Brusel 15. októbra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Jean-Francois Badias)
 
Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker sa pravdepodobne stále nezmieril s tým, že mnoho európskych krajín odmietlo kvóty na povinné prerozdelenie migrantov. “Kvóty prijali ministri vnútra členských krajín EÚ v septembri 2015,” pripomenul šéf Komisie v rozhovore pre Le Monde s tým, že ich navrhnutie vôbec neľutuje. Zároveň ostro zaútočil na krajiny, ktoré odmietajú prijať aspoň “detských migrantov bez doprovodu”. Uvádza server Vaaju.com‘

Na snímke Jean-Claude Juncker

“Neprijali sme spoločnú definíciu solidarity a navrhol som, aby Maďari, Česi, Poliaci a ostatní prijali aspoň deti bez doprovodu, bez rodičov. Považujem za odporné, že to niekto odmieta, keď im Európa poskytuje ochranu a svoj priestor,” povedal Juncker.
Krajiny V4 by podľa neho mali byť chápavejšie. Dúfa, že krajiny v strednej Európe nakoniec zmenia svoj postoj a podporia jeho návrh. “Myslím, že to vážne zvažujú. Bol by to aspoň elementárne prejav solidarity. Bezpochyby by to tiež pomohlo krajinám Višegrádu (Česko, Poľsko, Maďarsko, Slovensko), a ostatné únijné krajiny by pre nich potom mali väčšie pochopenie. To, že niektoré krajiny úplne odmietajú prijímať utečencov, a zhubne hovoria o tom, že Európa čelí moslimskej invázii, sú neprijateľné. ”

Portál dodáva, že slovenský premiér Peter Pellegrini minulý týždeň povedal, že Slovensko môže prijať desiatky sýrskych sirôt. Plán bol kritizovaný vládou Slovenskou národnou stranou (SNS).
V septembri sa v Českej republike začala rozpačitá diskusia o možnosti prijať sýrske siroty. Plán bol prerokovaný v poslaneckej snemovni. Dolná komora požiadala vládu, aby prijala najmenej päťdesiat syrských detí z utečeneckých táborov. Asi polovica senátorov požiadala premiéra, aby prijal tieto deti ako to navrhovala Michaela Šojdrová z KDU-ČSL.
Nakoniec predseda vlády Babiš požiadal Šojdrovú a zástupcov neziskových organizácií, aby vybrali sýrske siroty, ktoré by mohli byť z utečeneckých táborov presunuté do Česka. Príliš však neverí tomu, že takéto deti nájdu. Premiér presadzuje pomoc deťom mimo územia Českej republiky.

Príspevok Podľa Junckera je odporné, ak krajiny V4 nechcú prijať aspoň utečenecké siroty zobrazený najskôr Hlavné správy.