Praha/Rijád 28. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Presidential Press Service)
 
Tereza Spencerová komentovala víkendové stretnutie lídrov Turecka, Francúzska, Nemecka a Ruska, pričom si všimla, že európski politici upustili od tvrdých amerických postojov o tom, že mier v Sýrii vraj môže nastať len v prípade zvrhnutia režimu Bašara Asada.

Na snímke zľava nemecká kancelárka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a francúzsky prezident Emmanuel Macron

Lídri Turecka, Ruska, Francúzska a Nemecka sa v sobotu zišli v Istanbule na summite, počas ktorého diskutovali o bezpečnosti, humanitárnej a politickej situácii v Sýrii. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, prezidenti Ruska a Francúzska Vladimir Putin a Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová zopakovali svoje výzvy na politický proces podporovaný Organizáciou Spojených národov, ktorý by v krajine ukončil vojnu. V spoločnom vyhlásení štvorica politikov po summite tiež vyzvala na zvolanie komisie, ktorá by sa mala zísť do konca roka a začala by pracovať na reforme sýrskej ústavy potrebnej k slobodným a spravodlivým voľbám v krajine.
“Najprv sa zišli ministri zahraničných vecí Ruska a Turecka, potom ministri obrany, potom sa Erdogan sólo zišiel s Putinom, Merkelovou i Macronom… a potom istanbulský summit Ruska, Turecka, Nemecka a Francúzska o Sýrii konštatoval, že má nastať zastavenie paľby v Idlibe, že návrat utečencov do Sýrie musí byť dobrovoľný, že do konca roka sa “azda” rozbehne komisia pre zmenu sýrskej ústavy… toľko oficiálna stránka … tá neoficiálne napovedá, že sa Nemecko s Francúzskom trhli od USA, pridávajú sa k astanskému procesu, už žiadne “Asad musí ísť”, a aspoň pre formu stále ešte drží aspoň prápor “chceme slobodné voľby” a bla bla bla ..” Vysvetľuje situáciu okolo zmeny postoja ku Sýrii Spencerová.
Česká novinárka pripomenula, že šéf Pentagonu medzitým odkazuje, že Rusko predsa nemôže nahradiť Ameriku na Blízkom východe… “Cynik by povedal, že z hľadiska deštrukcie celkom určite nie…” Poznamenala Tereza Spencerová.
Napriek tomu, že na summite v Istanbule sa európski lídri odklonili od americkej politiky. Európa stále celkom nevie, ako sa postaviť k Saadom po podozreniach z prepojenia saudských špičiek na vraždu novinára Chášakdžiho, a tak Nemecko a Francúzsko “poverili” Brusel, aby postoje koordinoval… “Pekný alibizmus… v čase, keď niektoré krajiny chcú na zbraniach pre Saudov zarábať ďalej…”
Spencerová v sobotu na sociálnej sieti zdôraznila aj to, že Trump s Putinom sa stretnú 11. novembra v Paríži a Trumpov kontroverzný poradca Bolton navyše Putina pozval do Washingtonu. “Na začiatok budúceho roka… na “deň plný konzultácií”… že by priestor pre “vylepšenie” zrušených raketových a jadrových dohôd? … alebo Sýria? … alebo Afganistan? … alebo …” Predložila viacero variant česká analytička.
 
Príspevok Podľa Spencerovej summit v Istanbule ukázal, že Nemecko a Francúzsko už v Sýrii netrvajú na americkej rétorike o odstúpení Asada zobrazený najskôr Hlavné správy.