Washington 15. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Richard Drew, File)

Neznámi počítačoví piráti dnes zaútočili na stovky kont na sociálnej sieti Twitter

Objavila sa na nich turecká vlajka, svastika, ako aj hashtagy (kľúčové slovo označené predponou „#“) v turečtine označujúce Nemecko a Holandsko za “nacistické”. Informovala o tom dnes americká televízia CNBC.

Ilustračné foto

Podľa nej hackeri sú podľa všetkého podporovateľmi súčasného tureckého vedenia v jeho spore s vládami Nemecka a Holandska, ktoré odmietli povoliť na svojom území mítingy pre tureckú menšinu na podporu blížiaceho sa referenda v Turecku. Tento plebiscit by mohol viesť k posilneniu právomocí prezidenta v Turecku.

Medzi oboma západnými krajinami a Tureckom vypukol kvôli ich neochote povoliť predreferendové zhromaždenia na svojom území diplomatický konflikt.

Ako spresnila CNBC, počítačový útok zasiahol okrem Európskeho parlamentu aj konto ľudskoprávnej organizácie Amnesty International, amerického časopisu Forbes, americkej pobočky Detského fondu OSN (UNICEF), severoamerickej redakcie britskej spravodajskej stanice BBC, japonskej redakcie agentúry Reuters, nemeckého denníka Die Welt, či Svetovej meteorologickej organizácie. Terčom počítačového útoku bolo aj twitterové konto kanadského popového speváka Justina Biebera i ďalších ľudí zo šoubiznisu. Útok zasiahol aj twitterové konto futbalového klubu Borussia Dortmund.

Tweety hackerov okrem už spomínaných hashtagov obsahujú aj linky na videozáznam s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Zmieňujú sa aj o dátume referenda – 16. apríli.

Hovorca spoločnosti Twitter uviedol, že o útoku a jeho dôsledkoch vedia. odkázal následne na webovú stránku, kde sú rady, ako postupovať, aby konto na sociálnej sieti nebolo napadnuteľné hackermi. Dodal, že počítačoví experti spoločnosti veľmi rýchlo identifikovali, odkiaľ útok prichádza a zablokovali mu všetky oprávnenia. “Žiadne ďalšie (twitterové) účty neboli zasiahnuté,” spresnil hovorca Twitteru v e-mailovom stanovisku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.