Berlín 3. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Miachael Kappeler)
 
Známy nemecký ekonóm, niekdajší člen vedenia nemeckej centrálnej banky či minister financií spolkovej republiky, Berlín Thilo Sarrazin vo svojej novej knihe uvádza, že je potrebné zamedziť ďalšej migrácii moslimov do Európy. Jeho výroky vzbudili v Nemecku veľký rozruch a Sarrazinovi údajne hrozí aj vylúčenie zo sociálno-demokratickej strany SPD, ktorej je členom. Uvádza český server Echo24.

Na archívnej snímke zo 6. septembra 2010 bývalý člen rady nemeckej centrálnej banky Thilo Sarrazin.

Sarrazin uviedol, že vo svojej knihe “Nepriateľské prevzatie: Ako islam bráni pokroku a ohrozuje spoločnosť” si kladie otázku, do akej miery je islam a prisťahovalectvo moslimov do Európy nebezpečenstvom pre budúcnosť západnej spoločnosti.
Sarrazin v 450-stranovej publikácii tvrdí, že islam – tak, ako jeho konzervatívnu podobu praktizuje väčšina moslimov – bráni slobodnému mysleniu, rovnoprávnosti, integráciu aj hospodárskemu rozvoju.
To má podľa neho vplyv aj na európske spoločnosti založené na slobode a blahobyte. Aby mohli naďalej fungovať ako doteraz, nemôžu sa v nich podľa Sarrazina utvárať skupiny, ktoré sa “etnicky, nábožensky alebo ekonomicky dlhodobo stránia a navyše uzatvárajú manželstvá prakticky len medzi sebou”. Preto je podľa ekonóma, na ktorého predstavení knihy v Berlíne hliadkovala aj polícia, nutné zamedziť ďalšej migrácii moslimov do Európy.
Sarrazinove základné tézy nadväzujú na jeho doteraz najznámejšie dielo – “Nemecko pácha samovraždu”, ktoré vyšlo pred ôsmimi rokmi. Sarrazin sa tu “preslávil” ďalším kontroverzným vyjadrením, že Židia majú určitý gén, ktorý ich odlišuje od ostatných ľudí.
Výroky ekonóma sú v Nemcku ostro kritizované politikmi a médiami. Berlínska strana Zelených je presvedčená o tom, že ľudia, ktorí sú štvaví proti jednotlivým náboženstvám, pomáhajú pravicovému extrémizmu. Generálny tajomník SPD Lars Klingbeil kvôli knihe Sarrazina vyzval, aby túto stranu opustil. Sarrazin zase svojim spolustraníkom, s ktorými v názoroch na islam má len málo spoločného, odkázal, že keby lepšie čítali jeho analýzy, darilo by sa dnes strane, ktorá má rekordne nízke preferencie, výrazne lepšie.
 
Príspevok Podľa nemeckého ekonóma a politika Thila Sarrazina je potrebné zamedziť moslimskej migrácii: “Islam bráni slobodnému mysleniu” zobrazený najskôr Hlavné správy.