Kyjev 2. januára 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Charles Platiau/Pool via AP)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal zákon o urovnaní otázky ťažby jantáru, ktorý ukrajinský parlament prijal 19. decembra. Podľa informácií na webovej stránke ukrajinského parlamentu bol dokument 27. decembra vrátený s podpisom prezidenta

Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ako bolo oznámené, parlament prijal ako celok návrh zákona č. 2240 o urovnaní otázky ťažby jantáru, ktorý ustanovuje zavedenie jednotných povolení na prieskum s právom ťažiť jantár po dobu piatich rokov na pozemkoch do 10 hektárov prostredníctvom elektronických aukcií

Toto rozhodnutie podporilo 279 poslancov, pričom bolo na schválenie potrebných 226 hlasov.

Podľa návrhu zákona bude prístup k ložiskám jantáru regulovaný ustanovením práva na pozemné bremená a vymedzením samostatného článku 971 ukrajinského pozemkového zákonníka na prieskum a ťažbu.

Dokument okrem toho zavádza trestnú zodpovednosť za nezákonnú ťažbu a správnu zodpovednosť za porušenie banských požiadaviek, ako aj sprísňuje zodpovednosť za nedodržanie požiadaviek na rekultiváciu pôdy a povinnosť nahradiť vzniknuté straty.

Nezákonná ťažba jantáru na Ukrajine sa stala vojnou zločineckého sveta proti štátu. Tento problém sa rozrástol na environmentálnu katastrofu na celoštátnej úrovni. Tisíce hektárov lesnej pôdy sa zmenili na púšť. Lov jantáru je skutočná vojna, vojna medzi štátom a zločineckým svetom, ktorú často skorumpovaná polícia, bezpečnostná služba Ukrajiny a ukrajinská prokuratúra maskuje.

Andrea Lopatková

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj