Štokholm 11. apríl 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Jonas Ekstromer/TT/AP)

Uzbek Rachmat Akilov, hlavný podozrivý z piatkového útoku nákladným automobilom v centre Štokholmu, zostane vo vyšetrovacej väzbe do 11. mája. Oznámil to dnes štokholmský okresný súd.

K takémuto rozhodnutiu súd dospel po tom, ako právny zástupca tohto 39-ročného muža počas dnešného pojednávania oznámil, že sa jeho klient priznal k spáchaniu “teroristického zločinu”. Voči príkazu zostať vo väzbe sa Akilov neodvolá.

Na snímke Johan Eriksson, právny zástupca 39-ročného Uzbeka Rachmata Akilova

Uvalenie väzby na Uzbeka požadoval zástupca švédskeho generálneho prokurátora Hans Ihrman, aby tak mohol nazhromaždiť dostatok dôkazov voči Akilovi.

Väčšina dnešného pojednávania na štokholmskom okresnom súde prebiehala za zatvorenými dverami. Akilov si pri vstupe do súdnej siene zakrýval väčšinu hlavy zeleným pulóvrom, sudca mu však vzápätí nariadil, aby si ho sňal.

Ihrman po vypočúvaní Uzbeka médiám povedal, že Akilov “je mužom, ktorý bol v nákladnom aute”. Dodal však, že ani Akilove priznanie neznamená, že dôkazy voči nemu sú dostatočné. Uviedol tiež, že k údajnému motívu Uzbekovho činu ani k doteraz predloženým dôkazom sa zatiaľ nie je schopný vyjadriť.

Akilov je podozrivý z toho, odcudzeným nákladiakom na rozvoz piva vrazil uplynulý piatok do chodcov v pešej zóne Drottninggatan, pričom štyroch zabil a ďalších 15 zranil.

Uzbeka, ktorý bol vo Švédsku neúspešným žiadateľom o azyl, zadržala polícia niekoľko hodín po tomto čine. Súd dnes okrem uvalenia väzby rozhodol tiež o tom, že tento 39-ročný muž podstúpi psychiatrické vyšetrenie, čo je podľa Ihrmana štandardným postupom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.