Bratislava  12. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Zuzana Čižmáriková, screenshot YouTube)
 
12. októbra
Svetový deň artritídy

Na kobosnímke Krištof Kolumbus a Ján Berky Mrenica starší s manželkou

Narodenia
1933 – narodil sa detský lekár, chirurg Jaroslav Siman. V roku 1991 spoluzakladal Detské kardiocentrum v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave. Zúčastnil sa na prvej transplantácii srdca dieťaťa, na prvej transplantácii pečene dieťaťa a v roku 2000 úspešne oddelil siamské dvojčatá – Andrejku a Luciu Tóthové z Krásnohorskej Dlhej Lúky. Zomrel v roku 2008.
1935 – narodil sa taliansky operný spevák Luciano Pavarotti. Debutoval v roku 1961. Vynikal v talianskom repertoári 19. storočia. Bol hosťom popredných operných scén a víťazom mnohých medzinárodných súťaží. Publikum oslovil tiež koncertmi s kolegami Plácidom Domingom a Josém Carrerasom. Zomrel v roku 2007.
1943 – narodil sa český spevák a moderátor Karel Černoch. Spolupracoval s orchestrami Karla Vlacha a Václava Hybša a preslávil sa napríklad piesňami Ona se brání, Zrcadlo. Účinkoval v zábavných programoch v televízii a tiež napríklad vo filmoch Petrolejové lampy a Skřivánčí ticho. Zomrel v roku 2007.
1960 – narodil sa japonský herec Hiroyuki Sanada, vl. m. Hiroyuki Shimosawa. Pred kamerou debutoval už ako päťročný vo filme Rokyoku komori-uta. Okrem úspešnej kariéry, ktorú si vybudoval v rodnej krajine, sa mu podarilo presadiť aj v zahraničí. Známy je napríklad z filmov Šogúnovi nindžovia, Makai tenshô (Samurai Reincarnation), Pochodová pieseň z Kamaty, Kruh, Špirála, Kruh 2, Hatsukoi (First Love), Súmrak, Posledný samuraj, Sunshine, Rušná hodina 3 (Križovatka smrti 3), 47 Roninov, Wolverine, Koľaje osudu, Mr. Holmes, Život alebo ako Dogen zo seriálu Nezvestní. V rokoch 2014 – 2015 účinkoval v sérii Helix, v roku 2016 sa predstavil v tretej sezóne Poslednej lode a v roku 2018 vo Westworlde.
1963 – narodil sa japonský animátor, scenárista a režisér Satoshi Kon. Začínal ako tvorca mangy a redaktor Young Magazine. Kariéru režiséra odštartoval trilerom Perfect Blue. Nasledovali snímky Millennium Actress, Tokijskí kmotrovia či Paprika. Vytvoril tiež seriál Mósó dairinin, známy aj ako Paranoia Agent. Zomrel v roku 2010.
1968 – narodil sa austrálsky herec Hugh Jackman. Preslávil sa najmä vďaka stvárneniu komiksového hrdinu Wolverina zo série filmov o mutantoch X-Men i v samostatných snímkach X-Men Origins: Wolverine, Wolverine a Logan: Wolverine. Účinkoval napríklad aj vo filmoch Animálna príťažlivosť, Swordfish: Operácia Hacker, Van Helsing, Sólokapor, Fontána, Dokonalý trik, Austrália, Real Steel: Oceľová päsť, Zmiznutie, Mládeži neprístupné, Noc v múzeu: Tajomstvo hrobky, Orol Eddie, Najväčší showman alebo v romantickej komédii Kate a Leopold, za výkon v ktorej ho v roku 2002 nominovali na Zlatý glóbus. Ten však získal až v roku 2013 za stvárnenie Jeana Valjeana vo filmovom muzikáli Bedári, ktorý mu vyniesol aj nomináciu na Oscara.
1980 – narodila sa rozhlasová a televízna moderátorka Adela Vinczeová, rod. Banášová.
1992 – narodil sa americký herec Josh Hutcherson, vl. m. Joshua Ryan Hutcherson. Herectvu sa venuje od roku 2002. Účinkoval vo filmoch ako Malý Manhattan, Zathura – Vesmírne dobrodružstvo, Most do Krajiny Terabithia, Cesta do stredu Zeme, Upírov pomocník, Decká sú v pohode, Hry o život, Cesta na tajomný ostrov 2, Hry o život: Skúška ohňom, Hry o život: Drozdajka 1 a 2 či Escobar: Paradise Lost.
 
Úmrtia
1924 – zomrel francúzsky spisovateľ Anatole France, vl. m. Francois-Anatole Thibault. Humanistický filozof, autor úspešného humoristicko-satirického románu Zločin Silvestra Bonnarda. Z ďalších diel: Ostrov Tučniakov, Červená ľalia, História našich čias, Epikurova záhrada, Jana z Arku. Laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 1921. Narodil sa v roku 1844.
1969 – zomrela nórska krasokorčuliarka a herečka Sonja Henie. Olympijská víťazka z rokov 1928, 1932 a 1936, viacnásobná majsterka sveta a Európy. Hrala tiež vo filmoch spätých s jej športovým umením, napríklad Zasnežená romanca. Narodila sa v roku 1912.
1986 – zomrel herec a vysokoškolský pedagóg Mikuláš Huba. Dlhoročný člen Činohry SND bol tiež jej umeleckým šéfom. Preslávil sa romantickými postavami v divadelných inscenáciách Hernani, Danton, Viliam Tell, Jánošík, Gróf Richard. Úlohy vo filme a televízii: Varúj…!, Vlčie diery, Priehrada, Posledná bosorka, Smrť prichádza v daždi, Zajtra bude neskoro, Skrytý prameň, Straty a nálezy, Americká tragédia, Putování Jana Amose, Povstalecká história a i. Vynikol tiež ako recitátor. Manžel speváčky Márie Kišonovej-Hubovej, otec herca a režiséra Martina Hubu. Narodil sa v roku 1919.
1996 – zomrel francúzsky tenista René Lacoste, prezývaný “krokodíl”. V rokoch 1926 – 1927 bol svetovou tenisovou jednotkou. Vyhral sedem grandslamových turnajov. V roku 1976 ho uviedli do Medzinárodnej tenisovej siene slávy. Známy bol aj ako spoluzakladateľ odevnej spoločnosti Lacoste. Narodil sa v roku 1904.
2008 – zomrel husľový virtuóz a skladateľ Ján Berky-Mrenica starší. Svoju rodnú obec Očovú a Slovensko preslávil vo svete jedinečnou interpretáciou ľudových piesní. Ako koncertný majster pôsobil viac ako 32 rokov v Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve (SĽUK), v roku 1994 založil orchester Diabolské husle, kde pôsobil aj jeho syn, tiež huslista Ján Berky-Mrenica ml. Vydal dvanásť platní, štyri CD a podieľal sa na tvorbe mnohých televíznych hudobných relácií. Zaslúžilý umelec a držiteľ ďalších vyznamenaní. O jeho živote a kariére viac prezrádza kniha spomienok Veselo s husličkami po svete. Narodil sa v roku 1939.
2012 – zomrel český filmový režisér, animátor Břetislav Pojar. Spoluzakladal legendárne štúdio Bratři v triku, neskôr bol režisérom v Studiu Jiřího Trnky. Najvýznamnejšie animované rozprávky Potkali se u Kolína, Zahrada, Dášenka, Jája a Pája, Fimfárum 2. Narodil sa v roku 1923.
 
Ostatné udalosti
1492 – taliansky moreplavec Krištof Kolumbus pristál s loďami Santa Maria, Pinta a Niňa pri ostrove San Salvador na Bahamách. Tento dátum sa označuje za objavenie Ameriky.
1810 – v Mníchove sa konal prvý Oktoberfest. Oslavy boli súčasťou svadby korunného princa Ludwiga, neskoršieho kráľa Ludwiga I. s princeznou Teréziou Sachsen-Hildburghausen.
1928 – v Bostonskej detskej nemocnici po prvý raz použili takzvané železné pľúca.
1964 – Sovieti vypustili do vesmíru loď Voschod 1, ktorá bola prvou s viacčlennou posádkou.
1971 – na Broadwayi mala premiéru rocková opera Jesus Christ Superstar Andrewa Lloyda Webbera a Tima Ricea.
1979 – vyšla prvá časť kultovej knižnej sci-fi série Stopárov sprievodca galaxiou, ktorú sám autor Douglas Adams označoval za “päťdielnu trilógiu”.
2005 – Čína vyslala do vesmíru svoju druhú raketu s posádkou. V kozmickej lodi Šen-čou 6 boli dvaja astronauti a vyštartovala z centra Ťiou-čchüan v severozápadnej provincii Kan-su.
 
Príspevok Pohľad do minulosti: 12. októbra pristál Kolumbus pri ostrove San Salvador na Bahamách, zomrel slovenský husľový virtuóz Berky Mrenica st. zobrazený najskôr Hlavné správy.