Budapešť 26. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Mark Lennihan)
 
Maďarská vláda označuje Stredoeurópsku univerzitu (CEU) založenú maďarsko-americkým miliardárom Georgom Sorosom, ktorá nedávno ohlásila presun do Viedne, za “politickú zbraň”. Píše portál Breitbart

Na snímke George Soros

Premiér Viktor Orbán povedal, že Sorosova CEU by nemala vydávať súčasne maďarské a americké vysokoškolské tituly, pričom tvrdí, že tým univerzita získava nespravodlivú výhodu nad miestnymi maďarskými univerzitami.
Podľa maďarských právnych predpisov môžu zahraničné univerzity vydávať akreditované akademické tituly iba vtedy, ak v ich domovskej krajine majú zriadené sídlo. Taktiež tieto vzdelávacie inštitúcie musia mať dvojstrannú dohodu o vzájomnom uznávaní titulov s Budapešťou – čo CEU nemá.
Rrektor a prezident CEU, kanadský ex-politik Michael Ignatieff na vyhlásenie Orbánovej vlády reagoval ultimátom, že ak sa postoj Budapešti nezmení do 1. decembra, presunie svoje operácie do Viedne. Vláda však bola ochotná ponúknuť len veľmi malé ústupky.
“Oznámenie CEU je typický politický krok v štýle Sorosa,” uviedol hovorca Orbánovej vlády pre Breitbart. “Premiestnenie inštitúcie vydávajúceho americké tituly do Viedne je jednoducho súčasťou politickej kampane. Maďarská vláda sa nezaoberá politickými útokmi zo strany Sorosa,” dodáva.
Vládny hovorca Zoltán Kovács vysvetlil, že univerzita registrovaná v Maďarsku, Közép-európai Egyetem (KEE), bude mať aj naďalej akreditáciu a nevidí dôvod, prečo by nemala pokračovať.
“Technicky… vyhlásenie rektora o úmysle premiestniť CEU do Viedne má vplyv len na CEU registrovanú v USA a v prípade KEE ostáva akreditácia neporušená,” doplnil Kovács.
“Aj v tom je jasne vidieť, že to nemá nič spoločné s” akademickou slobodou “- a nikdy ani nemalo – je to ďalší chabý manéver, politicej kampane v štýle Sorosa.”
 
Príspevok Podľa maďarskej vlády je presťahovanie Sorosovej univerzity CEU do Viedne len ďalším typickým politickým útokom zobrazený najskôr Hlavné správy.