Bratislava 23. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Desmond Boylan, Martin Baumann)
 
23. októbra
Narodenia
1817 – narodil sa francúzsky lexikograf a encyklopedista Pierre Larousse. Jeho Veľký univerzálny slovník 19. storočia vyšiel v 15 zväzkoch. Po ňom pomenované vydavateľstvo patrí k najväčším encyklopedickým vydavateľom na svete. Zomrel v roku 1875.

Na kombosnímke český spevák Václav Neckář a brazílsky futbalista Pelé

1905 – narodil sa americký fyzik švajčiarskeho pôvodu Felix Bloch. Zaoberal sa teóriou pevných látok, atómovou a jadrovou fyzikou, podieľal sa na objavení jadrovej magnetickej rezonancie. Spolu s Edwardom Millsom Purcellom získal v roku 1952 Nobelovu cenu za fyziku za vývoj nových metód merania magnetického poľa v atómovom jadre. Zomrel v roku 1983.
1919 – narodil sa novinár, prozaik a scenárista Ján Jonáš. Zaujal predovšetkým románom Jedenáste prikázanie. Ďalšie dielo: romány Na úvrati, V znamení panny, scenár televízneho seriálu Miesto v dome a filmu Ďaleko je do neba. Zomrel 23. októbra 1977.
1940 – narodil sa bývalý brazílsky futbalista Pelé, vl. m. Edson Arantes do Nascimento, mnohými považovaný za najlepšieho hráča v dejinách. Jediný hráč s troma titulmi majstra sveta – 1958, 1962 a 1970. Odohral celkovo 1 363 zápasov a dal v nich 1 281 gólov. Kariéru začínal v Santose, už ako šestnásťročný hral za Brazíliu. Aj napriek lákaniu z Európy ostal verný Santosu až do roku 1974. V závere kariéry, ktorú ukončil v roku 1977, hral za New York Cosmos. Dvojnásobný víťaz Pohára osloboditeľov (1962, 1963) i Interkontinentálneho pohára (1962, 1963), desaťnásobný víťaz v šampionáte Paulista, športová osobnosť roka 1970 podľa BBC, športovec storočia podľa MOV, L´Equipe i Reuters, futbalista storočia podľa FIFA, jedna zo sto najdôležitejších osobností 20. storočia podľa Time.
1942 – narodil sa americký spisovateľ, scenárista, režisér a producent Michael Crichton. Venoval sa najmä sci-fi a mnohé jeho knihy sfilmovali, ako napríklad Vychádzajúce slnko, Jurský park, Škandalózne odhalenie, Stratený svet: Jurský park. Vytvoril i seriál Pohotovosť a napísal scenár snímky Twister. Zomrel v roku 2008.
1943 – narodil sa český spevák a herec Václav Neckář. Od roku 1966 bol členom Divadla Rokoko. S Helenou Vondráčkovou a Martou Kubišovou tvoril trio Golden Kids, neskôr mal skupinu Bacily. Popri hudbe sa venoval aj herectvu, koncom 60. rokov sa objavil vo filmoch režiséra Jiřího Menzla – Ostře sledované vlaky, ktorý získal v roku 1968 Oscara ako najlepší cudzojazyčný film, a v trezorovom filme Skřivánci na niti, ktorý v roku 1990 získal Zlatého medveďa v Berlíne. V roku 1968 účinkoval s Helenou Vondráčkovou v rozprávke Šíleně smutná princezna. Medzi jeho najväčšie hity patria Stín katedrál, Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, Kdo vchází do tvých snů má lásko alebo Lékořice. V roku 2002 prežil mozgovú mŕtvicu, pričom zabudol texty všetkých svojich piesní. Po dlhoročnej liečbe sa k spevu vrátil a v marci 2012 získal tri hudobné ceny Anděl. Prevzal si trofej za najlepšiu skladbu (Půlnoční) i video k nej a zároveň dostal čestného Anděla, ktorým ho uviedli do siene slávy českej populárnej hudby. Pieseň Půlnoční, ktorú nahral so skupinou Umakart, sa objavila vo filme Alois Nebel.
1954 – narodil sa taiwanský režisér Ang Lee. Na konte má dva Oscary za réžiu filmov Skrotená hora a Pí a jeho život, pričom druhý menovaný mu vyniesol ako jednému z producentov aj nomináciu v kategórii Najlepší film. Na prestížne ocenenie ho v kategóriách Najlepšia réžia a Najlepší film nominovali aj za snímku Tiger a drak, ktorú však americká Akadémia filmových umení a vied ocenila v štyroch iných kategóriách – kamera, hudba, výprava a Najlepší cudzojazyčný film. Nakrútil aj snímky Svadobná hostina, Rozum a cit, Ľadová búrka, Jazda s diablom, Hulk, Túžba, opatrnosť, Zažiť Woodstock alebo Ulička slávy.
1959 – narodil sa americký režisér, scenárista a producent Sam Raimi. Známy je najmä vďaka réžii hororovej filmovej série Smrteľné zlo, superhrdinskej snímky Darkman a trilógie Spider-Man z rokov 2002, 2004 a 2007. Podpísal sa aj pod filmy Armáda temnôt, Rýchlejší ako smrť, Jednoduchý plán, Hra snov, Takmer dokonalý zločin, Stiahni ma do pekla alebo Cesta do krajiny Oz.
1976 – narodil sa kanadský herec Ryan Reynolds. Diváci a diváčky ho môžu poznať zo snímok Blade: Trinity, Zabiť eso, Návrh, X-Men Origins: Wolverine, Pochovaný za živa, Green Lantern, Nesmrteľný, Dáma v zlatom, Život, Zabijakov osobný strážca alebo ako titulného hrdinu z komiksoviek Deadpool a Deadpool 2.
1986 – narodila sa anglická herečka Emilia Clarke, celým menom Emilia Isabelle Euphemia Rose Clarke. Známa je najmä ako Daenerys Targaryen zo seriálu Hra o tróny, v ktorom účinkuje od roku 2011 a zatiaľ jej vyniesol tri nominácie na Primetime Emmy. Predstavila sa napríklad aj vo filmoch Spike Island, Dom Hemingway, Terminator: Genisys, Predtým, ako som ťa poznala alebo Solo: A Star Wars Story.
1986 – narodil sa český herec a režisér Jiří Mádl. Do povedomia divákov a diváčok sa dostal úlohou v komédii Snowboarďáci. Následne sa objavil v snímkach ako Ro(c)k podvraťáků, Rafťáci, Gympl, Taková normální rodinka, Bathory, Deti noci, Peklo s princeznou, V perine, Štyri slnká, Probudím se včera, eŠteBák, Colette, Vejška, Všiváci, Padesátka, Lída Baarová či Vlk z Královských Vinohrad. V apríli 2014 sa do kín dostal jeho režisérsky debut Pojedeme k moři, pre ktorý napísal aj scenár. Film získal tri nominácie na České levy v kategóriách Najlepšia réžia, Najlepší scenár a Najlepší film.
 
Úmrtia
1921 – zomrel vynálezca John Boyd Dunlop. Pôvodným povolaním zverolekár vynašiel pneumatiky plnené vzduchom. Narodil sa v roku 1840.
1967 – v Krajskej tuberkulóznej nemocnici v Lehniciach zomrel Schöne(r) Náci, vlastným menom Ignác Lamár, ktorý bol takmer 40 rokov neodmysliteľnou súčasťou koloritu bratislavských ulíc a kaviarní. Jeho pamätníci ho poznali ako slušného, tichého a chudobného človeka, vždy pekne oblečeného, vo fraku s cylindrom a paličkou. Pôvodne bol cukrársky učeň, neskôr kulisár, pomocník u obuvníka, nosič uhlia a tiež prášil koberce, okrem toho chodil po dvoroch a spieval. Jeho socha v životnej veľkosti, ktorá je dielom akademického sochára Juraja Meliša a často je terčom útokov vandalov, stojí pri kaviarni Mayer na Hlavnom námestí. Niektorí ľudia vravia, že ho opustila žena pred oltárom, preto zošalel, chodil s pekne zabaleným balíčkom a zdravil všetky ženy. V roku 2000 vyšiel pod názvom Volali ho Schöne Náci jeho beletrizovaný životopis. Narodil sa v roku 1897.
 
Príspevok Pohľad do minulosti: 23. októbra sa narodil legendárny brazílsky futbalista Pelé a český spevák Václav Neckář zobrazený najskôr Hlavné správy.