Bratislava 15. septembra 2015 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP/Invision-Richard Shotwell, archív)
 
15. septembra

Na kombosnímke Agatha Christie a herec Tommy Lee Jones

 
Narodenia
1254 – narodil sa taliansky cestovateľ Marco Polo. V rokoch 1271 – 1295 podnikol cestu do Ázie a po návrate do Benátok ho uväznili. Vo väzení spoluväzňovi nadiktoval svoje zážitky – cestopis známy ako Il Milione. Zomrel v roku 1324.
1867 – narodil sa český básnik, bard sliezskeho ľudu Petr Bezruč, vl. m. Vladimír Vašek. V zbierke Slezské písně vyjadril odpor proti sociálnemu útlaku. Jadro Slezských písní tvoria básne Kantor Halfar, Maryčka Magdonova. Ďalšie dielo: básnická skladba Stužkonoska modrá, zbierka básní Přátelům a nepřátelům. Zomrel v roku 1958.
1890 – narodila sa anglická spisovateľka Agatha Christie. Autorka detektívnych hier (Pasca na myši), poviedok a románov (Vražda Rogera Ackroyda, Desať malých černoškov, Vražda na fare, Zabudnutá vražda). Zomrela v roku 1976.
1894 – narodil sa francúzsky režisér Jean Renoir. Bol predstaviteľom poetického realizmu, nakrútil nemé filmy Nana, Dievčatko so zápalkami a zvukové Fena, Toni, Výlet do prírody, Veľká ilúzia, Raňajky v tráve. O svojom živote a diele napísal knihu Môj život a moje filmy. Syn impresionistického maliara Pierre-Augustea Renoira. Zomrel v roku 1979.
1921 – narodil sa dramatik Ivan Bukovčan, dlhoročný dramaturg Slovenského filmu. Napísal napríklad drámy Diablova nevesta, Pštrosí večierok, Kým kohút nezaspieva, Slučka pre dvoch alebo Domáca šibenica a filmové scenáre, napríklad Pieseň o sivom holubovi, Zvony pre bosých či triptych Medená veža, Orlie pierko, Stratená dolina. Zomrel v roku 1975.
1928 – narodil sa spevák a herec Jozef Kuchár. Začínal v košickej opere, neskôr pôsobil v Opere SND v Bratislave a v českých činoherných divadlách. Od roku 1955 až do roku 1991 bol sólistom spevohry Novej scény v Bratislave. Uplatnil sa v klasických operetách, muzikáloch i hudobných komédiách, napríklad Poľská krv, Cigánsky barón, My Fair Lady či Loď komediantov, interpretoval populárne piesne, najmä skladateľa Gejzu Dusíka. Vydal album Moje najmilšie. Zomrel v roku 2009.
1930 – narodil sa český herec Petr Haničinec. Z filmov a televíznych inscenácií: Žena za pultem, Okres na severu, Synové a dcery Jakuba skláře, Čas sluhů a i. Zomrel v roku 2007.
1946 – narodil sa americký režisér, scenárista a producent Oliver Stone. Presadil sa ako autor a režisér ľavicovo orientovaných drám. Držiteľ dvoch Oscarov za réžiu – z roku 1987 za film Čata a z roku 1990 za Narodený 4. júla. V roku 1979 získal tiež cenu americkej Akadémie filmových umení a vied za scenár snímky Polnočný expres. Režisér životopisných filmov J.F.K., Doors, Nixon, Alexander Veľký, W., Snowden alebo snímok Salvador, Wall Street, Medzi nebom a zemou, Takí normálni zabijaci, Ešte sa môžeš vrátiť, Rozhodne sa v nedeľu, World Trade Center, Wall Street: Peniaze nikdy nespia, Divosi a i.
1946 – narodil sa americký herec a režisér Tommy Lee Jones. V roku 1994 získal Oscara za herecký výkon vo vedľajšej úlohe filmu Utečenec. Známy je však najmä ako Agent K z komediálnej sci-fi série Muži v čiernom. Ďalej účinkoval napríklad vo filmoch J.F.K., Medzi nebom a zemou, Takí normálni zabijaci, Batman navždy, Šerifovia, Dvojnásobné obvinenie, Štvanec, Zajtra nehráme!, V údolí Elah, Táto krajina nie je pre starých, Lincoln, Druhá šanca, Mafiánovci, Jason Bourne, Villa Capri a i.
1960 – narodil sa operný spevák, barytonista Martin Babjak. Študoval na bratislavskom konzervatóriu a na speváckej škole Centro di perfezionamento cantanti lirici pri Teatro alla Scala v Miláne. Profesionálnu dráhu začal v Banskej Bystrici, od roku 1989 spieval v Opere SND, kde pôsobil do septembra 2006. Hosťuje v zahraničí a známy je aj ako otužilec zo skupiny Ľadové medvede.
1971 – narodil sa americký herec Josh Charles. Známy je najmä ako Will Gardner zo seriálu Dobrá manželka. Predstavil sa napríklad aj v televíznych projektoch Štúdio šport, V odbornej starostlivosti, Masters of Sex alebo Unbreakable Kimmy Schmidt. Zahral si tiež vo filmoch ako Spolok mŕtvych básnikov, Nepovedzte mamičke, že opatrovateľka zomrela, On, ona a ja, Jednotka rýchleho nasadenia (S.W.A.T.), Štyria bratia, Predám šéfa či Vtáci a ľudia.
1977 – narodila sa anglická modelka Sophie Dahl, vl. m. Sophie Holloway. Vnučka legendárneho spisovateľa Roalda Dahla sa venuje aj písaniu a vareniu. Je autorkou novely The Man with the Dancing Eyes, románu Playing With the Grown-ups a tiež kuchárskych kníh Miss Dahl’s Voluptuous Delights a From Season To Season. V televízii mala reláciu o varení The Delicious Miss Dahl.
1977 – narodil sa anglický herec Tom Hardy. Z filmografie: Čierny jastrab zostrelený, Star Trek X: Nemezis, Zúčtovanie, Po krk v extáze, RocknRolla, Bronson, Počiatok, Jeden musí z kola von, Zem bez zákona, To bude boj!, Návrat Temného rytiera, Revenant Zmŕtvychvstanie, Mad Max: Zbesilá cesta, Dieťa 44, Legendy zločinu, Dunkirk. V rokoch 2014 – 2017 sa predstavil v seriáli Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu a od roku 2017 účinkuje v sérii Taboo.
1984 – narodil sa mladší syn britského korunného princa Charlesa a princeznej Diany, princ Harry, celým menom Henry Charles Albert David. Vojvoda zo Sussexu sa v máji 2018 oženil s bývalou americkou herečkou Meghan Markle.
 
Úmrtia
1978 – zomrel nemecký letecký konštruktér Willy Messerschmitt. Stal sa najväčším výrobcom leteckej techniky hitlerovskej Luftwaffe. Vyvíjal prúdové stíhačky. Narodil sa v roku 1898.
1989 – zomrel americký básnik a prozaik Robert Penn Warren. Napísal literárne učebnice Rozumieť próze a Rozumieť poézii. Vrcholom jeho literárneho diela sú politické romány Pri nebeských bránach a Všetci sú zbrojnoši kráľovi. Narodil sa v roku 1905.
2004 – zomrel americký gitarista Johnny Ramone, vl. m. John William Cummings. Známy je z punk-rockovej kapely Ramones, ktorá fungovala v rokoch 1974 až 1996 a patrí medzi najvplyvnejšie kapely všetkých čias. Od roku 1976 do júla 1995 vydali štrnásť štúdioviek, na konte majú tiež množstvo kompilácií, koncertných záznamov či singlov ako Blitzkrieg Bop, Sheena Is A Punk Rocker, Rockaway Beach, Do You Wanna Dance? alebo Rock ‘n’ Roll High School. Kapelu, v ktorej pôsobilo viacero hudobníkov, pričom všetci používali priezvisko Ramone, uviedli v roku 2002 do Rock’n’rollovej siene slávy. V roku 2011 dostala formácia Grammy za celoživotný prínos. Johnny Ramone sa narodil v roku 1948.
2008 – zomrel anglický hudobník Richard Wright. Jeden zo zakladajúcich členov skupiny Pink Floyd. Narodil sa v roku 1943.
2011 – zomrel český režisér a scenárista Otakar Vávra. Vyštudoval architektúru, celý život sa však venoval scenáristike a filmovaniu. Autor scenárov filmov Vdavky Nanynky Kulichovy, Jedenácté přikázání, Hlídač č. 47, Mravnost nadevše a i. V režisérskej tvorbe sa zameral na adaptácie významných diel českej literatúry, napríklad Filosofská historie, Panenství, Kouzelný dům, Pacientka dr. Hegla, Pohádka máje, Předtucha, Krakatit, Němá barikáda, Občan Brych, Policejní hodina, Zlatá reneta, Romance pro křídlovku, Třináctá komnata, Kladivo na čarodějnice. České dejiny zobrazil vo filmoch Cech panen kutnohorských, Jan Hus, Jan Žižka, Proti všem, Dny zrady, Osvobození Prahy, Putování Jana Amose, Oldřich a Božena, Evropa tančila valčík. Dlhoročný pedagóg FAMU, autor kníh Zamyšlení režiséra a Podivný život režiséra. V roku 2002 získal Českého leva za dlhoročný umelecký prínos. Pri príležitosti stých narodenín vydal knihu Paměti aneb Moje filmové 100letí. Jeho partnerka, režisérka Jitka Němcová o ňom nakrútila dokument Stovku má člověk jednou za život. Narodil sa v roku 1911.
2013 – zomrel rómsky spisovateľ Ľudovít Didi. Povolaním bol učiteľ a publikovať začal až po odchode do dôchodku. Ako prvý mu v roku 2004 vyšiel román Príbehy svätené vetrom. Toto autobiografické dielo je tiež prvým autentickým rómskym románom v slovenskej literatúre. Ďalšie literárne diela: Cigánkina veštba, Čierny Róm a biela láska. Narodil sa v roku 1931.
 
Ostatné udalosti
2017 – v atmosfére Saturnu zhorela sonda Cassini, ktorá 15. októbra 1997 ešte ako Cassini-Huygens odštartovala z mysu Canaveral a 1. júla 2004 dorazila na obežnú dráhu planéty Saturn. Jej modul Huygens 14. januára 2005 pristál na mesiaci Titan a spravil tam približne 700 fotografií, z ktorých sa však na Cassini podarilo odoslať len polovicu. Misia sondy Cassini sa mala pôvodne skončiť už v roku 2008, neskôr ju však predĺžili do roku 2010 a následne až do roku 2017.
Štátny sviatok: Sedembolestná Panna Mária
 
Príspevok Pohľad do minulosti: 15. septembra sa narodila prvá dáma detektívneho žánru Agatha Christie zobrazený najskôr Hlavné správy.