Bratislava 14. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Na konci minulého týždňa Progresívne Slovensko (PS) zverejnilo hodnotiacu správu slovenskej armády, ktorú vypracovalo NATO, a ktorú rezort obrany niekoľko týždňov odmietol ukázať médiám (viac v článku). Z tejto správy sa začalo diskutovať o viacerých otázkach, pričom jednou z nich je kritika aliancie, že Slovensko nemá v rámci armády stálu funkčnú ťažkú mechanizovanú brigádu. Exminister obrany Martin Glváč (Smer-SD) z toho viní ďalšieho exministra Ľubomíra Galka (SaS).

Na snímke podpredseda NR SR Martin Glváč (Smer-SD)

Martin Dubéci (PS) zverejnil aj časť správy, kde sa uvádza, že aliancii sa nepáčia nákupy vozidiel 8×8 a 4×4 za 1,2 miliardy eur, ktoré podľa NATO nesmerujú k naplneniu základného cieľa, ktorý máme voči aliancii, vybudovania ťažkej brigády. “Tú sme už mali mať tento rok, nie je jasné kedy v budúcnosti sa nám to podarí.”
Podľa Martina Glváča (Smer-SD) je za to zodpovedné vedenie rezortu obrany počas vlády Ivety Radičovej. “V diskusiách o hodnotiacej správe NATO sa mi mimoriadne páči ignorovanie (či len selektívna pamäť) dôležitých súvislostí zo strany novinárov a najmä opozície. Na druhej strane je to celkom pochopiteľné. Ak je pravdou to, čo bolo doteraz medializované z tejto správy, tak Ľubomír Galko sa musí prepadnúť od hanby a občania Slovenskej republiky, vrátane voličov SaS, sa musia tešiť, že tento diletant neovládol svoje ŠtBácke chúťky a bol odvolaný premiérkou Ivetou Radičovou,” napísal na úvod svojho príspevku na Facebooku súčasný podpredseda Národnej rady.
Doplnil, že Severoatlantická aliancia od Slovenskej republiky aj podľa aktuálnej hodnotiacej správy očakáva to, k čomu sme sa zaviazali a teda, že naše Ozbrojené sily SR budú budovať ťažkú mechanizovanú brigádu. “Tá okrem dostatočného počtu vojakov zvyčajne disponuje húfnicami, bojovými vozidlami a samozrejme tankami,” zdôraznil Glváč, ktorý videol rezort obrany od apríla 2012 do marca 2016.

“Pripomínam teda verejnosti, aké materiály popri odpočúvaní kdekoho pripravil pacient Galko (v spolupráci s vtedajšími kolegami Naďom, Majerom, Ondrejcsákom…) v roku 2011. V jednom z týchto materiálov sa píše napr. toto: „budú zrušené tieto taktické jednotky – jedna tanková rota (OS SR nebudú disponovať spôsobilosťou tankového vojska), letka bojových vrtuľníkov, skupina PVO S-300“. Potvrdil to vtedy aj Galkov hovorca: „je však veľmi pravdepodobné, že tankové vojsko sa bude rušiť. Prepúšťať sa určite bude… pri šetrení môže skončiť aj delostrelectvo, jednotky dopravných lietadiel či systém protivzdušnej obrany S-300“.”
V ďalšom materiáli už bolo podľa Glváča okrem iného zrušenie tankového vojska k 1. januáru 2012. “Teda zrušenie spôsobilosti, ktorá je dôležitou súčasťou ťažkej mechanizovanej brigády, čo je náš záväzok voči spojencom,” podčiarkol.
“Čerešničkou na torte však bol “Návrh na zníženie úrovne pripravenosti OS SR plniť úlohy v oblasti bezpečnosti a obrany štátu…”, ktorého názov hovorí sám za seba a len vďaka vtedajšiemu prezidentovi Gašparovičovi ho tento ŠtBáčik nemohol predložiť ani na vládu. Výpredaju tankov za cenu nižšiu ako šrotovného však už nezabránil nikto a tak 37 tankov predal “kšeftár so zbraňami” po smiešnych 22-tisíc eur za kus.”
Poslanec Martin Glváč ďalej uviedol, že je teda jasné prečo dnes Galko “neustále vyskakuje z každého kúta, posiela ľudí bez dôkazov do basy a žiada pád legitímne zvolenej vlády.” Podľa Glváča Galko potrebuje prekryť svoju totálnu neschopnosť a odpútať pozornosť od toho, že ak by dokonal svoje dielo, hodnotiaca správa NATO by dnes mohla byť veľmi stručná. “Tankové vojsko, obrnené vozidlá, delostrelectvo, dopravné letectvo, systém protivzdušnej obrany už Slovensko nemá, lebo to rozpredalo za cenu šrotu. V rámci kolektívneho plánovania a úloh aliancie už môže ponúknuť len svojich vojakov a ich životy”. “Aj takto môže vyzerať “odbornosť” podľa dnešnej opozície, no nemá to skôr bližšie k vlastizrade?” Položil otázku Glváč.


Príspevok Podľa Glváča za nelichotivú hodnotiacu správu NATO môže najmä zrušenie tankového vojska, ktoré presadil Galko počas svojho ministrovania zobrazený najskôr Hlavné správy.