Drážďany 29. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jens Meyer)
 
V nemeckej spolkovej krajine Sasko vzrástla v ostatnom čase popularita krajne pravicovej a euroskeptickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Vyplýva to z výsledkov najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktoré v utorok zverejnil nemecký inštitút Infratest Dimap.

Na snímke predseda nemeckej pravicovo-populistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Björn Höcke

Telefonický prieskum vykonal inštitút na vzorke 1000 respondentov minulý týždeň – ešte pred násilnými pouličnými protestmi v saskom meste Chemnitz, ktoré spustilo víkendové zabitie 35-ročného Nemca. Toho mali bez zjavného dôvodu napadnúť nožom dvaja migranti. Vražda vyústila do dvoch dní nepokojov a stretov medzi pravicovými a ľavicovými demonštrantami, priblížila agentúra DPA.
AfD v zmienenom prieskume získala 25 percent hlasov, čím sa stala v Sasku druhou najsilnejšou stranou a oproti výsledkom z krajinských volieb v roku 2014 si polepšila o 15 percentuálnych bodov.
Najpopulárnejšou stranou ostáva v Sasku aj naďalej Kresťanskodemokratická únia (CDU) kancelárky Angely Merkelovej, ktorá v prieskume získala 30 percent hlasov. Takýto zisk však pre ňu znamená dramatický prepad, keďže v krajinských voľbách z roku 2014 získala o deväť percent viac.
V Sasku sa neteší väčšinovej podpore ani aktuálna vládna koalícia CDU a sociálnych demokratov (SPD) – čo podľa agentúry DPA v podstate odráža náladu, aká vládne na celoštátnej úrovni. SPD získala v prieskume 11 percent, čím si o jeden percentuálny bod pohoršila.
Krajinské voľby sa v Sasku uskutočnia o rok. V celonemeckých parlamentných voľbách získala AfD vlani v septembri 12 percent hlasov, vďaka čomu sa vôbec po prvý raz dostala do nemeckého Spolkového snemu (Bundestag).
 
Príspevok Podľa prieskumu v Sasku stúpa popularita krajne pravicovej AfD zobrazený najskôr Hlavné správy.