Berlín 22. marca 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/MTI-Szilard Koszticsak/)
 
Na nedávne slová nemeckej kancelárky Merkelovej o tom, že islam “patrí do Nemecka” reagoval podpredseda jej sesterskej strany CSU, Manfred Weber, ktorý povedal, že islam “len málo prispieva” do európskej kultúry a dodal, že maďarský premiér Viktor Orbán “má kľúč” na riešenie problémov EÚ súvisiacich s migráciou, uvádza portál Braitbart.

Na snímke vľavo maďarský premiér Viktor Orbán a vpravo líder skupiny európskych ľudovcov v Európskom parlamente (EP) Manfred Weber

Weber, ktorý je zároveň predsedom Európskej ľudovej strany (EĽS/EPP), najvplyvnejšej politickej frakcie v Európskom parlamente, doplnil že “moslimovia sú síce súčasťou Európy, no v Nemecku sú v plnom prúde diskusie o tom, aká kultúra by mala mať vedúce postavenie a Európa tiež potrebuje túto debatu. Musíme obhajovať náš európsky životný štýl,” povedal Weber pre nemecký denník Die Welt.
Podpredseda sesterskej strany kresťansko-demokratickej únie (CDU) kancelárky Merkelovej vyslovil tieto pripomienky po tom, ako Merkelová vyhlásila, že islam “patrí do Nemecka”.
Merkelová zase svoj výrok uviedla ako reakciu na piatkové slová šéfa CSU a nového ministra vnútra Horsta Seehofera, že “islam nepatrí do Nemecka. Nemecko bolo vždy formované kresťanstvom.”
Weber ďalej povedal, že náboženská sloboda je “základným kameňom” nemeckej spoločnosti, ale že “islam má len malý príspevok k základom a totožnosti tohto kontinentu”.
Na otázku Die Welt, čo prispelo k základom a identite kontinentu, Weber identifikoval kresťanstvo a niektoré liberálne hodnoty. “Patria sem základné kresťanské hodnoty a vzdelanie, rovnaké práva mužov a žien, sloboda médií, demokracia, právny štát, sociálne, ekologické trhové hospodárstvo.
“Tieto základné zásady sa uplatňujú v celej Európe. Vo väčšine moslimských štátov nie sú súčasťou reality, “poznamenal člen bavorskej strany.
Weber tiež povedal nemeckým novinám, že krajina by mala vrátiť migrantov, ktorí nezískali azyl a odhalil, že sa pokúsi o stretnutie s maďarským premiérom Orbánom, ktorého nazval Napriek “bojujúcim politikom” a s obdivom dodal, že Orbán má ohromnú podporu maďarského ľudu a poďakoval mu za to, že drží vonkajšiu hranicu Európy. “Stavba plotov pozdĺž srbskej hranice, ktorá kontroluje migračné toky, si zaslúži nie kritiku, ale našu podporu. Preto ho musíme rešpektovať a hovoriť s ním. Má jeden z kľúčov k riešeniu migračnej politiky, “povedal Weber o maďarskom predsedovi vlády.
Weber naznačil, že je za “spoločnú odpoveď z hľadiska migračnej politiky” poukazujúc na celoeurópsku dohodu o spoločnej azylovej politike, dodal, že aj stredná Európa musí prejavovať “solidaritu”, ” V opačnom prípade sa nám nepodarí udržateľná reakcia na migračné toky,” pokračoval Weber.
Maďarský konzervatívci dlhodobo odmietajú návrhy na nadnárodnú azylovú politiku a nazvali ju “inštitucionalizáciou migrácie a otváraním vonkajších hraníc Európskej únie”.
Šéf strany CSU Seehofer naliehal na Merkelovú, ktorá jednostranne otvorila hranice Európskej únie pre neobmedzený počet migrantov z tretieho sveta v roku 2015, aby obmedzila počet žiadateľov o azyl, ktoré Nemecko prijalo. Seehofer, ktorý má bližší osobný názor na Orbána ako Weber, pozval vodcu maďarského Fideszu na konferenciu CSU v januári, kde maďarský premiér povedal nemeckým konzervatívcom, že rok 2018 bude “rokom vôle ľudu”.
Skúsený nemecký politik dodal, že chce, aby Bavorsko zohralo významnú úlohu v “stredoeurópskej aliancii” a povedal, že politika Viktora Orbána stojí na základe zásad právneho štátu.
 
Príspevok Podpredseda CSU Weber kontruje Merkelovej: Islam len málo prispieva do európskej kultúry, som za vracanie neúspešných azylantov zobrazený najskôr Hlavné správy.