Podmienky pre mimoriadne povyšovanie vojakov v zálohe sa nesprísnia

Bratislava 29. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Poslanci Národnej rady dnes odmietli novelu zákona o brannej povinnosti z dielne SaS

Podmienky pre mimoriadne povyšovanie a mimoriadne vymenovanie vojakov v zálohe sa sprísňovať nebudú. Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes totiž odmietli novelu zákona o brannej povinnosti z dielne SaS.

Ilustračné foto

Podľa navrhnutej úpravy malo byť možné vojaka v zálohe povyšovať v čase mieru len v rámci povolania na výkon mimoriadnej služby. “Inak by bolo povyšovanie možné, len ak je to nevyhnutné pre riadne plnenie úloh ozbrojených síl,” vysvetľovali svoj návrh.

Novela počítala aj s tým, že by v priebehu dvoch rokov od posledného povýšenia alebo vymenovania mohli vojaka v zálohe mimoriadne vymenovať alebo povýšiť len raz a len do hodnosti o jeden stupeň vyššej, než akú dosiahol.

Zmenu poslanci navrhli v reakcii na medializovanú kauzu s vojenskými hodnosťami pre politikov. “Mimoriadne vymenovanie do vojenských hodností vzhľadom na okolnosti, akým sa udialo, do istej miery devalvovalo vojenské hodnosti v očiach verejnosti,” uviedli poslanci, ktorí chceli stav napraviť. Novela nepredpokladala spätné odnímanie vojenských hodností.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.