Paríž 4. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michel Euler)

Francúzski vyšetrovatelia skúmali v piatok počítač zamestnanca úseku informačných technológií a hľadali náznaky motívu, pre ktorý muž v predchádzajúci deň dobodal na smrť štyroch kolegov v policajnom ústredí v Paríži. Jeho manželka zároveň polícii povedala, že pred vražedným vyčíňaním bol jej manžel “vyvedený z miery”

Ilustračné foto

Útočníka identifikovali úrady iba ako 45-ročného Mickaela H.

Počítačový expert zabil vo štvrtok kuchynským nožom troch policajtov a administratívnu pracovníčku počas 30-minútového zúrivého útoku v policajnom sídle v historickom jadre Paríža, ktorý sa skončil zastrelením páchateľa na dvore mohutnej kamennej policajnej budovy. Tá stojí v blízkosti katedrály Notre-Dame, pripomenula agentúra AFP.

Pri útoku nožom v čase obeda utrpeli zranenia aj dvaja ďalší ľudia. Toto vyčíňanie vyvolalo šok v celej francúzskej polícii, ktorá sa už aj tak sťažuje zlú atmosféru v policajnom zbore.

Predstavitelia príslušných úradov uviedli, že nič nenaznačuje, že útok bol teroristickým činom, ale zdôraznili, že v tomto štádiu vyšetrovania nie je žiadna teória vylúčená.

Mickael H. sa narodil na francúzskom zámorskom území Martinik v Karibiku a pred 18 mesiacmi prestúpil na islam. Pre políciu pracoval vyše 15 rokov, pričom svojím správaním nevyvolal žiadne podozrenia.

Vdova po útočníkovi je v policajnej väzbe, kde ju vypočúvajú. Vyšetrovateľom povedala, že jej manžel, ktorý bol vážne sluchovo postihnutý, sa noc pred svojím zločinom “správal neobvykle a bol vyvedený z miery”.

Pátranie v dome manželov na predmestí Paríža pre ľudí s nízkymi príjmami, neďaleko letiska Charlesa de Gaulla, neprinieslo žiadne dôkazy, že muža k útoku motivovala radikálna náboženská ideológia, uviedli zdroje blízke vyšetrovaniu pre AFP.

Počítač zhabaný pri domovej prehliadke experti stále skúmajú. Spravodajcovia AFP videli, ako vyšetrovatelia s kuklami na hlavách vyvádzajú vo štvrtok večer z domu muža a ženu v kapucniach.

Prípadný teroristický motív “určite nie je vylúčený”, vyhlásila v piatok hovorkyňa vlády Sibeth Ndiayeová pre rozhlasovú stanicu Franceinfo.

“Je dôležité zdôrazniť: človek nie je terorista, pretože je moslim, a konvertovanie na islam nie je automaticky znakom radikalizácie. Treba pozorne preskúmať fakty,” uviedla hovorkyňa.

Jedným motívom, ktorý vyšetrovatelia preverujú, je osobný konflikt na pracovisku.

Muž bol zamestnaný ako informatik na úseku spravodajských informácií v policajnom ústredí. Pre políciu pracoval od roku 2003 a nakoniec sa dopustil najtragickejšieho útoku na francúzsku políciu za posledné roky.

“Bol to veľmi tichý človek. Vídaval som ho chodiť do mešity, ale vieru praktizoval normálnym spôsobom,” povedal sused, ktorý si neželal byť menovaný.

Podľa miestnych obyvateľov mal muž dve deti vo veku tri a deväť rokov.

Útok v policajnom ústredí odovzdali protiteroristickej prokuratúre

Vyšetrovanie útoku odovzdali protiteroristickej prokuratúre (PNAT). Tlačovú agentúru AFP o tom v piatok informovali zdroje. Vyšetrovanie bolo doposiaľ v rukách parížskeho prokurátora, ale teraz už prešlo pod PNAT, uviedli zdroje z oboch prokuratúr.

Násilie civilného zamestnanca teda vyšetrujú ako možný teroristický čin.

Parížska prokuratúra v piatok vysvetlila, že vyšetrovatelia našli stopy, na základe ktorých je viacnásobná vražda vyšetrovaná “v súvislosti s terorizmom”.

Vyšetrovatelia podľa agentúry AP preskúmali v piatok počítač a mobilný telefón útočníka a hľadali v nich náznaky páchateľovho motívu, ale vypočúvali tiež jeho manželku a svedkov.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj