Bratislava  14. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP, Winnie The Pooh Twitter)
 
14. októbra
Narodenia
1894 – narodil sa český fotograf, etnograf Karel Plicka. V Matici slovenskej v Martine sa venoval dokumentácii ľudovej kultúry a zbieraniu ľudových piesní zo Slovenska, Moravy a Čiech. Založil archív národopisných fotografií, nakrútil niekoľko dokumentov: Za slovenským ľudom, Po horách, po dolách, Zem spieva. Vydal obrazové publikácie Praha ve fotografii Karla Plicky, Pražský hrad, Československo, Vltava, Procházky Prahou, Vlast líbezná. Zomrel v roku 1987.

Na kombosnímke Martin Luther King a legendárna rozprávková postavička Macko Pu s priateľmi

1927 – narodil sa anglický herec Roger Moore. Známy je najmä ako predstaviteľ agenta 007 Jamesa Bonda, ktorého stvárnil v rokoch 1973 – 1985 v siedmich filmoch – Žiť a nechať zomrieť, Muž so zlatou zbraňou, Agent, ktorý ma miloval, Moonraker, Len pre tvoje oči, Chobotnička a Vyhliadka na vraždu. Z ďalších filmov: Oheň, ľad a dynamit, Súboj cti, Plnou parou vzad a i. Venoval sa aj humanitárnej činnosti a v roku 1991 sa stal zvláštnym splnomocnencom organizácie UNICEF. Zomrel v roku 2017.
1939 – narodil sa americký módny návrhár Ralph Lauren, vl. m. Ralph Lifshitz. V roku 1967 si otvoril obchod s kravatami, kde pod značkou Polo predával aj vlastné návrhy. V roku 1970 získal za pánsku kolekciu cenu Coty americkej módnej kritiky a v približne rovnakom čase predstavil aj svoju prvú dámsku kolekciu. Uznanie si vyslúžil napríklad aj odevmi, ktoré poskytol pre film Veľký Gatsby z roku 1974 a tiež titulnú postavu zo snímky Annie Hall v podaní Diane Keaton. V roku 2010 dostal francúzsky rad Čestnej légie. V septembri 2015 oznámil, že odstupuje z pozície výkonného riaditeľa spoločnosti Ralph Lauren Corporation, no zostáva vo funkcii hlavného návrhára značky.
1940 – narodil sa britský spevák a hudobník Cliff Richard, vl. m. Harry Rodger Webb. Je jedným z najúspešnejších britských hudobníkov. Počas kariéry vydal 45 štúdiových albumov, 11 živákov, 15 kompilácií či 46 EP. V rokoch 1977 a 1982 získal Brit Award ako najlepší interpret. V roku 1989 mu tiež udelili cenu za mimoriadny prínos hudbe. O šesť rokov neskôr ho britská kráľovná pasovala za rytiera.
1965 – narodil sa anglický herec, stand-up komik, scenárista a producent Steve Coogan. V roku 2014 si vyslúžil dve nominácie na Oscara ako spoluautor scenára a jeden z producentov drámy Philomena, ktorej scenár mu vyniesol aj cenu BAFTA a nomináciu na Zlatý glóbus. Ako herec sa predstavil napríklad aj vo filmoch Vojna policajtov, Nonstop party, Cesta okolo sveta za 80 dní, Šťastné konce, Noc v múzeu, Tropická búrka, Noc v múzeu 2, Politické kruhy, Fízli zo zálohy, Our Idiot Brother, Ruby Sparks, Alan Partridge: Alpha Papa, Noc v múzeu: Tajomstvo hrobky, Pastieri a mäsiari alebo The Dinner.
1970 – narodila sa česká modelka Daniela Peštová. Partnerka hudobníka Pavla Haberu.
1978 – narodil sa americký r’n’b spevák Usher, celým menom Usher Raymond IV. V roku 1994 vydal prvý, eponymný album. Po ňom nasledovali nahrávky My Way, 8701, Confessions, Here I Stand, Raymond v. Raymond, Looking 4 Myself a Hard II Love. Celkovo zatiaľ predal viac ako 75 miliónov kópií nahrávok a získal osem cien Grammy. Okrem hudby sa venuje aj herectvu, účinkoval napríklad v horore Fakulta, dráme Zákony džungle, westerne Texaskí rangeri, krimikomédii Mafiánova dcéra alebo komédii Vrahúni.
1980 – narodil sa anglický herec Ben Whishaw, celým menom Benjamin John Whishaw. Zahral si napríklad v snímkach ako Po krk v extáze, Stoned, Parfum: Príbeh vraha, Partička B.D., Brideshead Revisited, Bright Star, Atlas mrakov, The Zero Theorem, Lilting, V srdci mora, Homár, Dánske dievča alebo Boj za ženské práva. Známy je aj z bondoviek Skyfall a Spectre, v ktorých stvárnil vedca a vynálezcu Q. Účinkoval aj v seriáloch Nathan Barley, Criminal Justice, The Hour, London Spy alebo A Very English Scandal. Jeho manželom je austrálsky hudobný skladateľ Mark Bradshaw.
1989 – narodila sa austrálska herečka Mia Wasikowska. Do povedomia verejnosti sa zapísala účinkovaním v seriáli In Treatment. Preslávila sa však až v roku 2010 hlavnou postavou vo filme Alica v krajine zázrakov režiséra Tima Burtona a tiež zásluhou snímky Decká sú v pohode. V roku 2011 stvárnila Janu Eyrovú v rovnomennom filme Caryho Fukunagu a neskôr sa ukázala aj v snímkach ako Restless, Albert Nobbs, Zem bez zákona, Stokerovci, Prežijú len milenci, Dvojník, Mapy ku hviezdam, Madame Bovary, Purpurový vrch či Alica v Krajine za zrkadlom.
 
Úmrtia
1977 – zomrel americký spevák a herec Bing Crosby, vl. m. Harry Lillis Crosby Jr.. Autor svetoznámej piesne White Christmas. Držiteľ Oscara v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe za film Farár u sv. Dominika. Účinkoval aj v snímkach Zvony kostola Panny Márie, Dievča z vidieka, Vznešená spoločnosť a i. Bol prvým človekom, ktorému udelili Grammy Global Achievement Award. Má tri hviezdy na Hollywoodskom chodníku slávy. Narodil sa v roku 1903.
1990 – zomrel americký hudobný skladateľ Leonard Bernstein. V tvorbe spájal prvky džezovej a populárnej hudby s tradičnými hudobnými formami. Autor svetoznámeho muzikálu West Side Story, operety Candide, baletov, symfónií, piesní, scénickej a filmovej hudby. Dirigoval Newyorskú filharmóniu a bol významným popularizátorom hudby. Narodil sa v roku 1918.
2014 – zomrel americký hudobník, hráč na klávesové nástroje Isaiah Randolph “Ikey” Owens. Bol členom kapely Jacka Whitea. Koncertovali spolu už počas turné k prvému Whiteovmu sólovému albumu Blunderbuss z roku 2012 a taktiež nahrávali jeho druhú sólovku Lazaretto z roku 2014. Narodil sa v roku 1974.
 
Ostatné udalosti
1926 – po prvý raz vyšla detská knižka Winnie-the-Pooh (Macko Pu) anglického autora A. A. Milna.
1964 – americký bojovník za rasovú rovnoprávnosť Martin Luther King, Jr. (1929 – 1968) sa stal laureátom Nobelovej ceny za mier.
2012 – Rakúšan Felix Baumgartner vytvoril svetový rekord vo voľnom páde, keď zoskočil z výšky približne 39 kilometrov. Išlo o najdlhší a najrýchlejší voľný pád v histórii, pri ktorom dosiahol rýchlosť 1357,64 kilometra za hodinu. Bývalý vojenský parašutista sa stal prvým človekom na svete, ktorý prekonal rýchlosť zvuku bez pomoci akéhokoľvek zariadenia.
Príspevok Pohľad do minulosti: 14. októbra – Martin Luther King Jr. sa stal laureátom Nobelovej ceny za mier, vyšla prvá kniha o dobrodružstvách Macka Pu zobrazený najskôr Hlavné správy.