Bratislava 19. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Poslanec Smeru-SD Erik Tomáš je toho názoru, že predseda opozičnej SaS Richard Sulík “tára hlúposti”, keď vyhlasuje, že poslanci parlamentu, ktorí nehlasovali počas schvaľovania kandidátov na ústavných sudcov, porušili Trestný zákon

Na snímke poslanec NR SR Erik Tomáš (Smer-SD)

Podľa Erika Tomáša predstavitelia SaS niekedy pôsobia ako postavičky z rozprávky Pat a Mat. Svoju “odbornosť” podľa neho preukázali, keď si pomýlili odvod pre obchodné reťazce s odvodom pre regulované odvetvia, alebo keď zle vyrátali, odkedy by mal platiť dôchodkový strop. “Ale to, čo aktuálne predviedol ich líder Richard Sulík, už nemožno nazvať len neschopnosťou. Za tým musí byť niečo viac. Predseda SaS so všetkou vážnosťou vyhlásil, že tí poslanci, ktorí nevolili kandidátov na ústavných sudcov, vraj porušili Trestný zákon, lebo podľa neho “kto marí alebo podstatne sťažuje výkon rozhodnutia ústavného súdu tým, že si nesplní povinnosť vyplývajúcu z jeho rozhodnutia, bude potrestaný”.”
Už samotná citácia podľa Tomáša usvedčuje Sulíka z toho, že je úplne mimo. “Áno, každý kto nerešpektuje konkrétne verdikty súdov, musí byť potrestaný. Veď je to logické. Len nechápem, aké konkrétne rozhodnutie súdu nerešpektovali vo voľbe poslanci. Navyše, ústava im garantuje slobodný výkon mandátu, teda je len na nich ako prejavia svoju vôľu. Napríklad aj tak, že nehlasujú, alebo nevolia. Ústava dokonca explicitne zakazuje trestné stíhanie poslancov za ich hlasovanie v parlamente. Otázkou teda je, čo zahmlilo myseľ Richardovi Sulíkovi, keď vypustil do éteru takúto hlúposť. Nech si odpovie každý sám…”

“A dlhujem ešte vysvetlenie nášho postoja. My sme nevolili preto, lebo neakceptujeme verejnú voľbu. Podľa nás je jedine tajná voľba demokratická a slobodná. A takto to aj na Slovensku dlho platilo až do momentu, kedy do zákona presadil verejnú voľbu “veľký to demokrat a ochranca slobody jednotlivca” Richard Sulík,” uviedol poslanec Smeru.
“Zdá sa ale, že napokon zvíťazí zdravý rozum a ďalšia voľba kandidátov na ústavných sudcov bude tajná, čo výrazne zvyšuje šancu na jej úspech. Aj my si totiž uvedomujeme svoju spoluzodpovednosť za riadny chod ústavných orgánov.”
 

Príspevok Podľa Erika Tomáša je líder SaS Sulík “úplne mimo” zobrazený najskôr Hlavné správy.