Barcelona 19. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Social Media)

Členov teroristickej bunky, ktorá je podozrivá zo spáchania štvrtkových útokov v Barcelone a letovisku Cambrils, priviedol k radikalizácii podľa všetkého bývalý imám mešity v meste Ripoll, kde väčšina podozrivých bývala.
Na snímke jeden z podozrivých Moussa Oukabir

S odvolaním sa na nemenované policajné zdroje blízke vyšetrovaniu kauzy o tom dnes informovala agentúra AP.
Katalánska polícia dnes v rámci vyšetrovania teroristických útokov prehľadala v Ripolle niekoľko bytov, medzi nimi aj bydlisko imáma Abdelbakiho Es Sattyho.
AP pritom uviedla, že Es Satty v júni tohto roku náhle ukončil svoje pôsobenie v mešite a odišiel z Ripollu.
Podľa Aliho Yassina, ktorý pôsobí vo vedení moslimskej komunity pri mešite v Ripolle, Es Satty mu svojho povedal, že chce na tri mesiace odísť do Maroka. Od tohto stretnutia ho už Yassine nevidel.
Zdroje blízke vyšetrovaniu sa domnievajú, že Es Satty zrejme prišiel o život v stredu pri explózii, ktorá zničila dom v meste Alcanar južne od Barcelony.
Polícia sa domnieva, že výbuch v Alcanare mohol nastať pri domáckej výrobe výbušnín a mohol by súvisieť so štvrtkovými útokmi v Barcelone a Cambrilse. Oba útoky boli spáchané rovnako – páchatelia autami vrážali do chodcov na pešej promenáde. O život prišlo 14 ľudí a viac ako 120 ich bolo zranených.
Podľa polície i vicestarostky mesta Ripoll, Marie Dolors Vilaltaovej, do oboch týchto atentátov je zapletených spolu osem ľudí z Ripollu. Všetci patria k miestnej marockej komunite, ktorej členovia sa do mesta začali sťahovať pred 20 rokmi a momentálne ich je v 11-tisícovom meste asi 700.
Miestnych ľudí situácia zaskočila – podozrivých považovali za plne integrovaných. Poukazujú na to, že hovorili plynule po katalánsky a s nikým nemali konflikt. Viacerí z opýtaných obyvateľov mesta však uviedli, že po zatvorení niekoľkých textilných tovární v okolí sa prehĺbili rozdiely medzi Kataláncami a prisťahovalcami.
Rodiny mladíkov z Ripollu, ktorí sú podozriví zo spáchania útokov v Barcelone a letovisku Cabrils, sa dnes zišli na hlavnom ripollskom námestí Placa Cívica. Matky a sestry podozrivých tam podľa agentúry AP “verejne a plačúc” vyhlásili, že nemali poňatia, čo sa deje s ich synmi a bratmi.