Biarritz/Peking 26. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)

Americkí a čínski vyjednávači by mali “veľmi skoro” obnoviť rokovania o obchode, uviedol v pondelok americký prezident Donald Trump

Na snímke Donald Trump

Ako povedal pre novinárov na okraj samitu skupiny G7 vo francúzskom letovisku v Biarritzi, čínski vyjednávači kontaktovali americkú stranu s cieľom vrátiť sa k rokovaciemu stolu. “Takže sa k rokovaciemu stolu vrátime. Myslím, že chcú s tým niečo urobiť,” dodal Trump smerom k Číne, ktorej ekonomika podľa neho v poslednom období výrazne utrpela. Zároveň však opätovne vyzdvihol čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga ako “veľkého lídra”.

Čínsky podpredseda vlády Liou Che medzitým uviedol, že Čína chce obchodný spor riešiť “pokojnými rokovaniami a jednoznačne odmieta ďalšiu eskaláciu konfliktu”.

“Chceme problém vyriešiť prostredníctvom diskusií a spolupráce. Chceme to riešiť v pokojnej atmosfére a rezolútne odmietame ďalšiu eskaláciu súčasnej obchodnej vojny,” povedal Liou Che, ktorý je hlavným ekonomickým poradcom čínskeho prezidenta.

Ako dodal, eskalácia obchodného sporu neprospieva Číne ani USA a nie je ani v záujme ostatných krajín. Čo sa týka amerických firiem uviedol, že sú v Číne vítané a bude s nimi zaobchádzané dobre. “Vítané sú všetky zahraničné firmy vrátane firiem z USA, ktoré chcú v Číne investovať a pôsobiť,” dodal Liou Che.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj