Damask 1. októbra 2017 (/HSP/Sputnik/Foto:TASR – AP Photo/Hussein Malla)

Nehľadiac na všetko úsilie Bieleho domu, pomocou Ruska sa podarilo vytvoriť silnú koalíciu na boj proti terorizmu a zahraničným interventom, povedal v interview pre Sputnik vojenský odborník, brigádny generál Muhammad Abbas.
Bojovník Sýrskych demokratických síl – takzvaní umiernení teroristi podporovaní USA

“Spojené úsilie Sýrie, Ruska, Iránu, Iraku a všetkých krajín BRICS umožnilo vytvoriť efektívnu silu na boj s nepriateľom. Vytvorená koordinácia medzi všetkými účastníkmi boja, vzájomná výmena výzvedných údajov, profesionálna práca sýrskych dôstojníkov, to všetko zabezpečilo vysokú presnosť vykonávaných operácií a nakoniec aj víťazstvo na vojnovom poli,” domnieva sa Abbas.
Podľa generálovho názoru nie je sýrsky konflikt lokálny, a preto neskončí čoskoro.
“Je to medzinárodná vojna, v ktorej USA využívajú terorizmus ako základný nástroj, ako o tom hovoril Brzezinski. Touto hroznou zbraňou bojujú Američania proti štátom, ktoré im nevyhovujú. Predpokladalo sa, že vojna v Sýrii a v Iraku bude prebiehať plánovite. Ďalej mala vypuknúť vojna proti Iránu a Rusku,” tvrdí Abbas. “V súčasnej chvíli sa USA nevzdávajú svojich plánov. Konflikt sa presúva do ďalších oblastí: do Mjanmarska, Kurdistanu, bývalých sovietskych republík na juh Ruska. Ako zásterka sa používa islam. Konečným cieľom je aj naďalej likvidácia Ruska, Iránu a krajín našej oblasti. ”
S jeho názorom súhlasí sýrsky politológ Akram al Shilla. Podľa jeho slov Rusko ponúklo pomoc sýrskemu vedeniu, pretože veľmi dobre chápalo, že terorizmus prekračuje hranice akéhokoľvek štátu.
“Terorizmus, to nie je to, čo si mnohí predstavujú, to nie sú rozptýlené bojovej skupiny, ktoré nemajú silnú štruktúru ani vedenie. Za ním stoja veľké agresívny štáty, napríklad USA. A Al-Kájda, Daiš alebo an-Nusrat vytvorili práve ony. Dokonca to ani netaja, hovorila o tom Hillary Clintonová, bývalá ministerka zahraničných vecí. Z toho celkom logicky vyplýva, že nebojujú proti terorizmu, ale ho podporujú. Rusko, Sýria, Irán – to sú štáty, ktoré úspešne čelia tomuto nebezpečnému javu.”
Al Shilla sa domnieva, že pôvodný plán USA na rozdrobenie Blízkeho východu úplne stroskotal, ale snaží sa rozhýbať situáciu v oblasti pomocou úsilia Kurdov o nezávislosť.
“Ak Iracký Kurdistan získa nezávislosť, kurdské oblasti na severe Sýrie sa budú chcieť pripojiť k tomuto útvaru. V budúcnosti to bude príčinou rozkolu celej oblasti, čo práve americkí politici potrebujú. Preto hovoríme, že USA sa svojich plánov nevzdali. Ale krajiny, ktoré sa zúčastňujú sýrskej vojny, a tiež desiatky krajín našej oblasti aj po celom svete, budú stáť proti Amerike. Preto bude pre ňu ťažké dosiahnuť svoj cieľ,” vysvetlil politológ.