Bratislava 29. augusta 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Danny Moloshok, Tomáš Halász)
 
30. augusta
Narodenia
1797 – narodila sa anglická spisovateľka Mary Shelley, rodená Wollstonecraft Godwin. Známa je najmä ako autorka hororového románu Frankenstein čiže Moderný Prometheus z roku 1818. Napísala aj diela Mathilda, Valperga, Posledný muž, Perkin Warbeck, Lodore alebo Falkner. Zomrela v roku 1851.

Na kombosnímke Jakub Prachař a Cameron Diaz

1871 – narodil sa fyzik Ernest Rutherford. Sformuloval zákon o rádioaktívnej premene prvkov a uskutočnil prvú umelú rádioaktívnu premenu atómového jadra. Laureát Nobelovej ceny za chémiu z roku 1908. Zomrel v roku 1937.
1903 – narodil sa spisovateľ a novinár Jožo Nižnánsky. Pôsobil v týždenníkoch a vo vydavateľstvách Práca a Mladé letá. Autor básnickej zbierky Medzi nebom a zemou. Historickými románmi Čachtická pani, Dobrodružstvá Mórica Beňovského, Studňa lásky, Lásky Žofie Bosniakovej, Cholera, Krásna Hedviga založil v slovenskej literatúre tradíciu dobrodružného čítania. Zomrel v roku 1976.
1934 – narodila sa spisovateľka Zdena Frýbová. Patrí medzi najčítanejších autorov prózy v Česku. Napísala napríklad knihy Příběh z lékárny, Z neznámých důvodů, Mafie po listopadu aneb Ryba smrdí od hlavy, Robin, Robin Druhý a jeho rodina, Otcem i matkou proti své vůli, Dvě dámy v tísni a iné. Zomrela v roku 2010.
1972 – narodila sa americká herečka Cameron Diaz. Začínala ako modelka a v roku 1994 stvárnila hlavnú ženskú rolu vo filme Maska po boku komika Jima Carreyho. Ďalšie filmy: Svadba môjho najlepšieho priateľa (Tú svadbu treba zrušiť!), Extra život, Niečo na tej Mary je, V koži Johna Malkovicha, Charlieho anjeli, Vanilkové nebo, Jednoducho sexi, Gangy New Yorku, Charlieho anjeli: Na plný plyn, Pozná ju ako svoje boty, Prázdniny, Mejdan v Las Vegas, Box, Pre moju sestru, Zatiaľ spolu, zatiaľ nažive, Mrcha učiteľka, Ako porodiť a nezblázniť sa, Konzultant, Sex Tape, Jedna za všetky, Annie a i.
1983 – narodil sa český herec a hudobník Jakub Prachař. Účinkuje v pražských divadlách a zahral si napríklad vo filmoch Milenci a vrazi, Sněženky a machři po 25 letech, Děti noci, Revival, Krídla Vianoc, Bony a klid 2, Padesátka, Prázdniny v Provence, Čertoviny alebo seriáli Ohnivé kura. Pôsobil aj v skupine NightWork.
 
Úmrtia
1940 – zomrel anglický fyzik Sir Joseph John Thomson. Objaviteľ elektrónu, objasnil charakter iontov. Laureát Nobelovej ceny za fyziku z roku 1906. Narodil sa v roku 1856.
1984 – zomrel režisér Jozef Medveď. Z filmov: Štvorylka, V hodine dvanástej, Jerguš Lapin, Pre mňa nehrá blues, Čierna minúta. Televízne filmy: Maroško, Maroško študuje, Vrchárska balada, Zypa Cupák. Narodil sa v roku 1927.
2003 – zomrel americký herec Charles Bronson, vl. m. Charles Dennis Buchinsky. Predstaviteľ tvrdých chlapov v akčných filmoch. K jeho najznámejším postavám patrí pištoľník Bernardo O’Reilly vo westerne Sedem statočných a mlčiaci muž – harmonikár, vo filme Vtedy na Západe. Hral tiež v snímkach Veľký útek, Bitka v Ardenách, Cestujúci v daždi a mnohých ďalších. Narodil sa v roku 1921.
2015 – zomrel anglický spisovateľ a neurológ Oliver Sacks. Známa je najmä jeho kniha Awakenings (v českom preklade vyšla ako Probouzení) z roku 1973, ktorá bola predlohou pre scenár úspešného filmu Čas prebudenia z roku 1990. Okrem toho mu v slovenčine vyšli napríklad diela Muž, ktorý si mýlil manželku s klobúkom, Antropologička na Marse (Sedem paradoxných príbehov) či Halucinácie. Za prínos medicíne mu kráľovná Alžbeta II. v roku 2008 udelila titul CBE (Commander of the Order of the British Empire). Narodil sa v roku 1933.
2015 – zomrel americký režisér, scenárista, producent a herec Wes Craven, celým menom Wesley Earl Craven. Známy je najmä ako tvorca hororov Posledný dom naľavo, Hory majú oči, Nočná mora v Elm Street, Nočná mora v Elm Street 3: Bojovníci zo sna, Nová nočná mora, série Vreskot, či hororových komédií Ľudia spod schodov alebo Upír v Brooklyne. Narodil sa v roku 1939.
 
Príspevok Pohľad do histórie: stalo sa 30. augusta zobrazený najskôr Hlavné správy.