Bratislava 26. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Najväčší zamestnávatelia na Slovensku združení v Klube 500 privítali prvé opatrenia na podporu podnikateľov, ktoré v stredu (25. 3.) predstavila vláda. Firmy však upozornili, že vláda mala konať už skôr

Na snímke výkonný riaditeľ Klub 500 Tibor Gregor

Ekonomika je na rázcestí a podnikatelia čakajú, keď vstúpia do platnosti vládou deklarované opatrenia a začnú sa realizovať, uviedol pre TASR výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. Kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová 21. marca

„Nemecko aj Rakúsko začalo pristupovať k opatreniam pri oveľa vyššom počte infikovaných osôb v krajine, teda oveľa neskôr ako Slovensko, avšak boli schopní ich prijať a zrealizovať, naopak, oveľa skôr ako my,“ upozornil Gregor.

Zamestnávatelia zdôraznili, že štát by mal plošne odškodňovať všetky podnikateľské subjekty, ktoré z rozhodnutia štátu stoja alebo nemajú objednávky, alebo im vypadli dodávky surovín. „Teda podnikateľ, ktorý je zasiahnutý z akéhokoľvek dôvodu krízou, bude mať nárok na príspevok od štátu bez ohľadu na veľkosť podniku. Lebo taký istý je dosah na malého podnikateľa a živnostníka ako na veľký podnik,“ uviedol Gregor.

Klubu 500 sa nepáči, že štát nebude straty a náklady na zamestnancov, ktoré vznikli v dôsledku pandémie, kompenzovať spätne. Ak vláda nebude kompenzovať straty firmám, tisícky ľudí skončia podľa zamestnávateľov na úradoch práce a náklady na nich bude musieť znášať štát. „Je škoda, že štát na krízu reaguje až v čase krízy. Po príprave protikrízových opatrení sme totiž volali už v čase, keď sa začala ekonomika ochladzovať, netušiac, že nás postretne oveľa horšia situácia o niekoľko mesiacov neskôr,“ dodal Klub 500.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj