Taliansky minister vnútra Marco Minniti potvrdil dnes informácie, podľa ktorých bol na predmestí Milána zastrelený Tunisan hľadaný ako predpokladaný páchateľ pondelňajšieho teroristického útoku v Berlíne.

Dvadsaťštyriročného Amriho zastavila po tretej hodine ráno v meste Sesto San Giovanni blízko lombardskej metropoly hliadka zložená z dvoch policajtov počas rutinnej kontroly. Hľadaný Tunisan následne podľa talianskych médií siahol do batohu pre zbraň a za pokriku Alláhu akbar (arabsky Boh je veľký) na policajtov vystrelil. Jedného z nich pritom zranil na ramene. Amriho pri pokuse o útek ďalší policajt zastrelil. Podľa médií je týmto policajtom dvadsaťdeväťročný Luca Scavi, ktorý je v polícii nováčikom.

Podozrivý terorista z Berlína

Zranený strážca Cristian Movio nie je v ohrození života. Minister vnútra Minniti obom policajtom poďakoval osobne po telefóne a zranenému zaželal skoré uzdravenie. Ľudia si podľa neho vďaka nim môžu užiť pokojné vianočné sviatky. Obom policajtom dnes na twitteri poďakovala v taliančine aj berlínska polícia.

Bol to nepochybne Anis Amri, potvrdil minister

Talianska polícia zastrelila „bez akýchkoľvek pochýb“ podozrivého z pondelkového útoku na vianočný trh v Berlíne, Tunisana Anisa Amriho v meste neďaleko Milána. Na tlačovej konferencii v Ríme to dnes uviedol taliansky minister vnútra Marco Minniti. Podľa Minnitiho policajti zastrelili Amriho počas náhodnej kontroly v meste Sesto San Giovanni pri Miláne. Policajtom poďakoval a zranenému strážcovi zákona zaželal skoré uzdravenie.

Podozrivý terorista z Berlína

Hľadal informácie o výrobe bômb, komunikoval s IS

Podľa amerických zdrojov na internete vyhľadával informácie o tom, ako vyrobiť bombu. Najmenej raz sa spojil s predstaviteľmi Islamského štátu prostredníctvom Telegram Messenger. Informuje o tom New York Times (NYT) s tým, že Amri mal do USA zakázaný vstup.

Krádež auta, väzenie v Taliansku

Z doposiaľ medializovaných informácií mal Amri pred šiestimi rokmi ukradnúť v Tunisku auto. O rok na to utiekol do Talianska. Tam ho podľa denníka La Stampa mali zavrieť do väzenia na štyri roky v Palerme a Catanii. Podľa informácií spoluväzňov bol násilnícky typ. Následne mal byť vyhostený z Talianska a v roku 2015 prísť do Nemecka.

Podozrivý terorista z Berlína

Čakal na deportáciu

O Amrim je počuť potom až v júli v roku 2015, kedy žiada o azyl. Následne je registrovaný v utečeneckom tábore v severnom Porýnií-Vestfálsku. V auguste toho istého roka ho zachytila nemecká polícia s falošným talianskym pasom a zadržala ho. Mal byť deportovaný, no nestalo sa tak, polícia ho považovala za potenciálne nebezpečného a monitorovali ho.

Prechod do Nemecka a radikalizácia

V Nemecku sa radikalizuje pod vplyvom irackého imáma Abu Walaa, považovaného za vplyvného islamistu napojeného na Islamský štát, ktorý rekrutuje nových teroristov. Keď v novembri tohto roka irackého imáma zatkli, o Amrim nebolo ani stopy. Walaa podľa NYT mal prezývku „muž bez tváre“, pretože sa do kamery modlil otočený chrbtom.

Rozhorčenie v Nemecku

„Fakt, že nemeckí predstavitelia stále pracovali na vypátraní niekoho, kto môže byť zodpovedný za útokmi a mal byť deportovaný už dávno pred mesiacmi, je otrasný,“ povedal Stephan Mayer, hovorca konzervatívcov v nemeckom parlamente. Rozhorčenie Nemcov môže byť o to väčšie, že Amriho na deň už zadržali, ale museli ho pustiť, pretože nevedeli určiť jeho presnú identitu, informuje NYT.