Voronež, 9. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Savitsky)

V ruskom meste Voronež včera pochovali pilota Su-25 Romana Filipova, ktorý hrdinsky zahynul v Sýrii. Bol pochovaný v Aleji Slávy Kominternovského cintorína mesta Voronež. Rozlúčiť sa s hrdinom prišlo vyše 30 tisíc ľudí z mnohých ruských miest a obcí.
Na snímke rakva s pozostatkami ruského pilota Romana Filipova počas pohrebu v ruskom meste Voronež

Smútočný ceremoniál sa začal v Dome dôstojníkov Severného vojenského mestečka vo Voroneži. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že na rozlúčke s pilotom sa zúčastnili mnohí vysokopostavení vojenskí činitelia počnúc zástupcom ministra obrany Nikolajom Pankovým a veliteľom Vojensko-kozmických síl Ruska generálom plukovníkom Sergejom Surovikinom. Potom smútočná procesia smerovala na Alej Slávy Kominternovského cintorínu mesta Voronež.
Ruské médiá uvádzajú, že čisto vojenská rozlúčka s letcom sa uskutočnila včera ráno na letisku Čkalovský v Moskovskej oblasti. Na smútočnom ceremoniálu sa zúčastnil minister obrany Ruska Sergej Šojgu. Po tomto rakvu s pozostatkami majora Romana Filipova lietadlom Il-76 dopravili do Voroneža, odkiaľ pochádzal hrdinský letec.
Ruské médiá v tejto súvislosti pripomenuli, že jeho lietadlo bolo zostrelené v Sýrii, Filipov sa dokázal katapultovať, ale na zemi bol obkľúčený džihadistami. Bojoval do posledného náboja. Potom vykríkol: „Tu máte za našich chlapcov!“ a odistil granát, zahynul spolu s džihadistami, ktorí utekali k nemu. Ruský prezident Vladimír Putin udelil Romanovi Filipovovi titul Hrdina Ruska.
Eugen Rusnák

Videá si môžete pozrieť tu:

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.