Užhorod, 26. septembra 2017 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

Kým sa Kyjev tvári, že na Donbase už štvrtý rok odráža masívny útok takmer celej ruskej armády a prekáža tým Kremľu, aby uchmatol kúsok ukrajinského územia, pomaly, potichu, mierovou cestou niekto iný si môže tento kúsok uchmatnúť – z opačnej strany…
Na snímke budova Oblastnej rady

Viaceré ukrajinské médiá poukazujú na to, že Budapešť začína šachovú partiu už na území Ukrajiny a autonómia Podkarpatskej Rusi sa stáva čoraz viac reálnejšou. Prízvukujú, že si to v Kyjeve snažia nevšímať a tváriť sa, že sa nič nedeje. A to aj napriek tomu, že mnohí radikáli a nacionalisti varujú súčasné vedenie krajiny, že zjavne zanedbáva dianie na západe krajiny.
Olej do ohňa bezpochyby prilial aj nový zákon o vzdelaní, ktorý odklepla Najvyššia rada. Proti tomuto zákonu sa búria všetky národnostné menšiny na Ukrajine a značná časť obyvateľstva na západe krajiny, kde práve žije početná časť národnostných menšín. Ako sme už o tom informovali, nový zákon o vzdelaní (resp. nový „jazykový zákon“) pobúril niektoré vlády susedných krajín – hlavne Maďarska, Rumunska, Ruska, ozývajú sa aj nespokojné hlasy z Bieloruska, Moldavska a niektorých iných krajín.
Pred pár dňami oblastná rada Zakarpatska (Podkarpatskej Rusi) fakticky jednohlasne schválila výzvu prezidentovi Ukrajiny, v ktorej dosť nediplomaticky žiada, aby uvalil veto na škandalózny zákon o vzdelaní. Niektoré zakarpatské médiá celkom jasne narážajú, že to nie je iba záležitosť obyvateľov tohto regiónu: počas hlasovania na zasadnutí oblastnej rady, ako „pozorovateľ“, bol prítomný maďarský konzul a dokonca jeden z členov maďarskej vlády. Ukrajinskí novinári prízvukujú, že to určite nebola náhoda. Budapešť dianiu v tomto regióne venuje mimoriadnu pozornosť – oveľa väčšiu, ako Kyjev.
Výzvu prezidentovi podporili takmer všetci členovia oblastnej rady Podkarpatskej Rusi – okrem členov frakcie Viktora Balogu „Jednotné centrum“, ktorí takto demonštrovali, že sú zatiaľ verní Kyjevu. Miestne médiá to skritizovali a označili toto konanie členov „Jednotného centra“ za provokáciu a „drobnú podlosť“.
Ukrajinské médiá prízvukujú, že v tom čase, keď ukrajinský prezident posiela vyhrážky a nadávky smerom do Moskvy a lieta po celom svete s otočenou dlaňou a “žobre” peniaze všade, kde sa len dá, Kyjev si vôbec nevšíma, že sa nie na východe, ale na západe krajiny vytvára tá najnebezpečnejšia situácia. Maďarsko a už aj Rumunsko pomaly, diplomaticky a bez zbytočného hluku začína ovládať daný región. Upozorňujú na to mnohí ukrajinskí analytici na Západnej Ukrajine.
Niektorí z nich varujú, že Kyjev môže urobiť podobný zlý ťah, ako to bolo v prípade Krymu a Donbasu a pošle do Podkarpatskej Rusi bandy nacionalistov, neonacistov a radikálov, aby tam „urobili poriadok“. Odborníci varujú, že výsledok bude presne taký istý, ako na Kryme alebo na Donbase: buď vypukne občianska vojna, alebo celý tento región „nečakane odpláva“ zo zostavy Ukrajiny.
Poukazujú na to, že v Budapešti čakajú na ďalšiu chybu Kyjeva, aby mohli zaútočiť a ešte viac zmeniť situáciu v Podkarpatskej Rusi. Nik netvrdí, že Budapešť sa pokúsi silou urobiť zmeny – v súčasnej situácii by to nik nedovolil, ale sú aj diplomatické a politické páky. Budapešť vyhlási, že Kyjev potláča práva Maďarov žijúcich v Podkarpatskej Rusi a na pôde Bruselu a Štrasburgu začne presadzovať ideu, že musí zachraňovať krajanov pred besnením Kyjeva. A potom, ako sa hovorí, sú možné varianty… Pomaly aj v Rumunsku začínajú sledovať stopy maďarských kolegov.
Nielen v médiách a vystúpeniach analytikov a politikov susedných krajín, ale aj na samotnej Ukrajine sa stretávajú scenáre možného vývoja v Podkarpatskej Rusi v najbližších mesiacoch a rokoch. A mnohé z týchto scenárov sú pre krajinu dosť pesimistické. Samozrejme, nie všetky sa musia splniť, ale keď sa splní aj ich menšia časť, Kyjev určite prehrá. Nakoľko tá porážka bude krutá a potupná? Čas ukáže.
Eugen Rusnák