnik Jaroslav Seifert. Jeden zo zakladateľov Devětsilu, pôsobil v literárnych časopisoch. V roku 1929 sa rozišiel s KSČ. Po proletárskych zbierkach Město v slzách, Děti z předměstí a Samá láska dospel k milostnej lyrike (Jablko z klína) a veršom o detstve a domove – Světlem oděná, Kamenný most, Přilba hlíny, Maminka, Chlapec a hvězdy. V 60. a 70. rokoch mu vyšli napríklad zbierky Halleyova kometa, Deštník z Piccadilly, Morový sloup, Býti básníkem. Signatár Charty 77, morálna autorita disidentov. Laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 1984. Zomrel v roku 1986.
1907 – narodil sa český herec František Filipovský. Pôsobil v Osvobozeném divadle a v rokoch 1945 – 1992 bol členom Národního divadla. Predstaviteľ predovšetkým komických úloh, pričom medzi jeho najvýznamnejšie filmy patria Škola, základ života, Cesta do hlubin študákovy duše, Šest medvědů s Cibulkou, Hodíme se k sobě, miláčku…?, televízny film Nezralé maliny alebo seriály Hříšní lidé města pražského a Arabela. Pôsobil v rozhlase a v dabingu, kde vynikajúco daboval francúzskeho komika Louisa de Funés. Zomrel v roku 1993.
1926 – narodil sa americký džezový saxofonista a skladateľ John Coltrane, jeden z najvýznamnejších hudobníkov 20. storočia. Zomrel v roku 1967.
1930 – narodil sa americký hudobník Ray Charles. Ako sedemročný prišiel o zrak. Počas kariéry získal sedemnásť hudobných cien Grammy, pričom päť z nich si vyslúžil za album Genius Loves Company, ktorý vyšiel zhruba dva mesiace po jeho smrti. Hudobník, ktorého Frank Sinatra označil za jediného skutočného génia v šoubiznise, má i hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy, v roku 1986 ho uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy a v roku 1988 dostal Grammy za celoživotné dielo. Zomrel v roku 2004.
1938 – narodila sa rakúsko-nemecká herečka Romy Schneider. Popularitu získala vo filmoch o bavorskej princeznej Sissi. Po odchode do Francúzska začiatkom 60. rokov hrala v snímkach francúzskych, talianskych a nemeckých režisérov. Účinkovala vo viac než 60 filmoch, spomedzi ktorých sa mnohé zapísali do zlatého fondu svetovej kinematografie, napríklad Boccaccio ’70, Proces, Bazén, Veci života, Vlak, Žena v okne, Celkom obyčajný príbeh, Smrť v priamom prenose, Svedok, Pútnička zo Sans-souci. Zomrela v roku 1982.
1943 – narodil sa španielsky spevák Julio Iglesias, celým menom Julio José Iglesias de la Cueva. V mladosti bol brankárom španielskeho futbalového klubu Real Madrid Castilla. Jeho športovú kariéru však ukončilo vážne zranenie. Z albumov: Yo Canto, Gwendolyne, A México, El Amor, América, Aimer La Vie, Sentimental, Momentos, Libra, Divorcio, Love Songs – Canciones de amor.
1949 – narodil sa americký rockový spevák a hudobník Bruce Springsteen. Debutoval v roku 1973 bez väčšieho úspechu nahrávkou Greetings from Asbury Park, N.J. Prvý veľký hit Born To Run, vydal o dva roky neskôr. Dosiaľ uviedol na trh 18 štúdioviek vrátane jedného z najúspešnejších albumov 80. rokov Born in the U.S.A. z roku 1984. Až jedenásť jeho nahrávok (deväť štúdioviek, jedna živá nahrávka a jedna kompilácia) dobylo americký rebríček Billboard 200, zatiaľ naposledy sa mu to podarilo v roku 2014 s albumom High Hopes. Na konte má 20 cien Grammy, dva Zlaté glóbusy, Oscara a od roku 1999 je členom Rock’n’rollovej i Skladateľskej siene slávy.
1968 – narodila sa speváčka a herečka Zuzana Mauréry. Vyštudovala herectvo na VŠMU v Bratislave a presadila sa v Radošinskom naivnom divadle (RND). Neskôr sa venovala najmä muzikálovému herectvu – na Novej scéne v Bratislave, v Nitre, ale i v Brne a Prahe. Od roku 2005 pôsobí aj vo Viedni. Účinkuje tiež vo filme a v televízii, napríklad Odsúdené, Nebo, peklo…zem, Mŕtvola musí zomrieť, Tajné životy, Vojtech, Záhradníctvo: Dezertér, Mária Terézia, Tlmočník, Oteckovia. Na konte má dve nominácie na České levy – za stvárnenie vedľajšej úlohy vo filme Colette a titulnú rolu v snímke Učiteľka. Vyslúžila si tiež dve slovenské filmové ceny Slnko v sieti.
1978 – narodil sa americký herec Anthony Mackie. Známy je najmä ako seržant JT Sanborn z vojnovej drámy Smrť čaká všade alebo Falcon z marveloviek Captain America: Zimný vojak, Avengers 2: Vek Ultrona, Ant Man, Captain America: Občianska vojna a Avengers: Nekonečná vojna. Zahral si napríklad aj vo filmoch 8. míľa, Million Dollar Baby, Správcovia osudu, Real Steel: Oceľová päsť, Muž na hrane, Abraham Lincoln: Lovec upírov, Pot a krv, Chcem ťa, chceš ma? alebo Detroit.
1992 – narodil sa herec Samuel Spišák. Účinkoval napríklad vo filmoch Nedodržaný sľub, Lóve, Láska na vlásku a seriáloch Panelák, Kuchyňa či Inšpektor Max.
 
Úmrtia
1939 – zomrel rakúsky neurológ a psychiater Sigmund Freud, zakladateľ psychoanalýzy. Študoval aspekty ľudskej sexuality. Jeho učenie sa nazýva freudizmus. Z diela: Psychopatológia každodenného života, Umenie a psychoanalýza, Totem a tabu, O láske a sne. Narodil sa v roku 1856.
1973 – zomrel čilský básnik Pablo Neruda, vl. m. Ricardo Eliécer Neftalí Reyes Basoalto. Bol členom Komunistickej strany Čile, v rokoch 1949 – 1952 žil v exile, v roku 1950 v Prahe. Laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 1971. Narodil sa v roku 1904.
1998 – pri autohavárii zahynul výtvarník Milan Paštéka, osobnosť modernej slovenskej maľby. Po vyštudovaní VŠVU v Bratislave žil v Čadci, neskôr sa usadil v Bratislave. Spoluzakladateľ skupiny Mikuláša Galandu. Narodil sa v roku 1931.
2002 – zomrel filmový dokumentarista a etnograf Martin Slivka. V Prahe absolvoval FAMU, odbor dokumentárneho filmu u profesora Karola Plicku a tiež ukončil štúdium na FF UK, odbor etnografie a folkloristiky. Základom jeho tvorby v dokumentárnom filme bolo predovšetkým výtvarné umenie a etnografia. Venoval sa výskumu slovenského ľudového divadla a folklóru. Spracovával námety z oblasti ľudovej kultúry, nakrúcal však aj inštruktážne a publicistické diela. Pôsobil tiež ako pedagóg na VŠMU v Bratislave. Narodil sa v roku 1929.
 
Ostatné udalosti
1846 – v noci z 23. na 24. septembra Johann Gottfried Galle a Heinrich Louis d’Arrest z Berlínskeho observatória na základe výpočtov francúzskeho matematika Urbaina Le Verriera pozorovaním potvrdili existenciu planéty Neptún. Ako prvý ju síce zrejme už v roku 1612 pozoroval Galileo Galilei, no popísal ju ako hviezdu, preto nie je považovaný za jej objaviteľa.
1909 – v novinách Le Gaulois vyšla prvá časť románu Fantóm opery francúzskeho autora Gastona Lerouxa. Dielo zverejňovali postupne do 8. januára 1910. V knižnej podobe Fantóm opery po prvý raz vyšiel na jar 1910.
1928 – odhalili Mohylu Milana Rastislava Štefánika na Bradle, dielo architekta Dušana Jurkoviča.
1962 – v New Yorku otvorili Lincolnovo centrum múzických umení.
1980 – jamajský reggae hudobník Bob Marley (1945 – 1981) odohral v Pittsburghu svoj posledný koncert.
1999 – americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) stratil kontakt so sondou Mars Climate Orbiter, ktorá zo Zeme vyštartovala 11. decembra 1998. Stalo sa tak pri pokuse umiestniť ju na obežnú dráhu Marsu. Jej cieľom mal byť výskum marťanskej klímy, atmosféry a zmien na povrchu planéty.
2002 – sprístupnili webový prehliadač Mozilla Firefox.
 
Príspevok Pohľad do minulosti: 23. septembra zomrel otec psychoanalýzy Sigmund Freud a Bob Marley odohral svoj posledný koncert zobrazený najskôr Hlavné správy.