Praha 31. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Hackeri, ktorí sa dostali k e-mailom pracovníkov českého ministerstva zahraničných vecí, mohli byť z Ruska. Naznačil to dnes minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Ilustračné fotoIlustračné foto

Zaorálek podľa spravodajského servera Novinky.cz oznámil, že útok sa stal už pred niekoľkými týždňami; teraz pracovná skupina preveruje, k akým materiálom sa útočníci dostali. Napadli pritom desiatky schránok, vrátane ministrovej a jeho námestníkov.

“Ten útok bol veľmi sofistikovaný. Takže musel byť podľa odborníkov vykonávaný nejakým zahraničným štátom. Tiež mi oznámili, že spôsob, akým bol útok vykonaný, veľmi pripomína charakter útokov, ktoré boli vykonané na internetový systém Demokratickej strany v Spojených štátoch amerických,” uviedol na tlačovej konferencii Zaorálek.

Americké tajné služby obviňujú z kybernetických útokov počas prezidentských volieb Rusko. Podľa nich útoky nariadil sám prezident Vladimir Putin. Útok sa podľa Zaorálka stal na začiatku januára, teda pred niekoľkými týždňami. Verejnosť o tom však neinformoval, pretože dúfal, že sa spoločne s odborníkmi dozvie, čo najviac informácií o páchateľovi, prípadne že sa im podarí celú vec zatiaľ vyriešiť.