Washington 26. októbra 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Martin Mejia)
 
Polícia v americkom štáte Florida zadržala v piatok 56-ročného Cesara Sayoca mladšieho, ktorý je podozrivý, že tento týždeň rozosielal prominentným členom a sympatizantom Demokratickej strany balíky obsahujúce rúrkové bomby

Ilustračné foto

Nemenovaný zdroj z prostredia Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) pre CNN uviedol, že k zadržaniu a identifikácii Sayoca prispela skutočnosť, že najmenej z jednej zo žltých obálok, v ktorých podomácky vyrobené bomby zabalené v bublinkovej fólii posielal, bolo možné odobrať vzorku DNA.
Na obálkach bola uvedená spätná adresa floridskej kongresmanky Debbie Wassermanovej-Schultzovej, ktorej meno však Sayoc, ktorý je registrovaným členom Republikánskej strany, napísal chybne ako “DEBBIE WASSERMAN SHULTZ”. Polícia Sayoca vystopovala na základe hovorov uskutočnených z jeho mobilného telefónu. Tajné služby Sayoca nesledovali.
Sayoc mladší, ktorý má trvalé bydlisko v meste Aventura v okrese Miami-Dade na Floride, nie je miestnej polícii neznámy vzhľadom na skutočnosť, že bol viackrát zadržaný, prvýkrát ešte začiatkom 90. rokov. V roku 1999 ho podľa záznamov úradu šerifa v okrese Mecklenburg v štáte Severná Karolína zadržali v súvislosti s používaním odcudzeného motorového vozidla.
Ako vyplýva zo záznamov floridskej polície, o tri roky neskôr ho zadržali po tom, čo sa vyhrážal “bombovým útokom” a “odpálením zariadenia s ničivým účinkom”.
Adresátmi podozrivých zásielok boli v priebehu uplynulého týždňa miliardár a filantrop George Soros, bývalí americkí prezidenti Bill Clinton a Barack Obama, exministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová, bývalý viceprezident Joe Biden, či kritik súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa – herec a producent Robert De Niro, ako aj niekdajší minister vnútra Eric Holder, bývalý riaditeľ CIA John Brennan, bývalý riaditeľ amerických tajných služieb James Clapper, ako aj senátor Cory Booker.
 
Podozrivému z posielania výbušných balíkov hrozí až 58 rokov väzenia
Cesarovi Sayocovi, ktorý je podozrivý z posielania balíkov s výbušným zariadením činiteľom spojeným s americkou Demokratickou stranou, hrozí v prípade dokázania viny až 58 rokov väzenia. Na tlačovej konferencii to v piatok povedal americký minister vnútra Jeff Sessions, informovala agentúra AP.
Podľa Sessionsa čelí Sayoc (56), ktorého zadržali v piatok, obvineniam z piatich federálnych zločinov vrátane “zasielania výbušnín poštou”, za čo mu hrozí 58 rokov väzenia, avšak až do dokázania viny sa bude považovať za nevinného.
Riaditeľ Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Christopher Wray uviedol, že v prípade rúrkových bômb vybavených časovačom, ktoré podozrivý v priebehu tohto týždňa poslal prominentným demokrakom, “nešlo o atrapy”, ale o funkčné nástražné výbušné systémy, ktorých výbuch by mohol mať ničivé účinky. Celkovo ich Sayoc vyrobil a odoslal 13. Ani v jednom prípade však zariadenie nevybuchlo. Niektoré zásielky obsahovali aj fotografie cieľových osôb.
Podľa Wraya išlo o viac ako 15 centimetrov dlhé plastové rúrky vybavené malým časovačom a batériou naplnené výbušným materiálom. Riaditeľ FBI tiež potvrdil, že na zariadeniach sa našli Sayocove odtlačky prstov.
 
Príspevok Podozrivým z posielania nebezpečných balíkov americkým demokratom je 56-ročný Cesar Sayoc, hrozí mu vysoký trest zobrazený najskôr Hlavné správy.