Brusel 22. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Viac ako tri štvrtiny Belgičanov v prieskume vyjadrili názor, že ich vlasť čelí možnému teroristického útoku. V belgických mestách z bezpečnostných dôvodov už vyše dva roky hliadkujú vojaci.

Ilustračné foto

Za veľkú alebo veľmi veľkú označilo hrozbu teroristického útoku 77 percent oslovených Belgičanov. Najväčšie obavy majú spomedzi všetkých oblastí Belgičania, ktorí presne pred rokom teroristické útoky zažili na vlastnej koži. O prieskume informovala belgická televízia a rozhlas RTBF.

Viac ako polovica opýtaných očakáva, že hrozba teroristického útoku zostane v najbližších mesiacoch na rovnakej úrovni. Za hlavnú príčinu teroristickej hrozby Belgičania považujú členstvo v medzinárodnej koalícii bojujúcej proti tzv. Islamskému štátu. V sondáži bolo oslovených 2898 ľudí.

Po útoku islamských radikálov na redakciu francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo v Paríži v januári 2015 začali v belgických mestách hliadkovať vojaci. Najprv ich bolo 200-400, po novembrových útokoch v Paríži počet vojakov v uliciach stúpol na 800.

Po vlaňajších teroristických útokoch v Bruseli sa počet vojenských hliadok ešte zdvojnásobil na 1600.

V súčasnosti na bezpečnosť v belgických mestách dozerá 1100 vojakov a dve stovky sú pripravené v zálohe. Hliadkujú v mestách Brusel, Liege, Charleroi a na letiskách Zaventem a Gosselies, uviedol belgický denník La Libre Belgique.

V Belgicku od vlaňajších útokov stále platí druhý najvyšší stupeň teroristického ohrozenia z štvordielnej škály. V meste sa okrem vojakov pohybuje viac policajtov a pri spoločenských podujatiach platia prísne bezpečnostné opatrenia. Polícia napríklad preventívne blokuje vjazdy na verejné podujatia, aby na nich nedošlo k podobným útokom vozidlom ako vlani na promenáde v Nice alebo na berlínskych vianočných trhoch.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.