K zadržaniu dronu došlo 15. decembra severozápadne od zálivu Subic Bay pri pobreží Filipín. Americký dron podľa zdrojov USA vypustili z oceánografickej výskumnej lode USNS Bowditch, ktorá sa plavila do medzinárodných vôd Juhočínskeho mora, kde mal dron na základe pokynov civilného kontraktora zhromažďovať vedecké údaje.

V okamihu, keď sa Američania chceli pokúsiť svoj dron vyzdvihnúť, čínska posádka vypustila vlastnú loď a pomocou nej sa dronu zmocnila. Američania sa potom niekoľkokrát pokúsili nadviazať s čínskou posádkou kontakt vysielačkou, ale na ich hlásenia nikto neodpovedal. Následne čínska loď zmizla z dohľadu.

Podľa Cookovho vyhlásenia čínska armáda dnes odovzdala americký autonómny podmorský dron Glider asi 50 míľ severozápadne od Subic Bay, kde ho 15. decembra protizákonne zadržala. Predtým o odovzdaní dronu informovalo aj čínske ministerstvo obrany s tým, že k tomu došlo po „priateľských konzultáciách“. 

Experti špekulovali, že Čína chcela touto cestou ukázať USA, že sa nezmieri s telefonátom novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa taiwanskej prezidentke, lebo tento krok považuje za spochybnenie politiky jednej Číny.