Bratislava 11. februára 2019 (HSP/Foto:Screenshot TA3)
 
Poslanec Národnej rady Erik Tomáš (Smer-SD) v diskusnej relácii spravodajskej televízie TA3 V politike uviedol, že bývalý predseda vlády Robert Fico spĺňa stanovené podmienky na kandidáta na post sudcu ústavného sudu a jeho legitimitu vraj potvrdila aj hlava štátu Andrej Kiska, keď v pléne NR SR hovorila o počte 39 kandidátov.

Na snímke poslanci NR SR Erik Tomáš (Smer-SD) a Veronika Remišová (OĽaNO)

Poslanec Smeru-SD Erik Tomáš sa v televíznej debate stretol s predsedníčkou poslaneckého klubu opozičného hnutia OĽaNO Veronikou Remišovou, ktorá jasne prezentovala svoj postoj k osobe Roberta Fica a jeho prípadnému zvoleniu za ústavného sudcu: “Pre jedného kandidáta, Roberta Fica, je koalícia schopná znefunkčniť pilier štátnosti. O čo im ide? O záujem Slovenska určite nie,“ vyhlásila.
Remišová dodala, že koalícia má dostatok hlasov na to, aby si zvolila, koho chce, vyhovárať sa na opozíciu je podľa nej nemiestne. “Radi by sme sa dohodli, ale poslanci koalície nerokovali s opozíciou,“ povedala Remišová s tým, že OĽaNO je rozhodnuté o 18 menách avšak v rámci opozície je údajne zhoda len na 11 spoločných kandidátoch.
Poslanec Erik Tomáš je zase toho názoru, že išlo o nedôstojný proces kvôli vystúpeniam opozičných predstaviteľov na adresu expremiéra. “Práve preto, že to bol Fico, musel dokladovať jasnú 15-ročnú prax,“ povedal Tomáš s tým, že podľa neho by sa do praxe mala započítavať aj práca poslanca či premiéra.
Nikto podľa jeho slov nepochybuje o tom, že Robert Fico spĺňa podmienky. “Premiér je výkon právnickej praxe,“ podčiarkol Erik Tomáš.
Remišová zase argumentovala tým, že premiérom môže byť aj človek bez právnického vzdelania. “Premiér je manažérske povolanie, má zabezpečiť, aby sa plnili sľuby občanom.“
Poslanec Smeru uviedol, že podľa neho sú aj iné možnosti, ako zabrániť znefunkčneniu ústavného súdu. Ako jednu z možností vníma predĺženie mandátu končiacim sudcom alebo možnosť vyberať sudcov z menšieho počtu zvolených kandidátov.
Tomáš na záver vyhlásil, že legitimitu Fica potvrdil aj prezident Andrej Kiska, lebo v pléne Národnej rady povedal, že parlament bude vyberať medzi 39 kandidátmi. “Jedine opozícia spochybnila jeho legitimitu,“ zopakoval poslanec Smeru.
Erik Tomáš následne na sociálnej sieti uviedol, že “navoliť osemnástich kandidátov na ústavných sudcov v parlamente, aby sme ich mohli predložiť prezidentovi bude vzhľadom na ich vysoký počet náročné”. Tomáš obviňuje opozičné strany z pokrytectva.
 
 

 
 
Príspevok Podľa Erika Tomáša prezident Kiska vidí kandidatúru Fica na ústavného sudcu ako legitímnu, keď hovorí o 39 kandidátoch zobrazený najskôr Hlavné správy.