Bratislava 5. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Richard Sulík – predseda SaS a poslanec Európskeho parlamentu sa opäť prezentoval špičkovou analýzou, tento raz k blížiacim sa voľbám hlavy štátu, keď komentoval údajne nezávislých kandidátov Maroša Šefčoviča (Smer-SD) a Roberta Mistríka (SaS a Spolu), ktorých oboch zreteľne podporujú dve najsilnejšie strany.

Na snímke Richard Sulík (SaS)

Sulík vo svojom blogu píše, že je fakt smola, keď vládny Smer hľadal celé mesiace svojho kandidáta na prezidenta, až nakoniec našiel podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča. “Hneď ako mu poslanci Smeru dali podpisy potrebné na kandidatúru, dospel k záveru, že je vlastne nezávislý,” uvádza Sulík.
Podľa šéfa liberálov, ak by toto bola pravda, musela by v Smere prepuknúť panika, “veď práve prišli o kandidáta”. “Lenže nič také sa nedeje, všetci sú kľudní, lebo všetci presne vedia, že Maroš Šefčovič je asi taký nezávislý kandidát ako Fico ústavný sudca.” V skutočnosti je totiž podľa Sulíka Šefčovič kandidát najviac závislý na politickej strane, ktorú zastupuje.
Pripomína, že Maroš Šefčovič je už 10 rokov slovenským eurokomisáro, a to výhradne vďaka vládnemu Smeru, ktorý ho v roku 2009 do tejto funkcie nominoval. “V roku 2014 bol Šefčovič líder eurokandidátky Smeru a keď bol zvolený za poslanca, tak do Europarlamentu nenastúpil a namiesto toho sa nechal druhýkrát navrhnúť za eurokomisára (vtedy vládol iba Smer).”
“V tejto úlohe sa mu náramne páčilo, lebo len pár mesiacov dozadu chcel Maroš Šefčovič dokonca kandidovať na predsedu európskej komisie. O prezidentskom úrade ani chýru, ani slychu.”
Sulík ďalej argumentuje tým, že z predsedu komisie síce nakoniec nič nebolo, lebo Šefčovič to vzdal skôr, ako „padol prvý výstrel“ a nakoniec aj ten eurokomisár bude fajn. “A kto vie zo Šefčoviča spraviť komisára po tretíkrát? Správne, Smer.”
Práve kvôli uvedeným súvzťažnostiam je podľa Richarda Sulíka z SaS Šefčovič “najviac závislým kandidátom, konkrétne na Smere”. “Jeho profesionálna budúcnosť a jeho príjem sú priamo a výhradne závislé na Smere a toho si je najlepšie vedomý sám Šefčovič. Preto aj meandruje pri otázke, či by vymenoval Fica za sudcu Ústavného súdu SR. Presne vie, že ak povie áno, je po kampani skôr než začala a ak povie nie, je po kariére.” Žiaden iný kandidát sa podľa neho nenachádza v takejto až hanebne závislej situácii.
“Mistrík? Ten sa sám rozhodol, dal si na to svojich vlastných riadne zarobených 500-tisíc (áno, pre nás skvelý kandidát, tak sme prispeli sumou 100-tisíc), zozbieral si podpisy a robí si kampaň. Nemusí sa nikoho na nič pýtať a rozhoduje sa len on. To je skutočná nezávislosť,” komentoval Sulík svojho favorita.
 
 
Príspevok Podľa Sulíka je smerácky Šefčovič “najviac závislý” prezidentský kandidát, no spojenie Mistríka a SaS je vraj “skutočnou nezávislosťou” zobrazený najskôr Hlavné správy.