Bratislava 20. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Podpora elektromobility na Slovensku je podľa Zväzu automobilového priemyslu SR v súčasnosti nedostatočná. Pre agentúru SITA to uviedol výkonný viceprezident zväzu Pavol Prepiak

Na snímke viceprezident Zväzu automobilového priemyslu SR (ZAP SR) Pavol Prepiak

„Čiastkové podpory na niekoľko mesiacov pre vybraný okruh prijímateľov nie sú koncepčné, neukazujú na kontinuitu v danej oblasti ale naopak, vytvárajú u občanov skôr otázniky, či to myslíme s elektromobilitou a alternatívnymi palivami vážne,“ myslí si Prepiak. Na podporu elektromobility je podľa neho potrebné dôsledne aplikovať Akčný plán rozvoja elektromobility a pracovať kontinuálne. Akčný plán schválila vláda v marci tohto roku. Obsahuje 15 konkrétnych opatrení, ktoré by mali byť realizované do dvoch rokov. Ako v reakcii na vyjadrenia zväzu uviedol hovorca Ministerstva hospodárstva SR Maroš Stano, úlohy jednotlivé rezorty plnia v súlade so schváleným uznesením vlády.

Na aktuálnej septembrovej schôdzi už parlament schválil niekoľko zmien týkajúcich sa elektromobility. Poslanci okrem iného odsúhlasili novelu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR, ktorá umožní rozšírenie poskytovania dotácií o oblasť podpory používania vozidiel s pohonom na alternatívne palivá. Prijatá bola aj novela zákona o dani z príjmov, ktorá zase dá podnikateľom možnosť skráteného odpisovania automobilov na elektrický alebo hybridný pohon z klasických štyroch rokov na dva roky.

Do druhého čítania prešla novela o cestnej premávke, ktorá by mala umožniť vydávanie farebne odlíšiteľných ŠPZ pre elektrické vozidlá, ale aj novela zákona o energetickej hospodárnosti budov, ktorá zavádza povinnosť vybaviť nabíjacími stanicami elektrických vozidiel a infraštruktúrou vedenia pre vlastníka novej alebo významne obnovenej budovy, ktorá má viac ako desať parkovacích miest, resp. nebytovej budovy s viac ako dvadsiatimi parkovacími miestami. Rezort hospodárstva vyhlásil taktiež historicky prvú výzvu na podporu výstavby verejne prístupných nabíjacích staníc pre elektromobily.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj