Stropkov 19. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Pokiaľ nebude chladné počasie trvať viac ako desať dní, nebude mať negatívny vplyv na včelstvo. Horšie na tom môžu byť len oblasti pod Tatrami, kde napadol a zotrval sneh.

Ilustračné foto

Tiež záleží na tom, ako dlho sa snehová prikrývka udrží. Uviedol to pre TASR predseda Slovenského zväzu včelárov v Prešovskom kraji a v okrese Stropkov Gabriel Foťko. „Ak majú včely dostatok zásob, tak prežijú. Toto počasie nie je na apríl nejakým extrémom. Včelstvá sú už v takom rozvoji, že prebieha liahnutie,“ uviedol Foťko.

Včelári majú za sebou aj priaznivú zimu. Skúsený včelár tvrdí, že tuhá zima bola pre včelstvo priaznivá, lebo nedochádzalo k enormným výkyvom počasia. „Pokiaľ boli včely dobre zakŕmené a preliečené, tak prežili všetky. Zima bola vynikajúca pre včely, lebo neboli výkyvy teplôt,“ povedal predseda.

V Prešovskom kraji za posledných desať rokov stúpli počty včelstiev zhruba o 10.000, čo znamená, že dochádza k ich pravidelným prírastkom. Čo sa týka okresov, je to veľmi rôzne a podľa krajského predsedu včelárov sa nedá jednoznačne povedať, v ktorom z 13 okresov sú najvyššie prírastky.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.