Brusel 20. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Damian Dovarganes)

Viac ako 80 percent osôb vo veku 16 až 74 rokov v Európskej únii používalo v tomto roku internet. Vyplýva z dnes zverejneného prieskumu Eurostatu, štatistického úradu EÚ.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Vo väčšine prípadov sa Európania pripájali na internet prostredníctvom viacerých zariadení. Najviac používané na surfovanie po internete boli mobilné telefóny a smartfóny (79 percent užívateľov). Nasledovali notebooky a netbooky (64 %), osobné stolové počítače (54 %) a tablety (44 %).

Za posledný rok viac ako 70 percent užívateľov internetu v EÚ zverejnilo nejaký druh osobných informácií online. Takmer polovica z nich (46 %) odmietla povoliť používanie osobných údajov pre reklamné účely a 40 % obmedzilo prístup k svojmu profilu alebo obsahu na sociálnych sieťach. Prieskum používateľov internetu v domácnostiach a medzi jednotlivcami naznačil, že 37 % užívateľov internetu si prečíta vyhlásenia o ochrane osobných údajov pred poskytnutím osobných informácií a 31 % obmedzí prístup sietí k svojej geografickej polohe.

Mobilné telefóny a smartfóny boli najviac používané zariadenia pre internetových užívateľov v každom členskom štáte EÚ s výnimkou Českej republiky, Estónska, Litvy, Poľska a Slovenska, kde prístup na internet zabezpečili hlavne notebooky.

Najvyšší podiel užívateľov internetu, ktorí sa tohto roku pripojili na internet prostredníctvom smartfónu, bol v Španielsku (93 %), na Cypre a v Holandsku (88 %), v Chorvátsku (87 %), v Spojenom kráľovstve (86 %) a Dánsku (85 %). Na opačnom konci stupnice, najnižší podiel bol zaznamenaný v Českej republike (55 %) a Poľsku (60 %). Na Slovensku sa prostredníctvom smartfónov pripojilo 72 % užívateľov.

Z členských štátov EÚ notebooky použilo na surfovanie po internete aspoň tri štvrtiny užívateľov internetu v Holandsku (80 percent), Fínsku a Belgicku (78 %) a Dánsku (76 %), kým stolové osobné počítače na tento účel využívali najmä v Maďarsku, Luxembursku a Rumunsku (68 %), ako aj v Nemecku (67 %).

Tablety použité na prístup k internetu preferovali najmä obyvatelia Holandska (66 %), Británie (61 %), Dánska (56 %), Nemecka (55 %), Luxemburska (53 %) a Fínska (52 %).