Nemecko 23 októbra 2017 (HSP/Sputnik/Foto: Screenshot YouTube)

Veliteľstvo Bundeswehru prvýkrát postavilo osobu transgender do hodnosti veliteľa práporu, uvádza nemecká televízia RBB 24.

Podplukovníčka Anastasia Biefangová

Podplukovníčka Anastasia Biefangová tvrdí, že sa vždy cítila trochu “menejcenná”, ale do 40 rokov sa s tým nejako vyrovnávala. V jednom okamihu sa však odhodlala podstúpiť hormonálnu liečbu a niekoľko operácií. Teraz sa Biefangová cíti byť ženou.

Služba dôstojníčky začala v stredu. Zodpovedá za 381. spojovací prápor v meste Storkow a pod jej velením slúži 750 vojakov. Podľa 43-ročnejBiefangovej jej podriadení nemali problém s rozhodnutím veliteľstva.

Podplukovníčka je presvedčená, že jej služba na novom mieste bude úspešná. Okrem toho čoby členka spolku homosexuálnych príslušníkov ozbrojených síl chce aktívne hájiť práva a záujmy transgender.

Biefangová slúži v Bundeswehru už 23 rokov. Priznala, že rozhodnutie o jej vymenovaní sa predsa len stretlo s určitou kritikou. Neznámi ľudia začali na jej Facebook písať urážlivé komentáre. Podplukovníčka však tomu neprikladá veľkú váhu a je si istá, že jej odporcovia sú v menšine.

Transsexualizmus alebo transsexualita (príslušná osoba sa nazýva transsexuál) je (podľa MKCH-10) „…túžba žiť a byť akceptovaný ako príslušník opačného pohlavia, zvyčajne sprevádzaná pocitom nepohody z vlastného anatomického pohlavia alebo jeho neprimeranosti a želaním chirurgického alebo hormonálneho liečenia, ktoré by zladilo telo pacienta s preferovaným pohlavím.“ Táto diagnóza má číslo F64.0 a zaraďujú ju medzi poruchy sexuálnej identity.