Bratislava 28. marca 2019 (HSP/Foto:Facebook)
 
Polícia minulý týždeň informovala, že preveruje prípad študenta z Bratislavy, ktorý na sociálnej sieti písal o “strieľaní” ľudí s národným cítením. Ku tejto záležitosti sa vyjadrila aj kontroverzná redaktorka SME Zuzana Kovačič Hanzelová, podľa ktorej ide o konšpiračnú kauzu dezinformačných webov.

Na snímke Zuzana Kovačič Hanzelová

Hanzelová sa v stredu prihovorila svojim sledovateľom na sociálnej sieti: “Možno ste zachytili konšpiračnú kauzu o 17-ročnom Emilovi. Píšu o tom dezinformačné weby už týždeň. Emil celkom nevyberaným spôsobom napísal komentár, že po víťazstve vo voľbách budú strieľať antisemitov, a že slovenská štátnosť by mala skapať. Potom sa ospravedlnil a dostal tvrdé tresty od Slovenskej debatnej asociácie aj od školy CS Lewis Bilingual High School.”
Novinárka SME, ktorá predtým pôsobila v RTVS, uviedla, že situácia sa dá porovnať s príhodou, ktorá sa pred pár dňami stala jej a o ktorej sme tento týždeň informovali. Hanzelová totiž z neuváženosti a kvôli hľadaniu senzácie po zverejnení jej článku o pedofílii nepriamo obvinila z pedofílie 52-ročného školníka, ktorý “má rád svoje deviatačky” (myslel tým svoje dve dcéry) a zverejnila aj jeho plné meno a fotografiu, a keď zistila, že sa mýli, situáciu zľahčovala (viac v článku).
“V piatok som napísala hlúpy status o školníkovi. Nebol pravdivý, neoverila som si to, nebol za tým zlý zámer, ale bola to odo mňa chyba. Po pol hodine som to zistila, dala som to dole, a napísala ďalší status, kde som sa mu ospravedlnila. Naozaj, úprimne som napísala, že sa z toho poučím, a že ma to mrzí. V histórii mojich sociálnych sietí sa mi niečo podobné stalo úplne po prvý raz.”
“Som prvá v rade, ktorá si uvedomuje silu sociálnych sietí, aj mojich followerov, nakladám s tým vždy rozvážne a opatrne. Tento jeden raz to fakt nevyšlo, ospravedlňujem sa ešte raz. Verte mi, že už od piatku nad tým premýšľam a trápi ma to. Bola to chyba, a viem vám sľúbiť, že sa to naozaj nezopakuje. Premýšľam aj o tom, že budem zverejňovať menej hejtovacích statusov, ako bol tento, pretože to nie je to, čo chcem robiť. Obzvlášť nie v čase, keď je dnes spoločnosť tak veľmi rozdelená.”

Hanzelová si následne posťažovala, že napriek jej úprimnému ospravedlneniu sa na ňu spustil hejt. “Vypočula som si ho, zaslúžila som si ho, preto som to nechala všetko visieť na svojej stene. Patrí mi to. Od piatku ale prešiel skoro týždeň a dnes sa to začalo šíriť po pofidérnych stránkach a dezinformačných weboch, aj s tým vymazaným statusom, ktorý takto šíria všetci ďalej medzi viac ľudí. Opäť mi chodí hatemail, nevyberané slová a dosť nechutné komentáre.”
“Všetkých by som chcela poprosiť – rozlišujte motivácie ľudí, aj to, či sa niekto ospravedlní. Nie je to také bežné, že človek prevezme zodpovednosť a povie, že sa mýlil. Je to dosť nevídané aj v politike, aj v bežnom živote. Ak niekto urobí chybu, je to ľudské. Každý robí chyby. Ja nie som stroj, ani študent Emil. Nie každý sa k vlastným chybám ale stavia čelom.”
Hanzelová v stredajšom statuse dodala: “Zajtra ráno vyjde v Dobrom ráne rozhovor s Emilom. Postavil sa k tomu odvážne a priamo, a bol to zaujímavý rozhovor. Emil ale nie je v situácii ako ja – má 17, nie je verejne činná osoba, ani novinár, je to obyčajný pubertiak, čo spravil nejakú blbosť. A teraz si ho predstavte, že tiež dostal správy, že sa má zabiť, a že si ho niekde počkajú. Že mu ľudia písali podobné správy, ako si pravidelne o sebe vypočujem aj ja. 17 ročné dieťa.”

 

 
Príspevok Podľa novinárky SME Hanzelovej je nenávistný status mladého ľavicového extrémistu Emila “konšpiračnou kauzou” zobrazený najskôr Hlavné správy.