Bratislava 29. marca 2019 (HSP/Foto:Facebook)
 
Prezident Andrej Kiska komentoval súčasný slovenský systém vzdelávania pri príležitosti štvrtkového Dňa učiteľov. Spochybnil kvalitu absolventov pedagogických fakúlt a zopakoval, že by sme sa mali inšpirovať vzdelávacím systémom z Fínska.

Na snímke prezident Andrej Kiska

Kiska vo štvrtok na Facebooku zverejnil príspevok, v ktorom hovorí o “čiernom dni učiteľov”. Za čierny deň ho označili aj samotní zástupcovia pedagógov, ktorí tak chceli upozorniť na poddimenzovania rezortu školstva.
“Dnes je deň učiteľov, ale učitelia sú oblečení v čiernom. Môže za to smutný stav nášho školstva, ktoré dlhodobo zanedbávame. Dnes som sa stretol s učiteľmi v zborovni gymnázia vo Veľkom Krtíši. Desaťročia starý nábytok, rozhegané stoličky. Pracovné podmienky úbohé,” zhodnotila hlava štátu.
Kiska uviedol, že má pocit, že sme stratili úctu k vzdelaniu, k povolaniu učiteľa. “Keď som bol na pracovnej ceste vo Fínsku, mnohé ich triedy mali podobné vybavenie ako naše vo väčších mestách, ale medzi učiteľov tam prijímajú len najlepších z najlepších. Na jedno voľné miesto na pedagogickej fakulte je tam päť uchádzačov. A v práci ich potom vedia adekvátne ohodnotiť. U nás mi vedenie najlepšej pedagogickej fakulty na Slovensku povedalo, že musí zobrať každého uchádzača, ktorý len náhodou ide po ulici okolo ich fakulty. Bol by to vtip, keby nebol taký smutný.”

“Nie je všetko len o financiách. Systém výučby vo Fínsku nie je založený len na memorovaní, ale aj na kreativite. Učitelia majú väčšiu voľnosť, práca ich napĺňa.”
Pripomenul, že od nástupu do funkcie prezidenta hovorí o tom, že potrebujeme zásadne zlepšiť naše školstvo. “Snažím sa tlačiť na zmenu. Ale niekedy mám pocit, že ak som o tom hovoril stokrát, asi som mal hovoriť tisíckrát. Prizvukujem to predstaviteľom vlády, hovorím o tom na školách po celom Slovensku. Budúcnosť toho najcennejšieho, čo máme – našich detí – stojí na osobnosti učiteľa.”

 
 

 
 
Príspevok Podľa Kisku je deň učiteľov “čiernym dňom”, spochybnil kvalitu absolventov pedagogických fakúlt: “Bol by to vtip, keby nebol taký smutný” zobrazený najskôr Hlavné správy.