Bratislava 13. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)
 
Poslanec Národnej rady Ľuboš Blaha z vládneho Smeru-SD skritizoval zahraničnú politiku západných mocností. V súčasnej kríze a vyhrážkach USA a Veľkej Británie v súvislosti so situáciou v Sýrii vidí rovnaký scenár, aký bol uplatnený pri nedávnom pokuse o vraždu agenta Skripaľa a jeho dcéry. Západ na pôde OSN sústavne viní Rusko a jeho spojencov, vyhráža sa im, no zatiaľ neboli predložené dôkazy o ruskom zapojení do otravy dvojitého agenta ani o sýrskom zapojení do údajného chemického útoku v meste Dúmá.

Na snímke vpravo americký prezident Donald Trump ktorý dnes prijal dnes v Oválnej pracovni Bieleho domu britskú premiérku Theresu Mayovú

“Reakcie západných mocností ohľadom údajného chemického útoku v Sýrii sú symptomatické. Spojené štáty americké žiadne dôkazy nemajú, ani nedajú. Francúzsko dôkazy má, ale nedá. A Británia dôkazy nemá ani nepotrebuje. Tak ako pri Skripaľovi,” upozorňuje Ľuboš Blaha.
Výsledkom sú podľa neho len vyhrážky USA, že porušia medzinárodné právo, “čo je zrejme osobitý Trumpov variant na Obamovo heslo “yes, we can”. Našťastie, Trump ku svojím “gombíkovým” rečičkám na twitteri o raketách, Rusoch a zvieratách dodal aj mimoriadne humornú vložku o tom, že USA zaútočí možno skôr a možno nie až tak skôr. Čiže, aby sme to preložili do ľudskej reči, niekomu už vážne preskakuje, ale možno nie až tak vážne preskakuje,” dodal ironicky.

Podľa neho, Macron sa rozhodol, že bude robiť Trumpovi takého istého pudlíka, ako kedysi robil Tony Blair pre Georga Busha pri vojne v Iraku. “A odrazu aj my, ľavičiari, s nostalgiou spomíname na Chiraca, ktorý sa Američanom nebál vzoprieť. Dozvedáme sa, že Macron má dôkaz. Len dúfam, že to nebude zasa nejaká trápna A4, ako to bolo pred inváziou do Iraku – opakovaný vtip už nie je vtipom, ani keď ho vysloví francúzsky seladón.”
Blaha nešetril ani premiérku Spojeného kráľovstva. “A máme tu ešte Theresu May, ktorá potvrdzuje, že britská konzervatívna vláda sa ponorila do ťažkého stredoveku: namiesto empirických dôkazov idú vymetať diabla. Za Skripaľa môže Putin, za chemický útok v Sýrii môže Asad/Putin a nech sa strčia všetci, čo žiadajú dôkazy – nech žije vojna. A netreba si pýtať súhlas ani od britského parlamentu, ešte by sa náhodou nejaký drzý Corbyn pýtal, či existujú dôkazy – no heš, ty potvora, upáliť ťa treba!”
“Prepáčte, ale niekedy mi Trump, Macron a Mayová pripadajú ako traja malí žiačikovia, ktorým by Putin so Si Ťin-pchingom mohli dávať lekcie z medzinárodnej politiky. Toto Západ nemôže myslieť vážne. Táto zmeska marketingových neokonzervatívcov a neoliberálov svetu nedokáže doručiť mier – jednoducho na to nemajú kapacitu. Ostáva sa spoliehať na diplomatické schopnosti Ruska a Číny. Lebo tam zdravý rozum zjavne ešte prevláda,” uzavrel poslanec Blaha.
 


 
Príspevok Podľa Ľuboša Blahu západní lídri nie sú schopní zabezpečiť svetu mier: “Nech sa strčia všetci, čo žiadajú dôkazy – nech žije vojna” zobrazený najskôr Hlavné správy.