Bratislava 22. marca 2019 (HSP/Foto:Screenshot TV Pravda)
 
Poslanci Erik Tomáš (Smer-SD) a Jozef Rajtár (SaS) sa stretli v diskusnej relácii denníka Pravda, v ktorej sa venovali najmä prezidentským voľbám či druhému kolu hlasovania o kandidátoch na post ústavných sudcov.

Na snímke Erik Tomáš a Jozef Rajtár

Poslanci sa najprv vrátili k prvému kolu volieb prezidenta SR, kde podľa Jozefa Rajtára kandidát s podporou SaS Robert Mistrík urobil “veľmi principiálny krok,” ktorý podľa neho umožnil to, že “pani Čaputová mohla jednoznačne zvíťaziť”. Rajtár dodal: “Bol to veľkorysý krok, ktorý umožnil víťazstvo tej dobrej strany v politike.”
“Zo strany pána Mistríka nešlo o žiadnu veľkorysosť, ale jednoducho cítil, že v tých prezidentských pretekoch stráca dych a bolo úplne evidentné, že po tých diskusiách ho pani Čaputová začala prekonávať, a preto z pragmatických dôvodov odstúpil, aby sa vyhol blamáži,” reagoval Erik Tomáš.
Dodal, že na základe prieskumových aj volebných výsledkov Čaputovej rastie aj strana Progresívne Slovensko a jej rast kopíruje pokles čísel SaS. Podľa Tomáša môžeme očakávať medzi pravicovými politickými stranami súboj o voliča. Spomenul aj avizovaný vstup dosluhujúcej hlavy štátu Andreja Kisku do straníckej politiky.
“Vítame každú relevantnú stranu, ktorá sa spolu s nami zasadí o to, aby Slovensko bolo spravodlivejšie, aby fungovalo právo pre blaho ľudí. Vítame každého, kto nám pomôže v boji proti mafiánsko-oligarchickému systému,“ reagoval Jozef Rajtár na otázku o Kiskovom projekte.
Tomáš k prezidentským voľbám doplnil, že na rozdiel od SaS (Mistríka), kandidát s podporou Smeru-SD Maroš Šefčovič sa dostal do druhého kola a je podľa neho najlepšou alternatívou pre Slovensko. “Vybrali sme profesionála, ktorý urobil pre Slovensko veľa,” uviedol.
Obaja politici potom komentovali prebiehajúci proces voľby sudcov Ústavného súdu. Poslanec SaS Jozef Rajtár zopakoval, že SaS bude za verejnú voľbu, ktorú považuje za demokratickú.
Tomáš povedal, že doposiaľ v koalícii žiadna dohoda nie je. Zdôraznil, že voľba by mala byť tajná a v takom prípade nepochybuje, že sa poslancom podarí zvoliť niekoľko kandidátov. Upozornil, že Ústavný súd funguje, hoci v obmedzenom režime.
 
 
Príspevok Podľa Erika Tomáša úspech Čaputovej a vstup Kisku do politiky ide na úkor SaS. Jozef Rajtár: Náš Mistrík zabezpečil jej víťazstvo zobrazený najskôr Hlavné správy.