Bratislava  21. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham, Pixabay)
 
21. septembra
Svetový deň Alzheimerovej choroby

Na kombosnímke Liam Gallagher a ilustračné foto sondy Galileo

 
Narodenia
1888 – narodil sa maliar Martin Benka, osobnosť zakladateľskej generácie moderného výtvarného umenia na Slovensku. Venoval sa najmä horskej krajine – Orave, Liptovu a Turcu. Ako prvý slovenský výtvarník získal v roku 1953 titul národný umelec. Zomrel v roku 1971.
1902 – narodila sa česká maliarka a grafička Toyen, vl. menom Marie Čermínová. Zakladateľka pražskej surrealistickej skupiny. Od roku 1947 žila v Paríži, kde sa spojila s parížskou surrealistickou skupinou A. Bretona. Spolu s českým maliarom a grafikom Jindřichom Štýrskym bola tvorkyňou artificializmu – nového štýlu imaginatívnej abstrakcie. Zomrela v roku 1980.
1924 – narodil sa rakúsky horolezec Hermann Buhl, ktorý 3. júla 1953 v sólo výstupe bez kyslíka ako prvý dosiahol vrchol Nanga Parbat (8 126 m n.m.). Zahynul v roku 1957 na vrchu Chogolisa v Pakistane.
1931 – narodil sa americký herec a režisér Larry Hagman, známy najmä ako J. R. Ewing z amerického seriálu Dallas. S herectvom začal v divadle, neskôr účinkoval v seriáloch a po množstve epizódnych úloh sa do povedomia verejnosti dostal vďaka sitkomu I Dream of Jeannie. Skutočná sláva prišla však až v roku 1978, keď sa na obrazovky dostal spomínaný Dallas o bohatej naftárskej rodine Ewingovcov. Vyslúžil si zaň štyri nominácie na Zlatý glóbus a dve na Primetime Emmy. Zomrel v roku 2012.
1933 – narodil sa Milan Vavro, maliar, grafik, portrétista, ilustrátor a dlhoročný redaktor humoristicko-satirického časopisu Roháč, do ktorého prispieval od roku 1949. Venoval sa animovanému filmu (Valibuk, Ceruzkine príhody a iné), plagátu a voľnej maľbe. V 90. rokoch krátko pôsobil ako kreatívny riaditeľ štúdia animovanej tvorby v Luxembursku. Je držiteľom mnohých vyznamenaní, napríklad Grand Prix za karikatúru z Juhoslávie, Grand Prix za plagát z Argentíny, Plakety za karikatúru z Brazílie, Ceny Ankara z Turecka a mnohých ďalších. Posledné roky života trávil vo svojom ateliéri vo Viničnom pri Bratislave. Zomrel v roku 2011.
1934 – narodil sa kanadský spevák, hudobník a básnik Leonard Cohen. Člen Siene slávy autorov piesní, Rock’n’rollovej siene slávy a držiteľ ceny Grammy za celoživotné dielo. Prvú básnickú zbierku Let Us Compare Mythologies vydal vo veku 22 rokov. Z albumov: Songs from a Room, Death of a Ladies’ Man, Various Positions, I’m Your Man, Dear Heather, Old Ideas, Popular Problems, You Want It Darker. Je tiež autorom niekoľkých kníh, ktoré vyšli aj v češtine: Kniha toužení, Nádherní poražení, Květiny pro Hitlera a i. Zomrel v roku 2016.
1943 – narodil sa americký televízny a filmový producent Jerry Bruckheimer. Stál za známymi filmami ako napríklad Flashdance, Top Gun, Dni hromu, Bad Boys, Nebezpečné myšlienky, Krvavý príliv, Skala, Con Air, Armageddon, Coyote Ugly, Sezóna Titanov, Pearl Harbor, Čierny jastrab zostrelený alebo filmovými sériami Policajt v Beverly Hills a Piráti Karibiku. Od roku 1997 sa začal angažovať aj v televíznej produkcii, bol výkonným producentom seriálu Nebezpečné myšlienky, stojí tiež za viacerými kriminálnymi seriálmi ako napríklad C.S.I.: Kriminálka Las Vegas. V roku 2001 vytvoril prvú zo série reality súťaží s názvom The Amazing Race, ktorá mu dosiaľ vyniesla desať cien Primetime Emmy.
1946 – narodila sa česká herečka Daniela Kolářová. Známa je napríklad z filmov Na samotě u lesa, Léto s kovbojem, Kulový blesk, Ta chvíle, ten okamžik, Akumulátor 1, Vratné lahve, Polednice. V roku 2010 získala Českého leva za vedľajšiu úlohu vo filme Kawasakiho ruže Jana Hřebejka.
1947 – narodil sa americký spisovateľ Stephen King. Medzi jeho najznámejšie diela patria Carrie, To a osemdielna séria Temná veža. Na striebornom plátne sa objavili filmové adaptácie mnohých jeho diel ako napríklad Osvietenie, Misery nechce zomrieť, Vykúpenie z väznice Shawshank alebo Zelená míľa. Niektoré svoje romány vydal pod pseudonymom Richard Bachman.
1950 – narodil sa americký herec Bill Murray. Na konte má nomináciu na Oscara z roku 2004 za hlavnú rolu v snímke Stratené v preklade, ktorá mu vyniesla zatiaľ jediný Zlatý glóbus v kariére. Na ceny Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov (HFPA) ho nominovali aj za herecké výkony vo filmoch Krotitelia duchov, Ako som balil učiteľku, Kráľovský víkend, Miluj suseda svojho a minisérii Olive Kitteridge. Z ďalších filmov, v ktorých si zahral: Tootsie, Neuveriteľný deň, Ed Wood, Káva a cigarety, Život pod vodou, Zlomené kvety, Darjeeling s ručením obmedzeným, Hranice ovládania, Až vyjde mesiac, Pamiatkari, Grandhotel Budapešť, Blbý a blší sú späť, A Very Murray Christmas alebo Krotitelia duchov. Svoj hlas prepožičal kocúrovi Garfieldovi vo filmoch Garfield a Garfield 2.
1955 – narodil sa fínsky režisér a scenárista Mika Kaurismäki. Spoločne s bratom Akim založili produkčnú spoločnosť Villealfa. Nakrútil napríklad filmy Cha Cha Cha, Amazon, Ako sa nestratiť v L. A., či dokumentárne filmy Moro No Brasil alebo Brasileirinho a i.
1957 – narodil sa americký filmár Ethan Coen. Spolu so starším bratom Joelom sú známi ako bratia Coenovci. Postarali sa napríklad o scenár a réžiu filmov Fargo, Big Lebowski, Braček, kde si?, Muž, ktorý nebol, Päť lupičov a stará dáma, Táto krajina nie je pre starých, Po prečítaní spáľte, Seriózny muž, Skutočná guráž, Vnútri Llewyna Davisa alebo Ave, Caesar!. Na konte majú štyri Oscary – z roku 1997 za pôvodný scenár snímky Fargo a z roku 2008 za adaptovaný scenár, réžiu a tiež produkciu v kategórii Najlepší film za snímku Táto krajina nie je pre starých. Vyslúžili si aj ďalších desať nominácií na ceny americkej Akadémie filmových umení a vied.
1960 – narodil sa kanadský herec David James Elliott, známy najmä ako Harmon Rabb Jr., ktorého v rokoch 1995 – 2005 stvárňoval v seriáli JAG – Vojenská generálna prokuratúra. Zahral si aj v seriáloch Nedotknuteľní, V tieni zločinu, Hliadka, Scoundrels, G.C.B., Mad Men, Tajomstvá a lži alebo filmoch Láska plná omylov, Nebezpečné prebudenie, Najlepšie prázdniny, Beštiálni rodičia či Trumbo.
1967 – narodila sa americká country speváčka Faith Hill, vl. m. Audrey Faith Perry. Štúdiové albumy: Take Me as I Am, It Matters to Me, Faith, Breathe, Cry, Fireflies, Joy to the World. Jej manželom je hudobník Tim McGraw, s ktorým vydali spoločný album The Rest of Our Life. Na konte má päť cien Grammy.
1972 – narodil sa anglický hudobník Liam Gallagher, známy najmä ako bývalý spevák skupiny Oasis. Po odchode jeho brata Noela z kapely založil spolu s ďalšími bývalými členmi Oasis Gemom Archerom, Andym Bellom a Chrisom Sharrockom kapelu Beady Eye, ktorá vydala dve štúdiovky – Different Gear, Still Speeding a BE, no v októbri 2014 oznámili ukončenie činnosti. V októbri 2017 vydal sólový debut s názvom As You Were.
1983 – narodila sa americká herečka Maggie Grace, vlastným menom Margaret Grace Denig. Hereckú kariéru začínala účinkovaním v seriáloch. V roku 2003 sa objavila v epizóde populárnej Kriminálky Miami, pričom už o rok neskôr sa dostala do povedomia divákov vďaka úlohe Shannon Rutherford v mysterióznom seriáli Nezvestní. Vo filmovej akčnej sérii 96 hodín stvárnila dcéru hlavného hrdinu – bývalého agenta CIA Bryana Millsa, v podaní Liama Neesona. Predstavila sa tiež v horore Hmla, romantickej dráme Lásky podľa predlohy, trileri Neľútostný pomstiteľ či dvojdielnom závere ságy Twilight s podtitulom Úsvit. V roku 2013 hrala aj v seriáli Californication – Orgie v Kalifornii.
1989 – narodil sa haitsko-americký spevák, herec a tanečník Jason Derulo, vl. m. Jason Joel Desrouleaux. Začínal ako skladateľ pre interpretov ako napríklad Lil Wayne, Pleasure P a Cassie. V roku 2009 vydal debutový singel s názvom Whatcha Say a tiež aj druhý singel In My Head. V roku 2010 mu vyšiel debutový album s názvom Jason Derülo. O rok neskôr vydal štúdiovku Future History, z ktorej pochádza aj singel Don’t Wanna Go Home. V roku 2013 nasledoval album Tattoos, neskôr jeho americká reedícia Talk Dirty, a v júni 2015 prišla na trh jeho zatiaľ posledná nahrávka Everything Is 4.
 
Úmrtia
2013 – zomrel filmový režisér Peter Solan. Najprv sa venoval dokumentom, inklinoval však k hranému filmu a v roku 1956 nakrútil snímku Čert nespí, na ktorej sa podieľal aj František Žáček. V roku 1959 predstavil film Muž, ktorý sa nevrátil, pre ktorý napísal aj scenár. Jeho zrejme najznámejším dielom je snímka Boxer a smrť z roku 1962 v hlavnej úlohe so Štefanom Kvietikom. Okrem toho nakrútil filmy Tvár v okne, Prípad Barnabáš Kos, Kým sa skončí táto noc, A sekať dobrotu…, A pobežím až na kraj sveta či O sláve a tráve. Pôsobil ako predseda Komisie pre kinematografiu a video Štátneho fondu kultúry Pro Slovakia. Narodil sa v roku 1929.
 
Ostatné udalosti
1937 – vyšla kniha J.R.R. Tolkiena Hobit s podtitulom Cesta tam a späť.
2003 – vesmírna sonda Galileo ukončila svoju misiu, keď zhorela v atmosfére Jupitera. Zo Zeme odštartovala v roku 1989 a vesmírom putovala 14 rokov. Sonda urobila 14-tisíc fotografií Jupitera a jeho mesiacov.
 
Príspevok Pohľad do minulosti: 21. septembra ukončila svoju vesmírnu púť sonda Galileo, narodil sa hudobník Liam Gallagher zobrazený najskôr Hlavné správy.