Bratislava 12. marca 2019 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Trnavský arcibiskup Ján Orosch cez víkend otvorene povedal, čo si myslí o niektorých prezidentských kandidátoch, pričom nepriamo kritikou nešetril najmä liberálnu Zuzanu Čaputovú a tiež Františka Mikloška. Vo svojich vyjadreniach sa dotkol aj bývalého arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorý sa v kampani pridal práve na stranu Čaputovej z Progresívneho Slovenska. Podľa Orocha je ťažkým hriechom, ak niekto v médiách podporuje takýchto ultraliberálnych kandidátov so snahou presadiť LGBT agendu a adopcie detí takýmito osobami. Prelomové slová vysokého cirkevného predstaviteľa najnovšie v podcast rozhovore serveru Aktuality.sk komentoval dotknutý Róbert Bezák

Na snímke bývalý arcibiskup Róbert Bezák a kandidátka na post prezidenta SR Zuzana Čaputová

Podľa slov Róberta Bezáka je vystúpenie arcibiskupa Jána Orocha vysielané kresťanskou televíziou Lux akýmsi “hrozením, zdvihnutým prstom” zo strany cirkvi. Bezák tiež hovorí, že ak sa poukazuje len na určitý typ kandidátov, “ide o istú stratu súdnosti”.
Bezák v rozhovore uviedol, že ho prekvapila dikcia a “podivný tón” arcibiskupa Oroscha. Vyhlásil, že už desaťročia sa v cirkvi takýmto spôsobom nehovorí “že niečo je ťažký hriech, a takéto akoby príkazy… Pamätám si ešte za dávnych dôb, keď komunisti vstúpili silno do spoločnosti, cirkev sa dištancovala až na úrovni exkomunikácií, kto by ich volil. Toto už dávno je za nami,” uviedol.
Moderátor následne položil otázku, prečo sa Orosch vyhradil voči Čaputovej a Mikloškovi a nie napríklad proti Šefčovičovi, Harabinovi či Kotlebovi… “Arcibiskup Orosch už tridsať rokov žije v demokracií a demokracia je aj liberálna a vo svojej podstate umožňuje mnohým existovať, takže on sám neviem, kde by bol a čím by bol, keby nebola teraz demokracia a liberálna spoločnosť, kde cirkev môže hovoriť a robiť, čo chce a môže vystupovať so svojou súkromnou televíziou a hovoriť na celé Slovensko.”
“Tí kandidáti sú naozaj rozliční, len je to také divné, že vyšli sme z totality a mnohí, ktorí boli členmi komunistickej strany, zrazu sú tí najlepší veriaci, to celkom nerozumiem,” poznamenal Róbert Bezák a uviedol, že teraz sa zdá, akoby LGBTI a interupcie bol jediný problém pre cirkev.
“Žijeme v tejto spoločnosti, kde tie práva sú širokospektrálne. Tak nech cirkev ukáže, o čo jej ide, na čom jej záleží, na ľudskej dôstojnosti, na ľudskom živote. Nech sa PO MENUJE, v čom tí kandidáti nie sú vhodní, keď sme si vybrali len dvoch z nich,” reagoval Bezák na víkendové slová arcibiskupa Oroscha.
 
Príspevok Podľa Bezáka arcibiskup Orosch “stratil súdnosť”. “O hriechu sa už dávno nehovorí; neviem, kde by bol teraz, keby nebola demokracia a liberálna spoločnosť” zobrazený najskôr Hlavné správy.