Londýn/Bratislava 9. júna (TASR/HSP/Foto:TASR/PA/AP/Stefan Rousseau)

Výsledky predčasných parlamentných volieb vo Veľkej Británii sú obrovským sklamaním pre premiérku Theresu Mayovú, ktorá pôvodne očakávala jednoznačné víťazstvo.
Uviedol to pre TASR analytik Anton Spišák z britského Institute for Government. “Napriek tomu sa jej podarilo vybudovať menšinovú vládu len vďaka získaniu podpory od desiatich poslancov severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP),” konštatoval.
Na snímke britská premiérka Theresa Mayová

Podobná situácia, tzv. hung parliament, teda keď víťaz volieb nezíska parlamentnú väčšinu, je v britskom politickom systéme podľa analytika netradičná. Nie je to však prvýkrát, keď sa takáto situácia vyskytla. Naposledy sa udiala v parlamentných voľbách v roku 2010, keď Konzervatívna strana pod vedením Davida Camerona bola schopná zostaviť vládu len vďaka koalícii so stranou Liberálnych demokratov,” pripomenul analytik.
Súčasná situácia je však iná v tom, že o desať dní sa začnú rokovania o vystúpení Británie z EÚ. Britská premiérka sa rozhodla pre predčasné voľby práve preto, aby získala silnejší mandát v rokovaniach s EÚ. “Výsledok volieb však znamená, že sa jej podarilo vybudovať len veľmi krehkú, menšinovú vládu,” uviedol s tým, že bezpochyby bude mať vplyv na rokovania o brexite.
Mayová podľa Spišáka momentálne čelí trom veľkým výzvam. “Prvou je to, že výsledok oslabil jej vlastnú kredibilitu v rokovaniach s jej európskymi partnermi. Verila, že silnejší mandát v týchto voľbách jej umožní získať vplyvnejšiu pozíciu v rokovaniach o vystúpení z EÚ. Opak je však pravdou,” vysvetlil.
Za druhú výzvu považuje získanie podpory pre jej víziu tvrdého brexitu, keď sa snažila o to, aby Británia vystúpila z európskeho jednotného trhu a európskej colnej únie. Demokratická unionistická strana sa však podľa analytika chce vyhnúť návratu tzv. tvrdej hranice v Severnom Írsku, ktorá bola odstránená počas mierového procesu v 90. rokoch.
“Táto komplikovaná situácia v Severnom Írsku znamená, že je možné očakávať tlak na premiérku zo strany jej nových partnerov, aby udržala bližší vzťah s EÚ, napríklad zotrvaním v colnej únii,” priblížil Spišák.
Volebný výsledok taktiež znamená oslabenie Mayovej pozície v Konzervatívnej strane a možnosť straty pozície premiérky. Analytik sa domnieva, že vzhľadom na sklamanie z volebného výsledku nie je vylúčené, že niektorý Mayovej stranícky kolega by ju mohol vyzvať na súboj o predsednícky post. “Ak by sa jej nepodarilo zotrvať vo funkcii premiérky, spôsobilo by to rozhodne chaos v rokovaniach o vystúpení z EÚ. Je možné, že čoskoro by si to vyžadovalo ďalšie parlamentné voľby,” uzavrel Spišák.