Madrid 10. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Manu Fernandez)

Väčšina obyvateľstva španielskeho regiónu Katalánsko vníma navrhované referendum o jeho nezávislosti za protiprávne, vyplýva z nového prieskumu verejnej mienky. Informuje o tom agentúra DPA.
Ilustračné foto

Podľa dnes zverejnených výsledkov prieskumu uskutočneného pre španielsky denník El País považuje 56 percent Kataláncov referendum, plánované na 1. októbra, v jeho súčasnej podobe za protiprávne alebo neopodstatnené.
Rovnaké percento spomedzi 1000 respondentov uviedlo, že miestna separatistická vláda pod vedením katalánskeho premiéra Carlesa Puigdemonta by mala zmeniť svoju stratégiu a začať rokovať s ústrednou vládou v Madride.
Španielsky ministerský predseda Mariano Rajoy sa ostro stavia proti konaniu referenda, ktoré ústavný súd už niekoľkokrát zakázal. Prokuratúra varuje katalánsku vládu pred stíhaním, ak bude pokračovať v separatistickom úsilí.
Puigdemont a jeho stúpenci však napriek odporu opozičných strán v stredu prijali kontroverzný zákon, ktorý umožňuje referendum o nezávislosti Katalánska. Ústavný súd platnosť danej legislatívy o niekoľko hodín nato zrušil.
Starostovia siedmich katalánskych miest v sobotu oznámili, že neposkytnú verejné priestory pre referendum, čím tri týždne pred plánovaným plebiscitom ešte viac skomplikovali plány zástancom katalánskej suverenity.
Tieto mestá sú domovom jednej tretiny zo 7,5 milióna obyvateľov Katalánska. Starostovia sa obávali o svoje pozície, ak by neuposlúchli príkazy Madridu. Prokuratúra už na Puigdemonta podala žalobu pre občiansku neposlušnosť.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.