Podľa vzoru Filipín sa Srí Lanka vracia k trestu smrti pre obchodovanie s drogami

Kolamba 14. júla 2018 (HSP/RT/Foto: TASR/AP- Eranga Jayawardena)
 
Srí Lanka sa chystá obnoviť trest smrti pre obchodníkov s drogami, ktorí koordinujú zločinecké aktivity za mrežami. Nechala sa inšpirovať brutálnou protidrogovou kampaňou pod vedením filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho

Na snímke vpravo prezident Srí Lanky Maithripala Sirisena

Srílanský prezident Maithripala Sirisena cez svojho hovorcu odkázal vláde, ktorá predtým jednohlasne podporila obnovenie trestu smrti, že “je pripravený podpísať rozsudky smrti”.
Posledná poprava sa na Srí Lanke odohrala ešte v roku 1976 a odvtedy bol najvyšším doživotné odňatie slobody vo väzení. Hoci existujú protinázory na trest smrti v tamojšej budhistickej spoločnosti, ak však dochádza k veľkému množstvu trestných činov, bude potrebné vykonať včasné kroky na kontrolu zločinu, uviedol tiež prezident.
V súčasnosti je na Srí Lanke 19 páchateľov drogových trestných činov, ktorí boli odsúdení na doživotie, ale aj vo svojich celách niektorí z nich pokračujú v koordinácii obchodovania s drogami. A tomu treba zabrániť. Napríklad začiatkom tohto týždňa jeden z nich zorganizoval prepašovanie viac ako 100 kilogramov heroínu do krajiny.
Vzorom pre srílanskú vládu by v tomto mal byť nekompromisný boj proti drogám filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho, ktorý neváhal použiť aj vojenské zbrane na potlačenie obchodovania s drogami. “Bolo nám povedané, že Filipíny úspešne nasadili armádu a riešili tento problém. Budeme sa snažiť nadviazať na ich úspech,” dodal hovorca Rajitha Senaratne podľa agentúry AFP.
Amnesty International uviedla, že Srí Lanka týmto kráča “nesprávnym smerom” a vyzvala krajinu, aby sa vzdala svojich plánov na obnovenie trestu smrti, pretože doteraz bola “lídrom v regióne vyhýbajúcim sa tomuto krutému a nezvratnému trestu v čase, keď ešte  pretrváva v mnohých iných krajinách”.
 
Príspevok Podľa vzoru Filipín sa Srí Lanka vracia k trestu smrti pre obchodovanie s drogami zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)